Krk a dekolt
Koža na krku a dekolte patrí k najviac namáhaným na tele. „Škodí jej slnečné žiarenie, mechanické dráždenie, ktoré môže byť spôsobené napríklad oblečením, alebo striedanie chladu a tepla,“ upozorňuje dermatologička Slávka Feix. Ak sa k týmto citlivým partiám správame nešetrne, trpia dehydratáciou, objavia sa na nich pigmentové škvrny, vrásky, začervenania, rozšírené cievky a jazvičky.
RIEŠENIE: Našťastie, mnohé dermatokozmetické zákroky vhodné pre tvár sa požívajú aj pre krk a dekolt. Pomocou botulotoxínu sa dá dosiahnuť takzvaný Nefertiti Lift, čo je vypnutie v oblasti sánky a hornej časti krku. Mezobotox, v rámci ktorého sa používa botulotoxín v malých dávkach, sa zase využíva na zjemnenie vrások dekoltu.
Kyselina hylaurónová dokáže vyhladiť priečne prstencové vrásky na krku a hydratovať dekolt. Na výživu a hydratáciu zaberá aj mezoterapia alebo mezolift. Ide o vpravovanie ľahkej kyseliny hylaurónovej spolu s vitamínmi, aminokyselinami, peptidmi, minerálmi, koenzýmami a inými revitalizačnými prvkami do povrchových vrstiev pokožky. Táto metóda dosahuje dobré výsledky v kombinácii s chemickým peelingom, ktorý okrem vrások odstraňuje aj pigmentové škvrny.
Vypnutie ochabnutej pokožky je možné pomocou mezonití. Ide o minimálne invazívnu formu liftingu pomocou vstrebateľných jemných nití, ktoré sa umiestňujú do podkožia. Ďalšou možnosťou je vyhladenie laserom, ultrazvukom alebo draculaterapiou, čo je mezoterapia vlastnou krvou.
TIP DERMATOLOGIČKY: Zvyknite si pri každom domácom ošetrení tváre ráno aj večer dôkladne vyčistiť a nakrémovať aj krk a dekolt. V lete si tieto partie chráňte pred slnkom. Účinnou kozmetickou novinkou sú krémy a séra s nanotechnológiou. Ide o technológiu, ktorá využíva štiepenie veľkých bielkovinových molekúl na menšie reťazce, a tak umožňuje prechod dôležitých liečivých prvkov, ako sú peptidy, ceramidy alebo kyselina hylaurónová do hlbších vrstiev pokožky. Môžete nimi podporiť svoju domácu starostlivosť. Používate parfumy? Nestriekajte ich priamo na kožu pri ušiach, spôsobíte si tak pigmentové škvrny. Aby sa vám neprehlbovali priečne vrásky na krku, vystierajte krk a choďte vzpriamene. Dekolt s väčším poprsím sa vám zase odvďačí, ak ho nebudete krčiť ležaním na boku. Lepšie je spať s vystretým hrudníkom.
Ruky
Ruky nemilosrdne prezrádzajú vek. Manuálne práca, časté umývanie, kontakt s rôznymi chemickými prostriedkami, chlad, teplo – to všetko im odoberá pružnosť a hydratáciu. „Aj každá hodina slnenia urýchľuje ich proces starnutia a vytvára takzvané starecké škvrny,“ dodáva Slávka Feix.
Samozrejme, tak ako na celom tele aj tu sa postupom času prejavuje prirodzený úbytok kolagénu a podkožného väziva. Chrbát starnúcej ruky je priehľadný, presvitajú cez neho žily a šľachy.
RIEŠENIE: Viditeľné omladenie pokožky rúk sa dá dosiahnuť chemickým peelingom s ovocnými kyselinami, ktoré dokážu odlúpnuť vrchnú vrstvu kože a odstrániť tak nežiaduce pigmentácie. Koža sa pritom zároveň obnoví a regeneruje, je na pohľad žiarivejšia.
Na vyplnenie vrások a hydratáciu sa využívajú výplňové materiály ako kyselina hylaurónová a Ca-hydroxyapatit. Na zaoblenie veľmi kostnatých rúk sa používa vlastný tuk.
Z prístrojových ošetrení sa na tieto partie najlepšie hodí mikrodermabrázia, čiže zbrúsenie povrchových odumretých buniek, čím sa automaticky vyhladia drobné nerovnosti a nežiaduce pigmentácie alebo rejuvenizácia laserom.
TIP DERMATOLOGIČKY: Ruky treba krémovať ešte výdatnejšie ako tvár a dekolt. Najlepšie po každom umytí, pri každom pocite suchosti. Ak pracujete s dráždivými látkami, či už sú to čistiace prostriedky, farby, alebo iné chemikálie, alebo máte ruky často vo vode, chráňte si kožu špeciálnymi krémami, ktoré na nich vytárajú ochranný film a po práci im venujte zvláštnu starostlivosť. Na jar a v lete si ich nezabudnite natierať krémami s ochranným faktorom.
Kolená a paže
Pokožka na týchto miestach stráca pevnosť často už okolo štyridsiatky. Ešte výraznejšie sa starnutie prejavuje po menopauze. Vtedy začína byť viditeľnejšia strata podkožného väziva a elasticity kože a zároveň hromadenie podkožného tuku. Koža sa zrazu zdá akoby o číslo väčšia.
Na pažiach je tento proces taký viditeľný, že koža doslova visí. Najmä ak necvičíme a nemáme dostatočne vyvinuté svalstvo. Na kolenách spôsobuje strata elasticity a gravitácia hromadenie kože a zošúverenie v oblasti kĺbu a hromadenie tuku na vnútornej strane stehna.
RIEŠENIE: Kjemnejším metódam na spevnenie kože na kolenách a pažiach patria rôzne masáže, napríklad lymfodrenáž a špeciálne zoštíhľujúce a spevňujúce zábaly. Viditeľnejšie výsledky sa dajú dosiahnuť spevnením pomocou mezoterapie alebo ultrazvukového ošetrenia Ulthera.
Prebytočný tuk je možné odstrániť rôznymi formami neinvazívnej liposukcie, napríklad injekčnou lipolýzou, pri ktorej sa cielene rozpúšťa tuk špeciálnymi látkami alebo kryolipolýzou, čo je zmrazovanie tukových buniek. Najťažšie prípady sa riešia chirurgicky. Pre toto krajné riešenie sa napríklad rozhodla aj Demi Moorová, ktorá podstúpila plastiku kolien.
TIP DERMATOLOGIČKY: Nezabúdajte, že koža potrebuje dobrý základ a prekrvenie zvnútra. To sa dá dosiahnuť pravidelným športom.Svaly sú jedným z najdôležitejších rezervoárov živín a prekrvenia kože, zároveň sú jej oporou. Ak je telo aktívne a zdravé, aj koža a podkožie sú pevnejšie a elastickejšie. Preto sa v prvom rade hýbte a dodržiavajte zdravú životosprávu.
Stehná
Najčastejším príznakom starnutia na stehnách je hromadenie tuku na ich vnútornej strane, zhoršujúca sa celulitída a celkové ochabnutie kože. K tomu sa pridávajú kŕčové žily, cievne povrchové metličky a znamienka.
RIEŠENIE: Drobné chybičky krásy, ako sú červené cievne znamienka alebo metličky, sa dajú bez problémov odstrániť laserom.Na ošetrenie ciev sa využíva ich sklerotizácia. K zoštíhľujúcim procedúram, ktoré sa oplatí vyskúšať, je injekčná lipolýza. Na spevnenie stehien môžete vyskúšať injekčnú mezoterapiu, ultrazvuk, rádiofrekvenciu, biostimuláciu elektromagnetickým vlnením alebo vákuovú masáž. Niektoré treba absolvovať viackrát, aby ste dosiahli viditeľné zlepšenie.
Jednotlivé metódy sa dajú aj kombinovať, pritom zistíte, čo u vás najlepšie zaberá. Ako prevencia sú vhodné anticelulitídové masáže a zábaly, ručná alebo strojová lymfodrenáž. Krajným riešením je klasická liposukcia alebo plastická chirurgia.
TIP DERMATOLOGIČKY: Receptom na pekné pevné stehná je kombinácia športu, stravy s nízkym obsahom cukrov a zdravého pitného režimu, ktorý odvádza z tkaniva toxíny a podporuje prietok lymfy. Výbornou detoxikáciou sú niektoré čaje alebo prírodné prostriedky s močopudným a čistiacim účinkom. Na domáce ošetrenie stehien je vhodné vyskúšať anticelulitídové krémy. Zvyčajne obsahujú kofeín, zelený čaj, citrusové výťažky a koreniny na lepšie oživenie a prekrvenie kože.