Nečakaný obrat v bežnej móde však spôsobila až na prelome tisícročia. Zateplené prešívané bundy a kabáty sa stali samozrejmou súčasťou zimného šatníka všetkých generácií.
História
Až do 70. rokoch sa zimné oblečenie šilo z flaušu, filcu, menčestru, flanelu, tvídu. Prvá nepremokavá bunda Fjallraven z povoskovanej celtoviny z roku 1968 dostala názov „grónska“.
S objavom umelých vlákien (nylon, polyester) prišlo revolučné obdobie takzvanej šuštiakovej éry. Športové bundy s prešívanou vrstvou peria alebo umelej vaty sa začali nosiť bežne na ulici.
Každú sezónu mení fasádu
Návrhári urobili z klasickej športovej bundy modernú skrátenú i predĺženú verziu, zúženú slim, farebnú mladistvú, elegantnú do mesta, ba aj luxusnú s kožušinou a kovovými ozdobami.
Keď je vonku kosa
Páperka je prvou pomocou v mrazivom aj veternom zimnom počasí. Celoročne využijeme vetrovky z jemnejších syntetických materiálov, ale zima je o páperových bundách. Nehrejú samy osebe, iba izolujú, vytvárajú takzvanú neprefukovú stenu.
Papier verzus hi-tech
Aj keď takmer päťdesiat rokov vo vývoji športovej výbavy znamená pokrok, medzi najstarší a najlacnejší trik patria – noviny. Tento fígeľ skúmali na vlastnej koži odborníci hi-tech oblečenia na hrebeňoch hôr. Na základe poznatkov najviac zatepľujú predný diel oblečenia.
Koniec šuštiakoviny
Moderné páperky sú zhotovené z nových materiálov - umelého i pravého hodvábu, lesklého nylonu, predpranej aj voskovanej bavlny. Ich vnútorná strana je kožušinová, štepovaná alebo ozdobená farebnou podšívkou s potlačou.
Mestská móda
Páperka sa stala znakom životného štýlu.
Zimná bunda sa zadefinovala spolu s termínom mestská móda, móda mladých či ako ležérny casual štýl. Prešívaná verzia boduje už aj v klasickej dámskej a pánskej kategórii.