SME

Zvýšte svoju cenu

Patríte medzi tých, ktorí posielajú množstvo životopisov do rôznych spoločností, ale odpovedí alebo nebodaj pozvaní na pohovor sa im dostáva ako šafranu? Zisťovali sme, ako zdvihnúť svoju cenu na trhu práce.

(Zdroj: Fotolia)

Jazyky budúcnosti

Ak na otázku „Do you speak English?“ len nechápavo krútite hlavou, patríte do kategórie ľudí, ktorí majú na trhu práce výrazne horšiu pozíciu. Portál Profesia.sk zaznamenal minulý rok takmer 41-tisíc ponúk, v ktorých sa vyžadovala aktívna znalosť angličtiny, ponúk s mierne pokročilou úrovňou bolo 11 300.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aktívna znalosť anglického jazyka je dnes už takmer bežná pre ľudí do 25 rokov, absolventov vysokých škôl a tkandidátov z Bratislavy. „Z našej skúsenosti môžeme potvrdiť, že angličtina sa pri výbere uchádzačov stáva v podstate samozrejmosťou, začína sa viac prihliadať aj na ostatné jazyky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšia kombinácia atraktívna pre trh práce ostáva angličtina a nemčina, ale čoraz viac je zaujímavá ruština s angličtinou,“ vysvetľuje personálna konzultantka Veronika Ožvoldová zo spoločnosti Manpower a dodáva, že ruský jazyk je z hľadiska perspektívy do budúcnosti výbornou voľbou, výhodou, ktorá vás odlíši od ostatných kandidátov. „Francúzsky a španielsky jazyk u nás nie sú príliš žiadané, určite aj preto, že Slovensko zatiaľ nemá až taký živý medzinárodný trh.

Jazykové kombinácie sú veľmi potrebné najmä v shared service centers, v oblasti medzinárodného obchodu a call centier, kde sa od uchádzačov vyžaduje znalosť minimálne dvoch cudzích jazykov na aktívnej úrovni.“ Veronika Ožvoldová si spomína dokonca na prípad, keď ich klient z call centra oslovil s požiadavkou, aby kandidát ovládal na aktívnej úrovni štyri jazyky. Na druhej strane, takéto pozície sú výborne ohodnotené.

SkryťVypnúť reklamu

Je MBA ešte v „móde“?

Titul MBA, čo je skratka pre Master of Business Administration, vznikol v USA a je akousi vizitkou pre kvalitné manažérske vzdelanie. Na Slovensku je porovnateľný s inžinierskym alebo magisterským štúdiom na ekonomickej fakulte.

Akou výhodou je mať ho na Slovensku? Podľa personalistky naň naši zamestnávatelia príliš neprihliadajú. „Treba však rozlišovať, či si titul MBA robia ako doplnenie vzdelania ľudia s manažérskou praxou, alebo ho uvádzajú študenti ako vzdelanie.

MBA kurzy sú zamerané na prax s aktuálnymi témami vo svete, podporujú kompetencie a zručnosti ľudí v pracovnom živote a v neposlednom rade sú výborným prostriedkom na rozvoj anglického jazyka,“ vymenúva Veronika Ožvoldová. V zahraničí sa teda s týmto prestížnym medzinárodne uznávaným titulom určite nestratíte.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko titulov máš...

Vysokoškolákov s diplomom na Slovensku neustále pribúda. Zrejme ste už aj vy postrehli, že mať vo vrecku titul ešte neznamená automaticky dobrú pracovnú pozíciu. Aj v personálnej agentúre zaznamenali nárast počtu uchádzačov s vysokou školou.

„Stále platí, že žiadny titul nenahradí prax. Tá ostáva najdôležitejšia,“ tvrdí personálna konzultantka Ožvoldová. Vďaka praxi môžete výrazne eliminovať konkurenciu. Ak pracujete po ukončení školy dlhšie ako päť rokov, nie je dobré v životopise príliš zdôrazňovať svoje vzdelanie. Veď ponúkate svoju prácu, nie titul...

„Je trošku smutné, že dnes sa takmer všetci hrnú za titulom, ktorý keď ľudia nemajú, akoby strácali sociálny status, a naopak, popularita stredných odborných škôl klesá. Pritom absolventov odborných smerov stále ubúda a dopyt sa zvyšuje. Navyše, tieto pozície sú často perspektívne a lepšie ohodnotené,“ dodáva odborníčka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do zahraničia na stáž

Aby ste sa odlíšili od ostatných uchádzačov, je dobré mať v životopise ešte niečo navyše, niečo výnimočné. Ak sa hlásite do medzinárodnej spoločnosti, je veľkým plusom, ak ste v minulosti absolvovali zahraničnú stáž.

Vďaka tomu bude váš potenciálny zamestnávateľ predpokladať, že ovládate cudzí jazyk, máte skúsenosti s pôsobením v multikultúrnom prostredí a lepšiu úroveň komunikácie.

Okrem toho sa vám zíde, ak máte absolvované rôzne doplnkové kurzy pre svoj rozvoj. Kandidát, ktorý aktívne pracuje na svojom vzdelávaní, má vyššiu šancu, že zaujme personalistov.

Počítačové danosti

Najmä pre mladých ľudí je dnes už samozrejmosťou ovládať prácu na počítači minimálne na užívateľskej úrovni. „Počítače sú nielen pracovným nástrojom, ale mohli by sme už povedať, že aj dennou potrebou. Preto väčšina zamestnávateľov predpokladá a vyžaduje znalosť balíka MS Office na užívateľskej úrovni pre potreby reportovania v spoločnostiach (Excel, Word) alebo prezentácií (PowerPoint) a samozrejme aj prácu s internetom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes sa už začína navyše odlišovať schopnosť pracovať so sociálnymi sieťami a nadväzovať kontakty, potrebné pre prácu. Oslovujú nás aj veľké IT spoločnosti s dopytom po IT špecialistoch, kde sa vyžadujú znalosti a skúsenosti zamerané na konkrétne znalosti programov. Tam už sú zohľadňované ich úrovne ovládania,“ vysvetľuje Ožvoldová.

Uvádzať záujmy?

Záver životopisu tvorí kolónka záujmy. Treba ju vôbec vypĺňať? Podľa personálnej konzultantky Veroniky Ožvoldovej by mal byť životopis napísaný efektívne, aby poskytol konzultantom a zamestnávateľom o vás čo najviac relevantných informácií.

„Táto časť životopisu je zaujímavá vtedy, ak reaguje kandidát, ktorý si hľadá prácu napríklad v IT oblasti a v záujmoch má spomenuté, že vo voľnom čase rád programuje.“ Čiže ak chcete vyzdvihnúť svoje prednosti a zaujať, respektíve máte záľubu, s ktorou sa chcete pochváliť a zároveň súvisí s hľadanou prácou, určite ju tam spomeňte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem toho tieto informácie vedia čosi napovedať o kandidátovi. Máte radi volejbal alebo iný kolektívny šport? Z toho sa dá predpokladať, že ste spoločenský typ, pri individuálnych športoch, naopak, že ste skôr introvertnejšia povaha.

Hobby typu hubárčenie alebo záhradka považujú v personálnych agentúrach skôr za spestrenie životopisu. Oveľa zaujímavejší je pre nich trend takzvanej funkčnej časti životopisu. „Ide o výborný nástroj na komplexné predstavenie uchádzača, ktoré mu dáva priestor na predstavenie všetkých svojich pozitív v skratke, na zdôvodnenie prečo práve ja som tým najvhodnejším kandidátom,“ dodáva Ožvoldová.

5 tipov pre lepší životopis

1. Dajte si záležať na jeho vizuálnej podobe – používajte len jeden typ písma a v celom životopise dodržujte rovnaký formát. Veľké okraje uľahčia čítanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Životopis má zvyčajne dĺžku dvoch strán. Ak potrebujete väčší rozsah, pretože ste napríklad absolvovali množstvo školení, tak tieto údaje presuňte do príloh.

3. Zamerajte sa predovšetkým na informácie, ktoré súvisia s pozíciou, kam sa hlásite. Zdôraznite najmä to, v čom bola vaša minulá práca prínosná pre zamestnávateľa.

4. Najviac priestoru venujte poslednému zamestnaniu. Pre zamestnávateľa sú zaujímavejšie súčasné skúsenosti ako znalosti, ktoré ste získali vo svojich pracovných začiatkoch.

5. V životopise si nič nevymýšľajte. Veď na pohovore sa budete rozprávať s personalistom o údajoch, ktoré ste v ňom uviedli...

Zdroj: spracované podľa Profesia.sk

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 980
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 598
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 803
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 620
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 285
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 961
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 449
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 120
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Únia sa po odvrátení USA môže posunúť do roly svetovej veľmoci.


21
Harvard je najnovším terčom Trumpa proti zahraničným študentom, ktorí sa zúčastnili na propalestínskych protestoch.

Predtým univerzite už škrtol financie.


5
Michal Konrád v svojej reštaurácii Moozi.

Pred pár mesiacmi si otvoril reštauráciu.


10
Protest Bratislava nie je Moskva, Slovensko je Európa.

O tom, či a kedy sa zo Slovenska stane ruská gubernia, rozhodne strata našej citlivosti.


Pavel Sibyla 4
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 204
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 10 168
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 493
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 284
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 872
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 725
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 023
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 338
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu