SME
reklama

Čo vás čaká v pôrodnici

Chcete otehotnieť, alebo ste v očakávaní a chystáte sa priviesť dieťatko na svet? Zaujímajte sa dopredu aj o to, čo poskytuje vaša pôrodnica.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Najmä prvorodičky môžu mať obavy, či budú vedieť správne posúdiť, kedy je čas pobrať sa do pôrodnice. Podľa odborníkov by ste mali ísť do pôrodnice keď:

  • máte pravidelné kontrakcie každých 15 – 20 minút,
  • vám odtiekla plodová voda, a to aj vtedy, ak nemáte kontrakcie,
  • krvácate,
  • máte akékoľvek zdravotné problémy.

Keďže finančné možnosti najmä štátnych nemocníc sú obmedzené, je vhodné, ak sa ešte pred pôrodom individuálne vo svojej pôrodnici opýtate a poradíte, čo všetko si so sebou priniesť, za čo si budete musieť priplatiť, čo si budete musieť uhradiť v plnej výške, keďže každá nemocnica má svoje špecifiká.

Možno rodiť doma?

Ak by žena chcela rodiť v domácich podmienkach, vystavuje seba i dieťa veľkému riziku vzniku náhlych komplikácií, preto odborníci tento spôsob neodporúčajú. Ženy neplánovane rodia mimo nemocnice len vo výnimočných prípadoch, je to vtedy, ak nastane tzv. prekotný pôrod (nie je plánovaný, prebieha veľmi rýchlo a trvá menej ako dve hodiny).

V takom prípade sa v prípade komplikácií voči žene nevyvodzuje trestno-právna zodpovednosť. V Slovenskej republike pôrod doma nie je legislatívne ustanovený, ani zakázaný, ak by sa však žena rozhodla rodiť doma a počas pôrodu by došlo k ohrozeniu zdravia alebo života jej i dieťaťa, musí potom znášať všetky trestno-právne dôsledky svojho rozhodnutia.

Čo si zobrať do pôrodnice

  • predmety a kozmetické prípravky určené na osobnú hygienu (zubná kefka, zubná pasta, sušič na vlasy, hrebeň, mydlo, šampón, kondicionér, krém na tvár na telo/telové mlieko a pod.),
  • uteráky, nočnú košeľu (aj viacero pre prípad znečistenia krvou), nohavičky, župan, hygienické pôrodnícke vložky, toaletný papier, papierové vreckovky, prezuvky - papuče (+gumené šľapky do sprchy),
  • 2 dojčenské podprsenky,
  • vložky (tampóny) do podprsenky
  • odsávačka na mlieko – môžete ale nemusíte si ju brať, v prípade potreby sa dá veľmi rýchlo kúpiť a priniesť,
  • kalciová mastička (na popraskané bradavky po dojčení),
  • nezabudnite, samozrejme, na doklady (tehotenský preukaz, OP, kartička poistenca, sobášny list).
  • veci pre bábätko (v niektorých pôrodniciach za poplatok poskytujú aj plienky, oblečenie, utierky a pod.)

Nezabudnite si zistiť:

  • aké možnosti úľavy nemocnica poskytuje (fit lopty, kúpeľ, sprcha, masáž, lieky, hudba a pod.)
  • či vám umožnia výber polohy počas 2. doby pôrodnej (je to fáza vlastného pôrodu, keď je dokonale otvorené hrdlo maternice),
  • ceny za poskytované nadštandardné služby – zazmluvnenie pôrodníka, epidurálna analgézia (nezabudnite si overiť aj jej dostupnosť – či je to možné počas 24 hodín), rooming in,
  • za akých podmienok (aj finančných) umožňuje nemocnica prítomnosť partnera, blízkej osoby alebo duly pri pôrode a po pôrode.

Mnohé ženy si dnes svojho pôrodníka chcú vybrať samy a mať aj istotu, že ich „odrodí“. Dá sa to urobiť zazmluvnením pôrodníka. Podľa gynekológa-pôrodníka Vladimíra Cupaníka – prednostu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a riaditeľa Gynekologicko-pôrodníckej nemocnice KOCH umožňujú výber lekára všetky pôrodnice na Slovensku.

„Ak sa teda budúca rodička dohodne s konkrétnym gynekológom, tak si ho v podstate zaviaže k tomu, že príde kedykoľvek – vo dne, v noci či vo sviatok k jej pôrodu.“ Samozrejme, musíte si za to zaplatiť, je to nadštandardná služba, ktorú poisťovne neuhradia.

Čo však, ak si žena chce do nemocnice k pôrodu zavolať lekára z iného zdravotníckeho zariadenia? Je to možné? „V princípe nie,“ vysvetľuje Vladimír Cupaník, pretože ide o gynekológov, ktorí sú v pracovno-právnom vzťahu s konkrétnou nemocnicou, s konkrétnym oddelením, z čoho vyplývajú aj rôzne právne aspekty.

Za čo si zaplatíte
Hovorkyňa MZ SR Zuzana Čižmáriková uvádza, že „podľa § 8 písm. a) zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti (v znení zákona č. 720/2004 Z. z.) sa na základe verejného zdravotného poistenia neuhrádza zdravotná starostlivosť, ktorá nie je indikovaná zo zdravotných dôvodov. Zdravotná poisťovňa poskytovanie takejto zdravotnej starostlivosti neprepláca.“

Ako sa pripraviť

Ku kvalitnej „výbave“ rodičky by mala patriť aj psychofyzická príprava na pôrod. Lekár podčiarkuje, že ešte v bývalom Česko-Slovensku sa psychoprofylaktická príprava k pôrodu učila na lekárskych fakultách a zdravotných školách, takže je dostatok vzdelaného personálu.Zvyčajne túto prípravu podľa odborníka organizujú pôrodné asistentky, ktoré túto problematiku najlepšie ovládajú, samozrejme za pomoci gynekológov – pôrodníkov a často aj neonatológov.

„Nezastupiteľné miesto má pôrodná asistentka, ktorá má znalosti aj z praxe a okrem toho vie, ako budúce mamičky naučiť všetkému, čo ich v priebehu pôrodného deja čaká, vie napríklad naučiť aj to, ako pomocou určitých cvikov a techník ovládať a tlmiť bolesť, keďže nie každá tehotná žena chce medikamenty na tlmenie bolesti,“ hovorí lekár. Zdôrazňuje však, že dôležitý je aj čas na diskusiu s budúcou rodičkou a vysvetliť jej, čo pôrod v tom-ktorom zariadení obnáša. „Dnes je vo svete bežné, že na psychoprofylaxiu chodievajú aj manželia, na Slovensku to však až také rozšírené nie je, či už z časových alebo iných dôvodov.“

Holenie, klystír, nástrih

Má sa žena týchto zákrokov obávať? Môže ich odmietnuť? Peter Kaščák, prednosta a primár gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín hovorí, že

„ak má žena počas pôrodu vykonanú epiziotómiu (nástrih hrádze medzi pošvou a konečníkom) alebo dôjde k poraneniu, ktoré treba zašiť, tak by táto oblasť ako každá iná chirurgická rana mala byť oholená a dezinfikovaná. Inú výhodu alebo nevýhodu holenia nevidím,“ vraví lekár. Čo sa týka klystíru, je podľa neho ťažké hovoriť o pozitívach a rizikách, v niektorých nemocniciach ho dávajú len na žiadosť rodičky.

Nástrih podľa lekára nie je správne principiálne odmietať. „Aj rodička, ktorá má vo svojom pôrodnom pláne odmietnutie nástrihu vždy pochopí, že jej túto operáciu vykonáme, len ak to bude naozaj nutné. Rešpektujeme snahu niektorých žien vyhnúť sa nástrihu. Ak je to však nutné v záujme niekedy potrebného rýchleho ukončenia pôrodu, alebo ak je zrejmé, že hrozí závažné poranenie, tak sa nástrih musí vykonať, lebo prínos preváži riziko,“ hovorí lekár.

Čo hrozí, ak vás nastrihnú

Nastrihnutie hrádze je pôrodnícka operácia, ktorá má mať podľa Petra Kaščáka svoju indikáciu. „Je pravda, že v minulosti bol nástrih indikovaný častejšie, niekedy s predstavou preventívnych opatrení v snahe znížiť závažné poranenia. V súčasnom pôrodníctve je na väčšine pracovísk tendencia znížiť počet epiziotómií. Ako i v prípade cisárskeho rezu, i tu platí, že indikácia má byť individuálna na základe zhodnotenia priebehu II. doby pôrodnej (teda samotného rodenia dieťaťa) a rizika poranenia hrádze vyššieho stupňa,“ hovorí lekár.

Komplikácie a riziká sú včasné – zápal, krvácanie, uvoľnenie stehov a neskoré – dlhodobé bolesti, komplikované hojenie so zlým plastickým efektom, jazvenie a strata citlivosti v operovanej oblasti. Dodáva, že komplikácie sú zriedkavé. V medicíne treba podľa neho vždy zvážiť riziko a prínos každej operácie a len keď prevažuje prínos, je vhodné operáciu vykonať. To platí i pre epiziotómiu.

Pôrodný plán

Mnohé budúce mamičky prichádzajú do pôrodnice s presne vypracovaným pôrodným plánom, podľa ktorého chcú pri pôrode postupovať. Podľa Petra Kaščáka je to zoznam predstáv a vízií, ako by rodička chcela prežiť pôrod svojho dieťaťa. Uvádza tu, ktoré zásahy akceptuje, ktorým by sa rada vyhla a ktoré odmieta.

Lekár hovorí, že „väčšina pôrodníkov s akceptáciou pôrodných plánov nemá problém. Sporné body vždy s rodičkou diskutujeme. Pôvodná myšlienka, že si žena sama spíše svoje predstavy o pôrode sa však často mení a pôrodné plány bývajú často univerzálne, jednotné.“ Také plány možno nájsť aj na internete, kde si ich budúce rodičky sťahujú, avšak podľa Vladimíra Cupaníka sa často nad nimi ani nezamyslia.

„Potom sa stáva, že príde mamička s pôrodným plánom, ktorý si v mnohých bodoch dokonca odporuje. V našej nemocnici sme práve z tohto dôvodu vypracovali flexibilný pôrodný plán, ktorý zahŕňa všetky moderné požiadavky, samozrejme, akceptovateľné z medicínskeho hľadiska. Plán je sformulovaný tak, že umožňuje mamičke zažiť slobodu a prirodzenosť pôrodu, a tiež zdôvodňuje niektoré postupy.“

Keď „rodí“ aj otec

Prítomnosť otca, inej blízkej osoby alebo duly je už dnes bežná. Vladimír Cupaník spomína, že práve v ich nemocnici boli prví na Slovensku, keď začiatkom 90. rokov zaviedli pôrod v prítomnosti otca. V zahraničí sa také pôrody praktizovali už od 70. rokov.

„Spočiatku sme boli skeptickí, aj ja osobne som otca pri pôrode vnímal s nedôverou, nevedel som si predstaviť, ako môže nám lekárom, resp. matke pomôcť. Začali sme to však skúšať aj u nás a veľmi sa nám to osvedčilo,“ hovorí lekár. Blízka osoba vie pomôcť v komunikácii s rodičkou, pomáha jej odbúrať stres, pocity strachu, osamelosti, vie ju podržať, vytvoriť pocit súkromia. Je to osoba, ktorá nemá subjektívny vzťah k ošetrujúcemu personálu, takže s ním často lepšie komunikuje a vytvára lepšiu väzbu.

„Platí to aj o dulách, hoci spočiatku sa ich prítomnosti gynekológovia obávali, vnímali ich ako ďalšieho kontrolóra na sále. Sú to však ženy, ktoré jednoducho idú k pôrodu rodičkám, ktoré nemajú zabezpečenú blízku osobu a pomôžu im preklenúť pôrodný dej,“ hovorí Cupaník.

Samostatný pôrodný box

Majú ho v niektorých pôrodniciach. Podľa Petra Kaščáka je to dnes preferovaný a správny prístup. Rodička je od prijatia k pôrodu často spolu s blízkou osobou v jednej miestnosti. Je tu od začiatku pôrodných bolestí a zotrváva tu spolu s dieťaťom ešte dve hodiny po pôrode. Túto možnosť rodičky i personál pôrodníc vnímajú veľmi pozitívne a určite prispieva k zlepšeniu atmosféry a dôvery na pôrodnej sále.

Obavy spojené s dojčením

„Je vhodné, ak majú budúce mamičky niečo naštudované,“ hovorí gynekológ-pôrodník Vladimír Cupaník. Obvykle však majú podľa lekára pomerne dobre teoreticky zvládnutý pôrod, menej však starostlivosť o novorodenca. Často sa stretáva s tým, že mamičky po pôrode zápasia s obavami spojenými s dojčením, mnohé sú vystresované a deprimované.

„Nedá sa všetko nasilu, nie každá žena bude dojčiť tak, ako si predsavzala, netreba však strácať nervy. Dnes absolútna väčšina matiek odchádzajúcich z pôrodníc dojčí a my sme radi, ak dojčenie pretrváva dlhšiu dobu. „Treba sa vyzbrojiť aj pozitívnym myslením, najmä po pôrode a sústrediť sa na to, že dojčenie zvládnem,“ radí lekár.

Cisársky rez na želanie

Máte strach z pôrodu a chcete rodiť cisárskym rezom? Na požiadanie to u nás nejde.

Dnes je všeobecný trend aj vo svete rodiť prirodzene, sú však aj mamičky, ktoré by si želali rodiť cisárskym rezom. Cisársky rez na prianie je otázka diskutovaná na celom svete.

„Budúcim mamičkám však treba vysvetliť, že nejde o nekomplikovanú operáciu – zákrok, ktorý je bez rizika. Spája sa s vyššou materskou úmrtnosťou a chorobnosťou ako prirodzený pôrod. A deti po cisárskom reze sa neadaptujú tak dobre ako deti po spontánnom pôrode,“ vysvetľuje Vladimír Cupaník. Je to preto, lebo dieťa prirodzene potrebuje prejsť pôrodným kanálom, aby sa osídlilo baktériami, čo je dôležité pre jeho imunitu.

Len s indikáciou

Najmä opakovaný cisársky rez sa môže spájať s rizikami v budúcnosti. Podľa Cupaníka môže napríklad viesť k určitým poruchám placentácie v nasledujúcej tehotnosti, a potom môže dochádzať aj k vážnym komplikáciám. Ak však rodičke stanovia ako zdravotnú indikáciu diagnózu – neprekonateľný strach z pôrodu, vtedy lekár môže vykonať cisársky rez na želanie rodičky.

Podľa Petra Kaščáka sa indikácie na pôrod cisárskym rezom neustále vyvíjajú a postupne stále viac uvoľňujú, ich spektrum sa na celom svete rozširuje. „Treba však vždy zohľadniť každú ženu, jej anamnézu a priebeh tehotnosti individuálne. Tiež je nutné uvedomiť si, že je to veľký operačný výkon, ktorý má mať pevnú indikáciu zodpovedného pôrodníka. Aj keď sú vo svete krajiny, kde sa môže žena pre cisársky rez rozhodnúť bez zdravotných indikácií, na Slovensku táto možnosť nie je,“ hovorí lekár.

S bolesťou či bez bolesti

Patríte k tým, čo si myslia, že bolesť prirodzene patrí k pôrodu? Ak trpieť nechcete, môžete požiadať o epidurálnu analgéziu.

Podľa anesteziologičky primárky Viery Lesnej z Gynekologicko-pôrodníckej nemocnice KOCH si tento postup tlmenia bolesti treba dohodnúť ešte pre pôrodom, najlepšie v 36. týždni gravidity. Ak požiadate o epidurálnu analgéziu za účelom tlmenia bolesti pri pôrode, zaplatíte si ju sami. O cene sa informujte vo svojej pôrodnici.

„V našej nemocnici je cena epidurálnej analgézie zahrnutá v cene poplatku za pôrod,“ hovorí Viera Lesná. „Matka dostane písomné poučenie a raz do týždňa robíme aj stretnutia za účelom osobného poučenia, kde sa mamičky majú možnosť porozprávať, pýtať sa – čo je najdôležitejšie, pretože často sa môžu stretnúť s rôznymi, aj negatívnymi ohlasmi, čo si väčšinou na stretnutí vysvetlíme,“ hovorí anesteziologička.

Čo je epidurálka

Dnes je to podľa lekárky jedna z najúčinnejších metód tíšenia pôrodných bolestí. Dokonca, ak je gravidita komplikovaná chorobným stavom matky alebo dieťaťa, môže mať podľa odborníkov epidurálna analgézia vyslovene priaznivý vplyv na priebeh pôrodu, stav matky a dieťaťa. Rodičke ju však možno podať len na jej žiadosť.

„Výhodou je, že matka je celý čas v kľude, nie je v strese, pripravuje sa na konečnú fázu pôrodu, keď všetky sily musí využiť na to, aby tlačila a rýchlo porodila dieťatko,“ hovorí lekárka. Ako sa epidurálka podáva? Po predpôrodnej príprave sestra rodičke zmeria tlak a do žily zavedie kanylu pre infúziu. V prípade potreby možno touto kanylou podať akýkoľvek potrebný liek.

Anesteziológ sediacej žene zavedie do medzistavcového priestoru v bedrovej oblasti chrbtice epidurálnu ihlu. Cez túto ihlu sa zavedie katéter, ktorým sa budú podávať lieky na znecitlivenie. Po zavedení katétra sa ihla odstrániť. Aby vpichnutie nebolelo, koža v mieste vpichu sa znecitlivie veľmi tenkou ihlou.

Vhodný okamih podania je pravidelná pôrodná činnosť a keď je bránka krčka maternice otvorená na 3 – 4 cm. Pri podávaní epidurálnej analgézie je nutná dobrá spolupráca rodičky s anesteziológom i pôrodníkom. Všetko sa robí za veľmi prísnych sterilných podmienok.

Kedy ju nemožno podať

Tlmiť pôrodné bolesti epidurálnou analgéziou nie je vhodné:

  • pri alergii na lokálne anestetiká,
  • ak máte zápal kože v blízkosti miesta, kde sa má robiť vpich,
  • ak trpíte poruchami zrážania krvi,
  • v prípade degeneratívnych neurologických ochorení,
  • pri deformitách chrbtice,
  • ak máte nadváhu/obezitu.

Kto ju zaplatí

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Čižmáriková uvádza, že „z verejného zdravotného poistenia môže byť uhradená epidurálna analgézia v prípade, ak je žene odporučená na základe odborného konzília (gynekológom a anesteziológom) zo zdravotného hľadiska (mŕtvy plod, veľký potrat ap.). Vtedy je epidurálna analgézia uhrádzaná zdravotnou poisťovňou ako súčasť platby za hospitalizáciu.“

Viete, čo je bonding?

K prastarým zvykom patril aj ten, že novorodenca tesne po pôrode položili matke na brucho a k prsníku. Dnes je opäť v kurze a označuje sa ako bonding.

Tomuto aktu sa pripisuje veľká dôležitosť, pomáha totiž vybudovaniu blízkeho vzťahu medzi matkou a dieťaťom. A je podľa gynekológa-pôrodníka Vladimíra Cupaníka známe, že dieťa už v maternici pozná matku, jej hlas, tlkot srdca...

„Ak pôrod prebehne fyziologicky, čiže napríklad nemusíme dieťa resuscitovať, tak po priložení na brucho stíchne a už sa v pôrodniciach neozýva toľko plaču ako v minulosti, keď sme mysleli, že plač je to radostné, čo dodáva pôrodnici punc výnimočnosti. Dieťa sa pri kontakte s matkou upokojí, dýcha a je veľmi spokojné, lebo je na teplom bruchu – v podstate akoby na vyhrievanom lôžku. Myslím si, že to treba len podporovať,“ hovorí leká

Ešte pred pôrodom sa vo svojej pôrodnici informujte:

  • kedy prvý raz prikladajú dieťatko k matke – či umožňujú bonding,
  • či treba o prinesenie novorodenca požiadať,
  • čím novorodencov dokrmujú,
  • či sa môže matka zúčastňovať kúpania, ošetrovania a vyšetrovania dieťatka,
  • či pôrodnica umožnuje rooming in,
  • či pôrodnica umožňuje odber pupočníkovej krvi a kedy oň treba požiadať.
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu