Keď má krv správnu hustotu, tkanivá v organizme sú dostatočne okysličované a vyživované, čo sa prejavuje aj na zdravom fungovaní srdca. „Hustota krvi závisí od pomeru tekutej zložky krvi, plazmy a krvných elementov,“ vysvetľuje hematologička Anna Čechová. Keď je krv hustá, prúdi pomaly.
Najčastejšie „zhustne“ pri dehydratácii organizmu, čo môže súvisieť s nadmernou fyzickou záťažou, potením, stresom, prehriatím a podchladením, ale aj s nevhodne zvolenou stravou a nápojmi.
Napríklad hustejšiu krv môžeme mať pri vysokom príjme bielkovín, najmä ak nemajú vyvážené zastúpenie aminokyselín, spôsobujú v organizme vysoký obsah odpadových dusíkatých látok, ktoré krv zahusťujú. Preto je dôležité dbať na pitný režim.
K spomaleniu prietoku krvi dochádza bežne ráno, aj preto je nevyhnutné hneď po prebudení doplniť do tela dostatočné množstvo tekutín. Najlepšia je čistá voda.
Mäsom proti chudokrvnosti
Cítite sa unavení, slabí, často bývate bledí a mávate bolesti hlavy či búšenie srdca? Nepodceňujte anémiu, ktorá môže byť aj dôsledkom nezdravého životného štýlu s nedostatočným spánkom a nevyváženou stravou.
„K chudokrvnosti dochádza pri poklese hladiny hemoglobínu a počtu červených krviniek,“ hovorí hematologička a odporúča v takýchto prípadoch zvýšiť príjem potravín bohatých na železo vrátane mäsa, ktoré obsahuje dôležitú bielkovinu, na ktorú sa železo viaže. Pokiaľ ide o vážnejšie anemické stavy, určite je namieste navštíviť lekára, ktorý vám predpíše špeciálnu liečbu.
Medzi potraviny, ktoré sú doslova železitou „bombou“ patria tmavé lesné plody – čučoriedky, černice a čierne ríbezle, červená cvikla, kokos, mak, orechy, pečienka a červené železité víno.
Pri vírusoch klesajú biele krvinky, pri anémii červené
Červené a biele krvinky sú nevyhnutnou súčasťou našej krvi. Prvé z nich plnia funkciu prenosu kyslíka z pľúc do tkanív a následne prenos oxidu uhličitého z tkanív do pľúc. Biele krvinky majú v organizme obrannú funkciu.
Červených krviniek je v tele 4,5 až 5,5 milióna, počet je rozdielny u mužov a u žien. Počet bielych krviniek je u oboch pohlaví rovnaký, v rozmedzí od štyroch do desiatich tisíc. „Organizmus si ich reguluje sám. Pri bakteriálnych infekciách počet bielych krviniek stúpa, pri vírusových ochoreniach klesá,“ spresňuje Anna Čechová.
„Množstvo červených krviniek sa zmenšuje pri krvácaní, alebo pri nedostatku železa, keď je ich tvorba v kostnej dreni nedostatočná.“ Alarmujúci stav nastáva pri prejavoch anémie, vtedy pociťujeme dlhodobú únavu, malátnosť, slabosť v lýtkach pri dlhšej chôdzi, vypadávajú nám vlasy, lámu sa nechty a tvoria ústne kútiky.
Máte problémy s tlakom?
Brusnice a cesnak krvný tlak znižujú, zázvor zvyšuje.
Podľa odborníkov optimálny krvný tlak sa pohybuje okolo hodnoty 120/80 mmHg. „Vysoký tlak je nad hodnotou 140/94 mmHg, hranica nízkeho tlaku je 100/70 mmHg a menej,“ informuje Anna Čechová. „Základnými prejavmi, že niečo nie je v poriadku, je bolesť hlavy a hrudníka, vracanie, nevoľnosť pri vysokom tlaku a závraty, malátnosť pri nízkom tlaku.“ Najlepším regulátorom krvného tlaku je zázvor a cesnak. Podľa amerických výskumníkov aj pravidelné pitie brusnicovej šťavy dokáže znížiť vysoký krvný tlak.