Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej partneri sa na Svetový deň zdravia, ktorý pripadá na 7. apríla, zamerajú na boj s vysokým krvným tlakom. Hypertenzia je závažným rizikovým faktorom srdcovocievnych ochorení vrátane infarktu, mozgovej príhody či srdcového zlyhávania, no mnoho ľudí ani netuší, že ňou trpí. Symptómy sa totiž dlho vôbec nemusia prejavovať.
Úrad verejného zdravotníctva SR sa preto spolu s príslušnými regionálnymi úradmi zapojí do WHO kampane zameranej na kontrolu krvného tlaku. Verejnosť sa môže zúčastniť na Dňoch otvorených dverí, ktoré sa začiatkom apríla konajú na celom Slovensku.
Obyvatelia si budú môcť dať zmerať rizikové faktory srdcovocievnych ochorení vrátane tlaku, cholesterolu či BMI a okrem toho bude k dispozícii poradenstvo v oblasti prevencie vysokého krvného tlaku. Dátumy a miesta jednotlivých aktivít na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva sú dostupné na webstránke www.uvzsr.sk.
Dňa 8. apríla odštartuje ďalšia kampaň s názvom Vyzvi srdce k pohybu. Jej cieľom je podnecovať ľudí k pravidelnej fyzickej aktivite, čo by malo viesť k zníženiu výskytu rizikových faktorov srdcovocievnych ochorení. Kampaň organizuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici pod záštitou WHO.
Podmienky a účastnícky list súťaže, do ktorej sa môže prihlásiť hocikto starší ako 18 rokov, záujemcovia nájdu na webstránke www.vzbb.sk. Súťažiaci sa musia venovať pohybu minimálne počas štyroch týždňov za sebou od 8. apríla do 30. júna. Pohybovú aktivitu je potrebné mať aspoň štyri dni do týždňa a zároveň 210 minút týždenne a zaznamenávať ju do tréningového denníka, ktorý sa nachádza na spomínanej webstránke. Víťazov čakajú hodnotné ceny od sponzorov podujatia.
Len polovica pacientov je diagnostikovaná
Hypertenzia na Slovensku zapríčiňuje veľké percento úmrtí, chorobnosti a invalidizácie. Ako upozornila riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková, "alarmujúce je, že postihuje jedného z troch dospelých ľudí". Najrizikovejšiu skupinu podľa nej predstavujú ľudia vo veku od 25 do 45 rokov, keďže sa zvyknú vyhýbať pravidelným zdravotným prehliadkam a o svojom stave vôbec netušia.
Nekontrolovaný krvný tlak pritom môže okrem spomínaných srdcovocievnych ochorení viesť aj k zlyhaniu obličiek, slepote a ďalších chorobám. Len polovica pacientov s hypertenziou je diagnostikovaná, polovica z toho liečená a polovica z toho liečená adekvátne. U dospelej populácie na Slovensku je vysoká prevalencia, až 42 až 45 percent. U ľudí nad 65 rokov hypertenziou trpí až 80 percent obyvateľstva.
Vysokému krvnému tlaku pritom možno predchádzať aj vlastnou iniciatívou, a to redukciou príjmu soli, vyváženou stravou bez škodlivých nasýtených tukov, pravidelnou fyzickou aktivitou, udržiavaním primeranej hmotnosti, znížením príjmu alkoholu a skončením s cigaretami.