Bylinné vrecúška
„Putovanie“ bylinných vrecúšok po tele je súčasťou ajurvédskych masáží. Dodržiava sa postupnosť krokov. Veľký dôraz sa kladie na masáž hlavy a používanie ušných olejov. Bylinky účinne „prikážu“ organizmu, nech odpočíva a zároveň ho prečisťujú na viacerých úrovniach.
Ako masáž prebieha? Arómy kokosového a sezamového oleja, vôňa santalového dreva a jazmínu uvedú telo do stavu relaxácie. Pri masáži sa používajú mešce, naplnené zmesou blahodarných bylín. Nahrievajú sa v pare a jemnými pohybmi ich masér prikladá na rôzne časti tela.
Ako pôsobí a komu je určená: Tento druh masáže sa zaraďuje k zmyslovým a prečisťujúcim. Pomáha očiste lymfatického systému a zlepšuje narušenú imunitu. Stláčajú sa pri nej body, v ktorých sa križujú energetické dráhy.
Odporúča sa pre ľudí so zlou termoreguláciou alebo pre cestovateľov, ktorí často striedajú podnebia. Pomáha im rýchlejšie sa prispôsobiť prostrediu. Masáž bylinnými vrecúškami je liekom na psychické traumy. Zlepšuje sa po nej nálada, chuť do jedla a skvalitňuje spánok.
Masáž je nevhodná pre ľudí s osteoporózou, vysokým krvným tlakom a pre alergikov. Pri zlej aplikácii dochádza k podráždeniam kože, infekciám, dokonca k triaškam spojeným s horúčkami.
Osobná skúsenosť
„Po dokonalej masáži bylinkovými meštekmi ma môj priateľ požiadal o ruku. Doteraz si pamätám všetky vône a pocity toho dňa. Nič lepšie som ešte nezažila.“
Klaudia, Bratislava
„Masér mi na chrbát priložil príliš horúce vrecúška s bylinkami, ktoré ma popálili. Ešte týždeň a pol som mala pľuzgiere po celom chrbte. Keď som sa sťažovala, povedal, že je to súčasť zážitku.“
Katarína, Zvolen
Lávové kamene
Liečivé schopnosti kameňov sa využívali už v starovekej Indii a Číne. Súčasný trend masáží lávovými kameňmi je preto skôr znovuobjavením starej dobrej metódy. Kamene pomáhajú k harmonizácii tela, dokážu odstrániť bolesť, odoberajú negatívnu energiu a stimulujú akupresúrne body.
Ako masáž prebieha? Po pokožke vám budú prechádzať striedavo horúcimi a studenými kameňmi, nie však obyčajnými. Lávové kamene majú hladký povrch, ľahko sa posúvajú po tele a ich vplyv je dokázaný vedecky aj klinicky.
Celý zážitok by mal byť o odovzdávaní energie medzi vami, kameňmi a masérom, vo všetkej počestnosti, samozrejme. Striedanie dvoch teplotných extrémov má priamy vplyv na zvyšovanie a znižovanie krvi v krvnom riečišti, úzko korešponduje s pohybom v lymfatickom systéme, ktorý stimuluje.
Ako pôsobí a komu je určená: Masáž lávovými kameňmi by mala byť relaxačná. Upokojuje nervové ukončenia tým, že do masírovanej oblasti prináša okysličenú krv. Striedanie chladných a horúcich kameňov má zas osviežujúci efekt a zvyšuje prácu lymfatického systému. Pri poraneniach zmierňuje opuchy a pomáha eliminovať bolesť v svaloch. Podľa odborníkov tiež zlepšuje metabolizmus.
Vyhnúť by ste sa mali tomuto typu masáže, ak máte vysoký krvný tlak, choroby srdca alebo trpíte kŕčovými žilami. Chronicky unavení majú tiež vstup zakázaný. Ťažkosti sa však môžu dostaviť aj u zdravých ľudí, hlavne ak je masér neskúsený a poruší lymfatické kanály.
Osobná skúsenosť
„Lávové kamene mi odporučila kamarátka, ja som k tejto masáži veľkú dôveru nemala. Bola som viac než len príjemne prekvapená. Odchádzala som uvoľnená s dobrou náladou a bez bolestí.“
Daniela, Dunajská Streda
„Masáž lávovými kameňmi som dostala ako narodeninové prekvapenie. Na druhý deň ráno som sa nevedela postaviť z postele. Bolelo ma celé telo akoby som bola chorá. Postupne sa všetko zhoršovalo a mne ani len nenapadlo, že by dôvodom mohla byť masáž. Skončila som na pohotovosti, kde mi doktor vysvetlil, že mi pri nej narušili lymfatický systém.“
Ivana, Banská Bystrica
Banky
Bankovanie tiež nie je žiadna nová, prevratná metóda. Funguje už od staroveku. V stredoveku bola zakázaná, pretože bosorky ňou mali vysávať dušu z tela a odovzdávať ju diablovi. Inkvizítori mali pocit, že prikladanie nahriatych sklenených baniek spôsobuje neznesiteľné muky. Ktovie, či jeden z nich nebol u zlého maséra.
Ako masáž prebieha? Tento typ masáže nepatrí medzi najpríjemnejšie. Podtlak v banke vtiahne časť kože a spôsobí prehriatie a prekrvenie danej oblasti. Tým sa z tela vyplavujú škodlivé látky a zrýchľuje sa látková premena. Bolesť napriek všetkým desivým opisom nie je súčasťou procedúry.
Ako pôsobí a komu je určená: Bankovanie sa odporúča pri menštruačných poruchách, bolestiach, zápaloch, pri častých zápaloch močových ciest a problémoch s pohlavnými orgánmi.
Pravidelnými klientmi by mali byť chronickí reumatici. Prečo? Lebo kĺby sa prekrvujú a zvyšuje sa vyplavovanie medzikĺbnej tekutiny. Bankovanie môže odstrániť aj prípadné svalové spazmy v okolí postihnutého kĺbu. Pomáha aj alergikom a ľuďom s tráviacimi ťažkosťami.
Zabudnúť na sklenené banky môžete, ak trpíte krvácavosťou, hemofíliou alebo ak máte krehké cievy. Najväčším negatívom je vždy neodborník, ktorý nevie, ako správne robiť bankovú masáž. Krvavé podliatiny by nikdy nemali byť v cene.
Osobná skúsenosť
„Mala som každý mesiac bolesti pri menštruácii. Nezaberali čaje, nahriate rajnice ani striedma strava. Nechcela som brať stále lieky a kamoška mi odporučila bankovanie. Neverila som, ale pomohlo.“
Zuzana, Žilina
„Masáž bankami mi robil prisťahovalec z niektorej z východných krajín, ktorý mi vôbec nerozumel. Po masáži chrbta nasledovalo samotné bankovanie. Banky mi poprikladal a nechal podtlak asi 15 minút. Keď som mu povedala, že ma to bolí, vôbec mi nerozumel. Keď mi banky zložil, zostali mi krvavé podliatiny na celom chrbte. Nemohla som spať, nosiť podprsenku, chytať sa chrbta.
Veronika, Bratislava
Autor: Michaela Katonová