SME

Keď štítna žľaza štrajkuje

Ste často unavená a máte pocit, že pomaly priberáte aj zo vzduchu? Na vine môže byť vaša štítna žľaza.

Dvadsaťtriročná Martina je zdravá mladá žena, aktívna športovkyňa, ktorá nikdy nemala problémy s nadváhou. Vždy mohla jesť, koľko chcela, telo pri zdravom spôsobe života, ktorý viedla, všetko bez problémov spálilo. Preto ju prekvapilo, keď zistila, že ručička na váhe zrazu stúpa nahor bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej matka začala kedysi v podobnom veku trpieť nedostatočnou funkciou štítnej žľazy, a tak jej odporučila, aby šla na endokrinologické vyšetrenie. Podozrenie sa potvrdilo. Martina po matke toto ochorenie zdedila.

SkryťVypnúť reklamu

Štítna žľaza je orgán v tvare motýľa, ktorý produkuje dva dôležité hormóny – tyroxín, označovaný ako T4, a trijódtyronín, známy ako T3. Spoločne ovplyvňujú dôležité metabolické procesy v tele, ak ich je v organizme nedostatok, môže sa to prejaviť rôznym spôsobom.

„Klinické príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy závisia od rýchlosti vzniku ochorenia,“ tvrdí endokrinologička Andrea Lacková. „Sú často nenápadné. U pacientov sa môže prejavovať únava, určitá spomalenosť, zimomravosť, spavosť, depresia, priberanie, suchosť pokožky, nepravidelnosť menštruačného cyklu alebo zvýšený cholesterol.“

Práve nenápadnosť a rôznorodosť príznakov často spôsobuje, že ochorenie zostáva aj celé roky neodhalené. Napokon, ak ide len o zhoršené trávenie a priberanie, prípadne o to, že má niekto suchšiu pleť, to nie sú problémy, s ktorými by sa nedalo žiť, a tak ich často podceňujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré pacientky, ktoré trpia pocitmi únavy, strácajú libido a trpia depresiami, vyhľadajú psychiatra a zbytočne užívajú antidepresíva. Pritom by stačilo vyšetriť štítnu žľazu a problém by bol vyriešený. Lekári väčšinou ľahšie diagnostikujú zvýšenú funkciu štítnej žľazy, ktorá sa prejavuje výraznejším spôsobom – búšením srdca, arytmiou, výrazným chudnutím alebo anémiou.

Ženské ochorenie

Prečo trpia zníženou funkciou štítnej žľazy práve ženy, je pre medicínu záhadou. Ochorenie sa u nich prejavuje približne štyrikrát častejšie než u mužov. „Význam sa pripisuje vplyvu hladiny ženských hormónov,“ vraví Andrea Lacková, ale zároveň dodáva, že odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná.

Ochorenie býva dedične podmienené, ale na to, aby sa naplno prejavilo, treba spúšťač. „Môže to byť ťažká stresová situácia, vplyv životného prostredia alebo vírus,“ vysvetľuje endokrinologička.

SkryťVypnúť reklamu

U Martiny mohol byť spúšťačom rozchod s dlhoročným priateľom. Dnes je šťastne vydatá za iného muža a tehotná. Keby sa neliečila, mohla mať problémy s počatím. Menštruačné cykly u pacientky so zníženou funkciou štítnej žľazy môžu byť dlhšie než u bežnej zdravej ženy, často sa vyskytujú aj anovulačné cykly, pri ktorých vajíčko nie je schopné oplodnenia. Menštruačné krvácanie pritom býva zvyčajne silné.

Ste chorí?

Možné príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy:

  • zápcha
  • pocity chladu, citlivosť na zimu
  • nadváha
  • porucha menštruačného cyklu
  • neplodnosť a sklon k potratom
  • impotencia u mužov
  • suchá pokožka, suché vlasy so sklonom k lámaniu a lámavé nechty
  • bolesti a kŕče svalov
  • zvýšený tlak
  • zvýšený cholesterol
  • chronická únava
  • poruchy koncentrácie a pamäti
  • úzkosti a depresie

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Niekedy ženy aj pri ľahkej nedostatočnosti funkcie štítnej žľazy nemôžu otehotnieť,“ konštatuje Andrea Lacková. Počas tehotenstva je u matky dôležitá hladina tyroxínu, od hladiny hormónov v jej krvi totiž závisí vývoj bábätka.

Keby sa pacientka neliečila, riskovala by predčasný potrat, ale aj určité deformácie vo vývoji plodu, napríklad pri vývoji pľúc. Po pôrode sa môže u ženy so zníženou funkciou štítnej žľazy prejaviť popôrodná depresia.

Na druhej strane môže byť práve tehotenstvo príležitosťou na diagnózu tohto typu ochorenia. „Už druhý rok je u nás zavedený tehotenský skrining, keď v rámci prvého krvného vyšetrenia hneď na začiatku tehotenstva stanovuje gynekológ hladiny hormónov štítnej žľazy u mamičky a v prípade nedostatočnosti pacientku hneď odosiela k endokrinológovi na liečbu,“ dodáva Andrea Lacková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ženy, ktoré sa začali liečiť, mávajú jednoznačne o veľa väčšiu šancu donosiť zdravé dieťa. Tie, ktoré tehotné nie sú, zaznamenávajú zmiernenie gynekologických problémov, upraví sa im menštruácia a zmierňuje sa nadmerné menštruačné krvácanie.

Liečba hormónmi

Bohužiaľ, ak sa raz v organizme prejaví nedostatočná funkcia štítnej žľazy, človek sa jej len tak ľahko nezbaví. Toto ochorenie sa nedá vyliečiť, dá sa s ním však bez problémov žiť, ak sa pacientovi podávajú chýbajúce hormóny v tabletkách.

„Ráno nalačno sa užije tabletka tyroxínu,“ opisuje priebeh liečby Andrea Lacková. „Keďže tyroxín je organizmu vlastný, pri správnom dávkovaní neprináša jeho užívanie žiadne vedľajšie účinky. Pri predávkovaní sa však môže prejaviť búšenie srdca, nervozita alebo zvýšená chuť do jedla.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina pacientov si vystačí s užívaním tyroxínu, len vo výnimočných prípadoch, pred prípravou na podanie radiojodu u onkologických pacientov sa umelo dodáva aj trijódtyronín. Väčšinou si telo samo dokáže premeniť hormón T4 na T3.

Dávkovanie liečby však môže byť v niektorých prípadoch zložité. Zvyčajne sa začína nižšími hodnotami a tie sa postupne citlivo zvyšujú, kým sa organizmus nedostane do požadovanej hormonálnej rovnováhy.

Niekedy je otázne, či liečbu vôbec začať, ak má pacient len ľahké príznaky, ktoré neznižujú výraznejšie kvalitu života. Tá je pri konečnom rozhodnutí, či začať s liečbou, alebo nie, zrejme rozhodujúca.

Nedostatočná funkcia štítnej žľazy nie je síce choroba, na ktorú sa zomiera, ale ak nám má uberať radosť a chuť zo života, potom je dôležité mať ju pod kontrolou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Martina si na liečbu tyroxínom ľahko zvykla. „Užiť jednu tabletku denne nie je žiadny problém a je úžasné, ako vám to dokáže zlepšiť zdravotný stav,“ tvrdí. Vďaka liečbe sa čoskoro stane matkou a dokáže aktívne zvládať všetko, čo je s jej novou životnou úlohou spojené.

Úloha jódu

Príjem jódu je kľúčový pre zdravie štítnej žľazy. Hormóny, ktoré táto žľaza produkuje, obsahujú molekuly jódu, hormón T4 ich má štyri, hormón T3 tri. Pred viac ako sto rokmi sa zistilo, že tento prvok dokáže zabrániť zväčšeniu štítnej žľazy a tiež čiastočne napraviť jej zníženú funkciu.

Pomáha pri stabilizácii metabolizmu a telesnej hmotnosti, podpore plodnosti a imunitného systému, je účinný v boji proti baktériám, parazitom a vírusom. Jód obsahujú ryby, kôrovce a morské riasy a jodidovaná soľ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenská edokrinologická spoločnosť však neodporúča umelé pridávanie jodu do stravy, lebo u nás je dostatočný príjem zabezpečený stravou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 895
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 331
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 852
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 064
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 246
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 230
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 728
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 448
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


24
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 862
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 151
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 33 966
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 33 066
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 435
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 801
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 949
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 992
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu