LONDÝN, BRATISLAVA. Je to jedna z najhorších foriem rakoviny, ktorá pacientov zabíja. Na nebezpečnú rakovinu kože, na zhubný melanóm zatiaľ neexistuje účinná liečba. No vedci sa priblížili k rozlúšteniu záhady jej fungovania.
Štúdia dermatológov z King's College v Londýne ukázala, že smrteľná forma rakoviny kože dokáže v tele vypnúť aj tú najsilnejšiu imunitnú reakciu. Toto zistenie by v budúcnosti mohlo pomôcť pri liečení rakoviny.
Oslabil účinné látky
Fakty
Zhubná rakovina kože
Zasahuje najmä starších ľudí, ale môže sa objaviť aj u mladších.
Najviac ohrozené miesta sú tie, ktoré vystavujeme slnku.
Patrí medzi typy rakoviny s najvyššou mierou úmrtnosti.
Je to len časť zložitej skladačky. Správa v odbornom magazíne Journal of Clinical Investigation však ukazuje, že kľúčom môžu byť lymfocyty B. Tie totiž produkujú rôzne aktívne protilátky, ktoré napádajú nechcené prvky v tele.
Vedci preto v 80 vzorkách vytvorili podmienky, aké má ľudské telo, keď sú v ňom prítomné bunky melanómu. Zistili, že melanóm dokázal oslabiť najúčinnejšie protilátky imunitnej odpovede tela a zároveň akoby prilákal tie najmenej efektívne.
Prakticky tak nastalo vypnutie imunity napadnutého organizmu.
„Boli sme schopní napodobniť podmienky vytvorené nádorom melanómu. Ukázalo sa, že v prítomnosti nádorových buniek vyrábajú lymfocyty B protilátky IgG4,“ povedala podľa News Medical vedúca štúdie dermatologička Sophia Karagiannisová.
Práve tieto protilátky sú v prípade rakoviny najmenej účinné. To uľahčuje rakovinovým bunkám prežiť a množiť sa.
„Protilátky IgG4 sú nielen neúčinné pri aktivácii imunitných buniek zabíjajúcich nádory, ale bránia aj výhodnejším protilátkam zabíjať nádorové bunky,“ dodala Karagiannisová.
Posun v liečbe rakoviny?
Dermatológovia následne testovali vzorky približne tridsiatky pacientov. Zistili, že tí, ktorí mali zvýšenú úroveň IgG4 v krvi, mali zvyčajne horšiu prognózu ako pacienti, ktorých úroveň týchto protilátok sa blížila k normálu.
Vedci teraz dúfajú, že výskum môže viesť k potenciálnym testom, ktoré by mohli pomôcť pri nastavovaní liečby pre jednotlivých pacientov.
„Táto práca je stále v počiatočnej fáze, ale je to krok smerom k rozvoju efektívnejších liečebných metód rakoviny kože,“ zdôrazňuje podľa BBC Kat Arneyová z britského Centra pre výskum rakoviny. „Ale aj prípadných ďalších typov rakoviny.“