Fašírky z ovsených vločiek
Suroviny na 4 porcie
250 g ovsených vločiek
1 vajíčko
1 cibuľa
2 strúčiky cesnaku
hrsť nasekanej petržlenovej vňate
2 PL oleja
soľ, mleté čierne korenie
strúhanka na obalenie
olej na vysmážanie
Vločky uvarte v približne 400 - 500 ml vody na hustú kašu a nechajte ich vychladnúť. Cibuľu nadrobno pokrájajte a opražte ju do ružova na dvoch lyžiciach oleja, pridajte nasekaný cesnak a vmiešajte ju do vločiek. Nakoniec primiešajte vajíčko, nasekanú vňať, soľ a korenie a podľa potreby dohustite strúhankou. Hmotu nechajte chvíľku postáť a rukami formujte fašírky. Obaľte ich v strúhanke a vysmažte z oboch strán na rozpálenom oleji dozlatista. Hotové fašírky ukladajte na papierové obrúsky. Servírujte so zemiakovým pyré, varenými alebo pečenými zemiakmi, dozdobené čerstvou alebo sterilizovanou zeleninou.
Tip: Do takýchto „vegetariánskych“ fašírok môžete pridať i nastrúhaný syr, sójový granulát alebo rozvarenú šošovicu. Fašírky možno obaliť v trojobale a servírovať v podobe rezňa. Naopak, z vločiek tiež môžete urobiť tenké placky alebo ich pridať do sladkých lievancov.
Zeleninová polievka s vločkami
Suroviny na 4 porcie
6 PL ovsených vločiek
3 PL oleja alebo hrubší plátok masla
1 cibuľa
2 mrkvy
1 petržlen alebo kúsok zeleru a kalerábu
1 strúčik cesnaku
hrsť nasekanej petržlenovej vňate
soľ
mleté čierne korenie
Všetku zeleninu očistite a nakrájajte na malé kocky. V hrnci rozohrejte olej, pridajte doň cibuľu, suché ovsené vločky, premiešajte a chvíľku opražte. Pridajte koreňovú zeleninu a po krátkom opekaní prelisovaný cesnak a liter vody alebo vývaru. Varte, kým nie je zelenina mäkká. Pred koncom varenia polievku dochuťte soľou, korením a nasekanými bylinkami. Vločky budú uvarené skôr ako zelenina a svojím rozpadnutím polievku zahustia. Ak sa vám zdá hustá, dorieďte ju vodou, ak chcete mať vločky v polievke viditeľnejšie, pridajte ešte pár lyžíc celých vločiek pred dovarením.
Tip: Hustota polievky závisí od množstva vločiek. Ak ju chcete mať ešte výdatnejšiu, pred koncom varenia do nej zatrepte vajíčko. Ovsené vločky vyniknú nielen ako rýchla závarka do zeleninovej, syrovej či paradajkovej polievky. Skúste ich použiť ako celé, tak i pomleté i na prípravu krupicových halušiek do detskej či diétnej zeleninovej polievky.
Ovsené sušienky s orechmi
Suroviny na viac porcií
200 g jemných ovsených vločiek
50 g celozrnnej múky
130 g masla
50 g trstinového cukru
60 g medu
1 vajíčko
50 g nasekaných orechov
1 ČL prášku do pečiva
V miske vymiešajte zmäknuté maslo s hnedým cukrom, žĺtkom a medom. Postupne primiešavajte vločky, múku zmiešanú s práškom do pečiva, nasekané orechy a nakoniec tuhý sneh z jedného bielka. Rukou vymieste na lepivú hmotu. Cesto môžete na pomúčenej doske vyvaľkať a vykrajovať z neho rôzne tvary alebo z cesta jednoducho rukami odtrhávať rovnomerné kúsky, ktoré v dlani vytvarujte na guľku a sploštite na placku nie hrubšiu ako 5 mm. Sušienky naukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie a upečte v predhriatej rúre pri 180 stupňoch približne 10 - 15 minút. Pred servírovaním ich môžete pofŕkať roztopenou čokoládou alebo zabaliť do celofánu a potešiť blízkeho zdravým darčekom.
Tip: Výhoda sušienkových receptov je v ich neustálych obmenách. Med nahraďte melasou, orechy semienkami, kokosom či sušeným ovocím. Pre veľkých maškrtníkov pridajte kúsky čokolády alebo v nej celé sušienky namáčajte. Inšpirácie nikdy nedôjdu...
Je ovos a vločky z neho nad zlato?
Ovsené vločky sú vysoko cenenou potravinou v zdravej výžive, preto neexistuje dôvod, prečo by sa nemali stať súčasťou i vášho jedálneho lístka. S ovsenými vločkami je najlepšie začať hneď ráno pri raňajkách, napríklad vo forme domáceho müsli, teplej ovsenej kaše alebo jednoducho namočené v mlieku či jogurte. Vraj je lepšie jesť ich bez ovocia, keďže sú tak ľahšie stráviteľné.
Vďaka nízkemu glykemickému indexu sa energia z ovsa spracováva postupne a sacharidy tak uvoľňujú glukózu do krvi pomalšie. Preto pomáhajú odstrániť pocit hladu a často i prehnanú chuť na sladké. Vločky fungujú nielen ako spoľahlivý dobíjač energie, ale napomáhajú aj zlepšiť sústredenie, keďže pôsobia na nervovú sústavu. Celkovo chránia celý imunitný systém.
Jedlá z ovsených vločiek sú obzvlášť vhodné pre športovcov, osoby a deti s nadmerným vyťažením v práci a škole, keď pomáhajú bojovať proti stresu a únave.
Ovos obsahuje aj rozpustnú i nerozpustnú formu vlákniny. Tá pomáha udržať správnu funkciu čriev,čím pôsobí proti zápche a napomáha prevencii proti vzniku rakoviny hrubého čreva.
Ovsené vločky sú bohaté na vápnik, draslík, horčík, fosfor, jód, lecitín, železo, vitamíny E, B a K, ktorý je nevyhnutný pre správnu krvnú zrážanlivosť. Zaujímavý je aj ich obsah kremíka a zinku, ktoré priaznivo ovplyvňujú kvalitu nechtov a vlasov. Nie nadarmo sa využívajú pri výrobe kozmetických prípravkov. Tie jednoduchšie ako píling a mydlo s vločkami si môžete vyrobiť doma aj vy!
Autor: mag