Radšej pomaly než rýchlo
Keď mrzne, možno máte chuť o to rýchlejšie sa rozbehnúť, aby sa telo zahrialo. Rýchly beh v mrazivom počasí však nášmu zdraviu neprospieva.
„Keď zvýšime fyzickú aktivitu, dýchame ústami, lebo potrebujeme viac kyslíka,“ upozorňuje kondičný tréner Juraj Németh. „V zime, keď vdychujeme chladný vzduch takýmto spôsobom, hrozí, že sa ochladí celá dýchacia trubica až po priedušky a pľúca, čím vzniká riziko rôznych zápalov.“
Preto by sme mali počas behu udržiavať len také tempo, počas ktorého vládzeme dýchať nosom. Pri tomto type dýchania sa vzduch lepšie prehreje, kým sa dostane do pľúc. Okrem toho máme pri ňom záruku, že sa udržiavame v aeróbnej tepovej frekvencii, pri ktorej sa najlepšie spaľujú tuky. A to tiež nie je na zahodenie.
Čo na seba?
Hlava a krk – keď nám pri chladnom počasí ofúka krk, okamžite je nám zima, telo sa rýchlo ochladzuje. Podobe je to aj s hlavou. Preto je dôležité mať počas behu šál a čiapku, ktorá drží v teple aj uši. Dnes nie je problém nájsť ich v hociktorej športovej predajni. Okrem ochrany plnia aj funkciu estetického módneho doplnku, takže sa budete pri behu nielen lepšie cítiť, ale aj vyzerať.
Ruky – krvný obeh v zime vyživuje najmä stred tela, najdôležitejší na prežitie. Preto vám ako prvé mrznú končatiny. Keď teplota klesne pod nulu, mali by ste si ruky chrániť rukavicami. Môžete vyskúšať špeciálne bežecké, v ktorých sa dá bez problémov ovládať mp3 prehrávač alebo mobil, ale dobrú službu vám urobia aj lyžiarske rukavice.
Nohy – ideálnou obuvou na zimný beh sú outdoorové tenisky s protišmykovou podrážkou. Sú trochu tvrdšie ako klasická bežecká obuv, ale určite bezpečnejšie na zasneženom a zľadovatenom teréne. Okrem toho lepšie chránia nohy pred nachladnutím.
Trup – pod vetrovku si oblečte i tričko, prípadne mikinu zo špeciálnych materiálov, určených pre outdoorové športy, ktoré zadržiavajú teplo, odsávajú pot a rýchlo schnú. Klasická bavlna nie je v zimnom počasí ideálna.
Skôr než sa rozbehnete
Keď len tak vybehnete von a okamžite zaberiete v rezkom tempe, svalom spôsobíte nepríjemný šok. Pred záťažou ich treba najprv zahriať, inak riskujete rôzne zranenia.
„Stačí sa krátko rozcvičiť, trochu si pobehať na mieste, urobiť zopár drepov, využiť krúživé pohyby v oblasti bedrového, členkového a kolenného kĺbu,“ odporúča Juraj Németh. Dobré je aj striedavé dvíhanie kolien smerom k hrudníku, pri ktorom zapájame paže.
Keď cítime, že sa telo zahrialo, je vhodné ponaťahovať stehenné a lýtkové svaly strečingom. Na ten by sme nemali zabúdať ani na záver behu. Po odbehnutí bežeckej trasy je vhodné poprechádzať sa pár minút v miernejšom tempe, kým sa tep nevráti do normálu a potom urobiť pár strečingových cvičení. Tak ako si na začiatku treba dopriať čas na zahriatie, potrebujete aj na záver pár minút na postupné schladenie.
Alternatívy k zimnému behu
Pri poctivom hodinovom behu spálite približne 2300 kJ. Samozrejme, táto hodnota je len orientačná, mení sa v závislosti od hmotnosti tela a stupňa zaťaženia. Výdaj energie však môžete v zimnom období nahradiť aj inými aeróbnymi aktivitami.
Vyberte si:
- Snoubordovanie 1900 kJ/hod
- Sánkovanie 700 kJ/hod
- Korčuľovanie 1500 kJ/hod
- Lyžovanie 2000 kJ/hod
- Prechádzky 1000 kJ/hod
Tip na otužovanie
Otužovanie má pre zimný outdoorový šport veľký význam. Posilňuje imunitu a chráni telo pred nachladnutím. Ak nepatríte k ľadovým medveďom, ktorí sa kúpu vonku aj medzi ľadovými kryhami, postačí, keď budete spočiatku len striedať studenú sprchu s teplou. Intervaly by mali byť krátke, až keď si telo zvykne na chlad, môžete ich postupne predlžovať.