Ženám ohrozeným rakovinou by pomohol širší prístup ku genetickým testom a k preventívnej zdravotnej starostlivosti, vraví hollywoodska hviezda.
Článok z idnes.cz sme nahradili autorským článkom denníka SME. Tu nájdete pôvodný text
NEW YORK, BRATISLAVA. Podrobne opísala svoje rozhodnutie, lekárske zákroky i výsledok. Koncom apríla si jedna z najkrajších hollywoodskych herečiek nechala odstrániť prsia i vaječníky. Bála sa, že dostane rakovinu ako jej mama.
„Moja mama bojovala s rakovinou takmer desať rokov, nakoniec jej v 56 rokoch podľahla,“ napísala 37-ročná Angelina Jolie v článku Moje medicínske rozhodnutie v denníku New York Times.
Neprestala pracovať
Angelina Jolie je nositeľkou génu BRCA 1, ktorý zvyšuje riziko rakoviny prsníka i vaječníkov. Po teste, ktorý stojí v Spojených štátoch 3000 dolárov, lekári odhadli, že má 87-percentnú pravdepodobnosť, že dostane rakovinu prsníka a 50-percentnú, že bude mať rakovinu vaječníkov.
Vo februári sa preto herečka, režisérka, vyslankyňa OSN pre utečencov, matka troch vlastných a troch adoptovaných detí odhodlala pre radikálne riešenie. „Rozhodla som sa byť aktívna, aby som čo najviac minimalizovala vznik rakoviny,“ napísala o dvojitej obojstrannej mastektómii.
Pri hlavnej operácii strávila na sále osem hodín. "Prebudíte sa s hadičkami a vypchávkami v prsiach. Je to ako scéna zo sci-fi filmu. Ale už za pár dní sa môžete vrátiť do normálneho života,“ popísala herečka.
Prsné implantáty potom lekári herečke voperovali po ďalších deviatich týždňoch. "Procedúra v posledných rokoch veľmi pokročila a výsledok môže byť nádherný," poznamenala herečka.
Počas trojmesačnej lekárskej procedúry pracovala. V marci navštívila s britským šéfom diplomacie Williamom Hagueom Kongo a Rwandu a hovorila o násilí na ženách vo vojnových konfliktoch. V apríli vystúpila s rovnakou témou na summite lídrov G 8 v Londýne.
„V žiadnom okamihu sme nepostrehli, čo práve prekonáva,“ povedal pre televíziu Sky News Hague. „Je to odvážna žena, nielen preto, že tým prešla, ale že o tom otvorene hovorí a píše.“
Prečítajte si tiež:
Testy na rakovinu prsníka sa robia aj u nás
Znížila riziko
Aj Hollywood Jolieovú chválil. Speváčka Sheryl Crow, ktorá sama v roku 2006 prekonala rakovinu prsníka, odporúčala článok v New York Times všetkým ženám, ktoré majú v rodine rakovinu.
„Rozhodnutie odstrániť si prsia nebolo jednoduché. Som však rada, že som ho urobila. Znížila som tým riziko vzniku rakoviny z 87 na 5 percent. Už môžem svojim deťom povedať, že nemusia mať strach, že zomriem na rakovinu,“ napísala Jolie, ktorá má teraz prsné implantáty.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie umiera na rakovinu ročne 458-tisíc ľudí a nielen žien. U mužov je to často zákernejšia choroba.
Na Slovensku podľa odhadov Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny ochorelo minulý rok na rakovinu prsníka 2643 ľudí a zomrelo 698.
Asi desatine žien spôsobia rakovinu gény BRCA 1 a BRCA 2. Ak ich včas odhalia genetické testy, môže byť liečba úspešná. „Je dôležité zaistiť, aby mal väčší počet žien prístup ku genetickému testovaniu a k preventívnej starostlivosti,“ uviedla Jolieová.
„Chcem dodať odvahu ženám, hlavne tým, ktoré majú v rodinnej anamnéze rakovinu prsníka či vaječníkov, aby našli odvahu, vyhľadali informácie a lekárov, ktorí im môžu pomôcť,“ napísala.
Angelina Jolie prijala rozhodnutie, ktoré môže pomôcť mnohým ženám, myslí si Miriam Zsilleová
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz