Oklameme gravitáciu?
Nedávno prišli francúzski vedci na to, že pri nosení podprsenky nám prsia klesnúskôr, ako keby sme ju nenosili. Na druhej strane, väčšina z nás má v sebe zaryté presvedčenie, že tento malý kus odevu nám pomáha udržiavať prsia pevné. Niektoré ženy dokonca preto v podprsenkách aj spávajú. Kde je teda pravda?
„Podprsenka nespôsobí ale ani nezabráni poklesu prsníkov. Dnes sa dievčatá ponáhľajú a už v dvanástich ju chcú nosiť, ale rovnako ako u iných žien, aj im začnú prsníky klesať približne v tridsiatich rokoch,“ vysvetľuje Dana Kovácsová, primárka rádiologického oddelenia v Gynekologicko-pôrodnickej nemocnici KOCH. Podľa nej s tým podprsenka nesúvisí, ide o prirodzený proces, ktorý je spojený so starnutím.
Ako sa menia...
Vysvetľuje lekárka Dana Kovácsová: „Tvar prsníkov závisí od genetiky, veku, veľkosti, či má za sebou žena pôrody a dojčenie. Prvá veľká zmena nastáva, keď sa z čísla nula vyšvihneme do definitívnej veľkosti. V prsníku sú dve základné zložky – mliečna žľaza a tukové tkanivo.
Mladé prsia tvorí prevažne mliečna žľaza, ktorá ich robí pevnejšími a guľatejšími. Postupne nám táto žľaza zaniká, už ju nepotrebujeme. Vtedy začnú tukové bunky v prsníku meniť svoj objem, to je dôvod, prečo viac priberáme v oblasti hrudníka. Navyše vplyvom vyššej hmotnosti nám prsia klesajú ešte viac.
Existujú však určité odchýlky od zánikového procesu mliečnej žľazy. Vyskytujú sa väčšinou u žien, ktoré nerodili a nedojčili, ale nie je to pravidlo. Potom sa nám stane, že k nám prídu pacientky, ktoré majú v sedemdesiatich rokoch prsníky röntgenologicky ako dvadsaťročné ženy.“
S podprsenkou alebo bez?
Či ju nosiť, alebo nie je podľa odborníčky individuálne. Dnes je podprsenka tiež módnou záležitosťou, je dekoratívnou časťou nášho tela.
„V zásade od prírody by sme ju nemuseli nosiť, ale začali sme si ju obliekať, lebo sme zistili, že sa s ňou cítime komfortnejšie, predovšetkým ženy, ktoré majú väčšie prsia. Nejde len o estetické hľadisko, podprsenka nám pomáha aj z hľadiska hygieny. Keď ju ženy nenosia, môžu si spôsobiť rôzne kožné problémy, mykózy, dokonca bakteriálne infekcie. Práve podprsenka zabraňuje tomu, aby sa nám trela koža o kožu. Takže z určitého hľadiska je nosenie podprsenky priam nevyhnutné,“ tvrdí doktorka Kovácsová.
Rovnako je dobré nosiť ju pri športovaní, ideálne špeciálnu športovú podprsenku, ktorá má čo najmenej švov a žiadne kostice. Prsiam poskytuje potrebnú oporu a pomáha odsávať prebytočný pot, pretože vlhká koža je najzraniteľnejšia. Najlepšia je teda zrejme zlatá stredná cesta – podprsenku nosiť, ale občas si môžeme „dať voľno“. Najmä v spánku treba, aby sme boli uvoľnené, preto ju treba na noc vyzliecť.
Môže spôsobiť rakovinu?
Možno ste sa aj vy niekde dočítali, že ak sa zarezávajú kostice do pŕs, môžeme si tým spôsobiť hrčky. Podľa lekárky Dany Kovácsovej nemôže podprsenka priamo spôsobiť rakovinu prsníka. „Robili sa rôzne štúdie na túto tému, ale ideskôr o dohady, ktoré nie sú vedecky podložené. K vzniku rakoviny vedie súhra viacerých faktorov.“
Zároveň odborníčka dodáva, že vo svojej praxi sa bežne stretáva so ženami, ktoré majú podprsenku priam „vytetovanú“ na koži. Ak nás podprsenka otláča, môžeme tým brániť prirodzenej cirkulácii lymfy v prsníku, čo môže čiastočne brániť vylučovaniu toxínov z tela. „Ak nám stojí lymfa dlhší čas a zároveň máme nábeh na cysty, môže nesprávna podprsenka podnecovať zmeny v prsníku,“ upozorňuje Kovácsová.
Okrem toho ak máme znamienka na miestach, kde prichádza koža do styku s ramienkami, zapínaním alebo inou časťou podprsenky, je dobré dať si ich vyšetriť u kožného lekára, prípadne odstrániť, aby sa vylúčilo ich chronické dráždenie.
Čo by mala spĺňať zdravá podprsenka
„Musí byť na ženu ako uliata. Ideálna je taká, ktorú ani nevnímame, že máme na sebe, je našou druhou kožou. Nemala by nás nikde tlačiť, obmedzovať ani prehrievať prsníky,“ vymenúva rádiologička Kovácsová.
Lekárka veľmi neodporúča podprsenky, v ktorých máme prsia stlačené. Základom podľa nej je, aby kostica nekončila v prsníku na mieste, kde je mliečna žľaza. „Na mieste chronického dráždenia môže spôsobovať rôzne problémy. Pacientky majú na tých miestach modriny, niektoré dokonca atrofické zmeny, môžu sa tvoriť ekzémy a lišaje.“
Samozrejme, že podprsenku si treba vyberať aj podľa príležitosti. Ak potrebujeme zlepšiť svoj výstrih do šiat len krátkodobo, tesná podprsenka neprekáža. Na celodenné nosenie by sme však mali voliť pohodlnejšie kúsky. Nemali by sme zabúdať ani na kvalitný materiál, ideálne taký, ktorý neobsahuje veľa farbív, pretože podprsenka je náš prvý kontaktný odev.
Odborníčka veľmi neodporúča ani rôzne gélové podprsenky. Vďaka nim totiž nastáva prehriatie a prsníky sú v nich sparené. Ak niekoho trápi svrbenie na bradavkách, môže za tým byť alergia. V takom prípade treba uprednostniť spodnú bielizeň z bavlny. Alergii neprospievajú ani rôzne pracie prášky, preto zvoľte na prepranie radšej obyčajné mydlo.
Infografika: História spodnej bielizne
Ako nájsť tú správnu?
- Medzi podprsenku a telo by sa vám mali zmestiť dva prsty.
- Kostice košíčkov musia presne lemovať prsník, aby mal dostatočnú oporu.
- Kostice ani háčiky na zapínaní by vás nemali škriabať.
- Podprsenka by nemala nikde tlačiť ani sa zarezávať.
- Stred podprsenky by mal byť uprostred hrudníka a neodstávať.
- Na košíčkoch by sa nemali tvoriťsklady.
- Čím máte väčšie prsia, tým širšie ramienka si treba vyberať.
- Spodný lem podprsenky by mal sedieť v rovnakej výške tak pod prsiami, ako aj na chrbte.
Naša rada: Pri kúpe si podprsenku vždy radšej vyskúšajte, pretože každá značka má trochu iné číslovanie. Nehanbite sa poradiť s predavačkou, ktorá by mala mať „v oku“ veľkosť, čo by vám sadla.
5 problémov s veľkosťou a ako ich riešiť
Pri výbere podprsenky je dôležitá správna veľkosť, inak si to môže okrem iného odniesť váš chrbát, čím sekundárne vznikajú bolesti chrbtice, svalov a následne dokonca aj bolesti hlavy či hrudníka a ťažkosti s dýchaním. Tu sú najčastejšie chyby, ktoré robia ženy v súvislosti s veľkosťou podprsenky:
1. Sú vaše prsia veľmi zdvihnuté, priam vytlačené nahor? Prípadne sú stlačené tak, až vytvárajú dojem, že máte štyri prsníky? Znamená to, že máte malé košíčky a obvod. Riešením je väčšie číslo podprsenky.
2. Máte v podprsenke prsia klesnuté? Zrejme má vaša podprsenka veľký obvod alebo voľné ramienka. Skúste ich posunúť na vyhovujúcu veľkosť, ak to už viac nejde, kúpte si menšiu podprsenku.
3. Ak vám podprsenka nesedí na prsnej kosti, napríklad vám prsia kúsok vykúkajú dole, máte veľký obvod, preto zmenšite jeho veľkosť.
4. Vytŕčajú vám prsia z podprsenky po bokoch? Potrebujete väčšie košíky.
5. Ak máte zapínanie vzadu na chrbte vyskočenéskoro až na lopatkách, značí to, že máte veľký obvod,skúste menšiu.
Zdroj: www.dailymail.co.uk