„Zlatko, ako vyzerám v tých nových šatách?“ „Dobre,“ ozve sa od televízie a šťukne diaľkové ovládanie na iný program. „A nie som v nich tučná?“ „Nie si,“ znie pohotová manželova odpoveď. „Ty sa na mňa ani nepozrieš, ako to môžeš vedieť!“ rozčúli sa nežná polovička. „No dobre, tak teda si,“ rezignuje muž. „Takže ja som tučná?! Za to ty sa ani nepohneš od televízie a s ničím mi nepomáhaš!“ kontruje manželka.
A úvodné kolo hádky máme za sebou... Podľa minuloročného prieskumu spoločnosti Gfk sa najviac hádame pre nepodstatné malichernosti – túto možnosť označilo až 44 percent opýtaných Slovákov.
Ďalším spúšťačom partnerských nezhôd sú rodinné financie, nasledujú domáce práce, výchova detí a nedostatok času pre rodinu. Medzi tých šťastných, ktorí nezvyknú riešiť partnerské nezhody, patrí pätina slovenských vzťahov.
Hádka alebo násilie?
Dajte si pozor na znamenia, keď už nejde len o obyčajné nezhody, ale o psychické násilie:
- Vyvolávanie strachu alebo vzbudzovanie pocitov viny.
- Dobre riadené výbuchy zlosti, ktorými sa jeden partner snaží zastrašiť, ovládnuť a zmanipulovať druhého.
- Jeden z partnerov „páli“ po druhom zo zbraní stále väčšieho kalibru so zámerom poraziť ho a zraniť.
- Osobné invektívy s cieľom ponížiť partnerku/partnera.
Zdravé hašterenie
Vedeli ste, že hádka môže byť aj zdraviu prospešná? „Môže mať očistný účinok a zúčastneným stranám umožňuje posunúť sa ďalej vo vzťahu alebo pri riešení problému.
Podmienkou je, aby sa v hádke stretli rovnocenní partneri, ktorí rešpektujú svoju jedinečnosť a právo na iný pohľad na vec. V prípade, že hádajúce sa strany dokážu zostať pri téme, udržia obojsmernú komunikáciu a budú rešpektovať právo druhého vidieť veci inak, môže byť hádka skutočne zdravá,“ vysvetľuje terapeutka Daša Malíková a dodáva, že problémom môže byť práve to, keď sa vyhýbame rozličným názorom za každú cenu.
Alebo je vašou devízou kladenie kompromisu na kompromis? Môže to byť začiatok vážnych problémov. „Keď v sebe zadržiavame negatívne emócie alebo pocity krivdy, nájdu si cestu von aj tak, napríklad vo forme ustavičného sťažovania, podráždenosti alebo pasívne-agresívneho správania,“ upozorňuje Daša Malíková.
Pravidlá slovnej bitky
Občasným dusným atmosféram vo vzťahu sa nám zrejme nepodarí vyhnúť úplne, ale dobrou stratégiou je nehromadiť napätie a negatívne pocity. Radšej ich treba uvoľňovať priebežne alebo o nich hovoriť.
Psychologička nezavrhuje ani živelnosť hádania. Problémom však môže byť, keď padneme do nekonečného vzájomného obviňovania a točíme sa v začarovanom kruhu. „Dvojica môže skončiť vo vzájomnom zakliesnení ako pri boxerskom zápase. Výsledkom je totálne vyčerpanie a zablokovanie komunikácie,“ varuje Daša Malíková. Ak si chceme uchovať pekný vzťah, mali by sme dodržiavať niekoľko pravidiel konštruktívneho hádania.
Odborníci neodporúčajú riešiť konflikty v kuchyni, kde je aj pri malej fantázii veľký arzenál zbraní. Počas hádky je dôležité držať sa vždy v konkrétnej rovine, nie vo všeobecnej.
„Neodchádzajme ďaleko od témy, hoci vyťahovanie argumentov typu „moja matka, tvoja matka“ alebo pripomínanie zranení, ktoré si partneri spôsobili pred dvadsiatimi rokmi, sú niekedy veľmi lákavé, radšej sa im vyhnime. Výroky formulujme v prvej osobe („ja cítim“, „zraňuje ma, keď...“). Pokúsme sa identifikovať skutočný problém a držme sa snahy o jeho riešenie.
Ak sa partner rozhodol s nami bojovať, je dôležité nenechať sa vtiahnuť do boja a zostať v pozícii pozorovateľa,“ radí Daša Malíková. Negatívne vyjadrenia na partnerovu adresu by sme mali poprekladať jeho pozitívnymi stránkami. Okrem toho, výsledkom hádky nemusí byť vždy zhoda, ani aby niekto vyhral alebo prehral. Niekedy postačí, že sa vyventilujeme. Najdôležitejšie je však v takejto chvíli nestratiť vzájomnú úctu a rešpekt.
„Prejsť vzťahom bez hádok je pre väčšinu párov ilúzia. Môžeme však urobiť veľa, aby nám hádky nezničili vzťahy,“ dodáva terapeutka Malíková.
Taliansky život vo filme
Čo si pozrieť, keď nás prepadne hádavá nálada?
Vojna Roseovcov – ako to dopadne, keď sa veľká láska premení na nenávisť? Barbara a Oliver sa po sedemnástich rokoch manželstva rozhodnú pre rozvod, pričom ich dom sa premení na bojisko, na ktorom neplatia žiadne pravidlá.
10 vecí, ktoré na tebe nenávidím – romantická komédia, ktorá bola voľne inšpirovaná Shakespearovým Skrotením zlej ženy. Sestry Stratfordové sú každá iná – jedna krásna a krehká, druhá náramne hašterivá. Všetci zbožňujú pôvabnú Biancu, ale tá môže randiť až vtedy, keď si nájde chlapca staršia Kat. Iskrenie sa začne, keď na ňu nastražia pascu v podobe rovnako neznesiteľného mladého muža...
Korenie lásky – v tomto filme uvidíte, ako sa môže rivalita premeniť na sladkú romancu, pričom všetko sa to varí v kuchyni – medzi perfekcionistickou šéfkuchárkou Kate a jej drzým zástupcom Nickom.