Ako podporiť rast a lesk
Rovnako, ako keď si chceme vybudovať dobrú odolnosť organizmu proti ochoreniam, aj krásne vlasy potrebujú dostatok živín. „Strava musí byť pestrá a obsahovať kvalitné bielkoviny, ktoré sú základnou stavebnou zložkou, ďalej celé spektrum vitamínov a z minerálov hlavne železo, zinok a selén, ktoré sú zodpovedné za rast a zdravie vlasov,“ vysvetľuje vedúca Poradne zdravia pri RÚVZ Alžbeta Béderová a dodáva, že nedostatok vitamínov spôsobuje spomalenie rastu vlasov, takže vyzerajú fádne a krehko. Okrem toho môže spôsobiť ich vypadávanie. Vitamíny pomáhajú aj proti lupinám a problémom pokožky hlavy.
Výživa z lekárne alebo zo stravy?
Postačí, keď sa spoľahneme na výživové doplnky, ktoré sú určené na vlasy? „Tak ako na všetky funkcie nášho organizmu, aj na obnovu a kvalitu vlasov má podstatne väčší efekt, keď živiny prijímame v prirodzenej forme. Synergický efekt všetkých biologicky aktívnych živín, ktoré sú v potravinách prítomné, znásobuje ich ochranné účinky,“ tvrdí Béderová. Syntetické prípravky odporúča užívať v prípade ochorenia či výrazného oslabenia imunity.
Vitamíny pre korunu krásy
Radí odborníčka na výživu Alžbeta Béderová:
Proti lámavosti vitamín A – pomáha produkovať zdravý maz v pokožke hlavy, pričom ju udržuje hydratovanú. Deficit tohto vitamínu zvyšuje lámavosť vlasov a šupinatenie. Nájdeme ho v mlieku a mliečnych výrobkoch, v mäse, vajciach, rybom tuku a v žltej, oranžovej, červenej zelenine vo forme betakaroténu.
Proti šedinám vitamín C – podporuje zdravé a lesklé vlasy. Ako významný antioxidant potláča starnutie, a teda aj predčasné šedivenie a vypadávanie vlasov. Dlhodobý deficit môže viesť k oslabeniu vlasovej štruktúry. Jeho zdrojom je pestrá strava s dostatkom čerstvej zeleniny a ovocia.
Proti rednutiu vitamín D – je potrebný na optimálnu obnovu vlasových folikulov, vďaka čomu sa znižuje problém s rednutím vlasov. Prírodné zdroje sú huby, ryby, tresčia pečeň, vajcia, mlieko, mäso, vnútornosti. Nevyhnutný je pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu a slniečku.
Pre zdravý rast vitamín E – zvyšuje celkovú imunitu, zlepšuje prekrvenie pokožky hlavy, čím stimuluje vlasové folikuly na tvorbu a rast vlasov. Hlavné zdroje sú tmavozelená zelenina, strukoviny, celozrnné produkty, rastlinné oleje, semená a orechy.
Pre celkovú kvalitu vitamín H (biotín) – je nazývaný aj vlasový vitamín, pretože tvorí takzvaný keratín, čo je hlavná bielkovinová zložka vlasov a nechtov. Podporuje rast a potláča lámavosť vlasov. Nedostatok biotínu spôsobuje okrem straty vlasov aj úbytok rias a obočia. Tento vitamín je prítomný v mlieku, syroch, celozrnných obilninách, žĺtku, vnútornostiach, arašidoch.
Proti poškodeniu vitamíny B5, B6, B9 – chránia folikuly pred poškodením. Dostatočný príjem celého spektra skupiny B si zabezpečíme pestrou vyváženou stravou, ktorá obsahuje mäso, vnútornosti, mlieko, vajcia, ryby, strukoviny, celozrnné obilniny, ovocie a zeleninu.