Za zakladateľov nordic walkingu sa považujú fínski bežkári, ktorí začali v 30. rokoch minulého storočia využívať chôdzu s bežeckými paličkami ako kondičný tréning.
Neskôr sa vyvinuli špeciálne palice určené na tento účel. Na rozdiel od bežkárskych palíc sú lepšie prispôsobené na chôdzu, majú gumové násadky, ktoré sa dajú ľubovoľne meniť podľa toho, v akom teréne sa pohybujeme.
Výhody nordic walkingu
- okysličenie organizmu v prírode
- odbúranie stresu
- zlepšenie koncentrácie
- zlepšenie motoriky a koordinácie pohybu
- posilnenie svalstva
- posilnenie kardiovaskulárneho systému
Ideálne tempo
Rýchlosť chôdze si môžeme sami určovať podľa toho, akú záťaž zvládneme alebo čo chceme nordic walkingom dosiahnuť. Ak máme vážnejšie zdravotné problémy, či už s pohybovým aparátom, alebo s kardiovaskulárnym systémom, potom nám prospeje pomalšie tempo.
Keď nám ide o spaľovanie tukov, mali by sme sa pohybovať v pásme aeróbneho prahu, to znamená zvoliť tempo, pri ktorom telo dostane zabrať, ale zároveň pri ňom vládzeme dýchať nosom a rozprávať. Posilnenie kardiovaskulárneho systému dosiahneme svižným aeróbnym tempom, ktoré však pri nordic walkingu nebýva rýchlejšie než sedem kilometrov za hodinu.
Vhodné oblečenie
„Najdôležitejšie je neobliekať sa príliš teplo," radí Karol Fajth z iniciatívy Nordic walking Slovensko. „Aj v chladnejšom počasí si vystačíme s dvomi vrstvami, tá spodná by mala byť z materiálu, ktorý dobre saje pot."
V lete treba myslieť na pokrývku hlavy, ktorá nás ochráni pred slnkom. Pri mínusových teplotách treba mať na hlave teplejšiu čapicu. Pokiaľ ide o výber topánok, ideálna je pohodlná outdoorová obuv s pružnou podrážkou, oblou špicou a pätou.
Ako si vybrať paličky
Palice na nordic walking sa vyrábajú v pevnej dĺžke alebo s nastaviteľnou dĺžkou. Druhý variant je praktickejší, vďaka nemu si ľahšie nastavíme presne dĺžku, prípadne ju môžeme meniť podľa charakteru terénu. Napríklad skrátiť pri výstupe alebo predĺžiť pri zostupe.
A aká je vlastne ideálna dĺžka? „Hlavnou zásadou je, aby uhol ramena v priamom stoji s paličkou v ruke bol väčší ako 90 stupňov," radí Karol Fajth, zakladateľ iniciatívy Nordic walking Slovensko. „Alebo si môžete vypočítať ideálnu dĺžku palice tak, že vynásobíte vašu výšku číslom 0,66."
Správna technika
Zo začiatku stačí, ak budeme s paličkami praktizovať obyčajnú bežnú chôdzu. Neskôr si môžeme zdokonaľovať štýl, či už pod odborným vedením na kurze nordic walkingu, alebo pomocou odbornej literatúry. Petra Mommentová-Jauchová z univerzity v Karlsruhe radí vo svojej knižke Nordic walking pre zdravie, ktorá vyšla aj v českom a slovenskom preklade, dodržiavať tieto zásady:
1. Vedome došľapujte. Nohu klaďte na zem mierne naplocho na pätu a došľapujte cez vonkajšiu hranu chodidla až k brušku na palci.
2. Koleno by malo byť vpredu ohnuté, vzadu prepnuté.
3. Boky sa pohybujú v rytme chôdze, ale nenakláňajú sa.
4. Aby sme stabilizovali chrbticu, rotujeme osou ramien v opozícii proti osi panvy.
5. Chrbát držíme rovný, hrudník je vypnutý a hrudná kosť rovno. Hlava a oči sú nasmerované k horizontu.
6. Uhol medzi predlaktím a ramenom je maximálne 90 stupňov, ruky kmitajú diagonálne s pohybom nôh. Vykročíme pravou nohou a ľavou rukou a rytmicky striedame končatiny.
7. Pri chôdzi palička dopadá na zem v rovine našej zadanej nohy a mala by podporiť odraz. O paličky sa neopierame, ale sa nimi odrážame.
Najlepšie trasy
Podľa Karola Fajtha je na nordic walking najlepší mierne zvlnený terén, aký je napríklad v Malých Karpatoch, ale trénovať môžeme aj po rovine. Vo vyšších horských polohách je lepšie pohybovať sa v dolinách alebo po zvážniciach. Ak chcete prekonávať väčšie výškové rozdiely, potom už nejde o typický nordic walking, ale takzvaný nordic trekking, ktorý si vyžaduje trochu iné palice.
Pokiaľ ide o dĺžku trasy, cez pracovný týždeň si vystačíme aj s kratšími, päť- až šesťkilometrovými vzdialenosťami. Cez víkend si môžeme dopriať trochu dlhší výlet s paličkami, povedzme dvanásť až sedemnásť kilometrov. Na vzdialenosti dlhšie ako dvadsať kilometrov sa treba kondične pripraviť, aby sme nedostali svalovú horúčku.
3 otázky pre odborníka
Odpovedá zakladateľ iniciatívy Nordic walking Slovensko Karol Fajth:
Pre akú cieľovú skupinu je ideálny nordic walking?
Je to šport vhodný pre všetkých bez výnimky. Máme to s manželkou odskúšané na našej dcére, ktorá sa začala venovať nordic walkingu ako dvanásťročná a vydržalo jej to až do dospelého veku. Chôdza s paličkami je vhodná aj pre seniorov, ktorí majú problémy s kĺbmi alebo celkovo s pohybovým aparátom, lebo ten je odľahčený, keďže hmotnosť tela sa paličkami rozkladá na všetky štyri. Najvďačnejšou kategóriou sú ľudia stredného veku. Tých ani nemusíte presviedčať o výhodách nordic walkingu. Zvyčajne už nevyhľadávajú adrenalínové športy, chápu prednosti pokojného pohybu v prírode a prirodzene k nemu inklinujú.
Je pravda, že nordic walking môže mať rehabilitačné účinky?
O tom som presvedčený. Poznám paniu, ktorá prekonala ťažkú operáciu bedrových kĺbov a vďaka nordic walkingu dnes chodí ako zdravý človek. Druhý prípad, ktorý ma presvedčil o liečebných účinkoch tohto športu, bola žena, ktorá prišla pri ťažkom úraze o ruku. Lekári jej ju síce vrátili, ale nemala ju dostatočne pohyblivú, lebo sa narušili jemné nervové spojenia. Chôdza s paličkami jej pomohla stimulovať nervový systém tak, že sa jej vrátila prirodzená pohyblivosť.
Môžeme trénovať nordic walking aj v zime? Dajú sa paličky využiť aj v zasneženom teréne?
Tomuto športu sa môžete venovať po celý rok. Paličky majú pod gumenou koncovkou kovový hrot, takže sa s nimi dá bezpečne pohybovať aj v zľadovatenom a zasneženom teréne. Samozrejme, v takom prípade treba mať vhodnú obuv a primerane sa obliecť.