SME

Upracte si život

Nový rok je ideálnou príležitosťou na to, aby sme si urobili poriadok vo veciach, ktoré nás už dlhšie ťažia.

Začiatok roka je ako stvorený pre nové začiatky v akejkoľvek oblasti. Životné tempo sa vtedy na chvíľu akoby zastaví, ľudia oddychujú po sviatkoch, zotavujú sa z nadmerného jedenia a pitia a robia si plány do budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aký chceme, aby bol náš ďalší rok? Táto otázka nás núti nastaviť si zrkadlo pravdy. Stačí nám, ak bude aspoň taký dobrý ako ten predchádzajúci, alebo by sme chceli niečo zmeniť? Rodinné pomery, materiálne zabezpečenie, prácu? Sme absolútne spokojné s tým, čo máme, alebo nás niekde tlačí topánka?

SkryťVypnúť reklamu

Možno sa nám zdá, že to celé akosi nefunguje, že sme viac obeťou okolností, ktoré nás tlačia k múru, ako ženou, ktorá drží svoj osud pevne v rukách a určuje jeho smer. Kde a kedy vlastne vznikol tento pocit nespokojnosti?

Podľa psychologičky Zdenky Némethovej cítia potrebu "upratať si život" ľudia, ktorí sa necítia dobre vo svojej koži. Často preto, lebo životné okolnosti ich akoby prevalcovali, prerástli im cez hlavu a oni majú pocit, že je toho na nich akosi priveľa.

Ak ste videli poslednú filmovú komédiu so Sarah Jesicou Parkerovou Nechápem, ako to dokážeš, tak potom presne viete, o čom je reč. Hlavná hrdinka Kate je matkou dvoch detí, milujúcou manželkou a zároveň manažérkou v prestížnej finančnej inštitúcii, kde sa musí riadne obracať, aby obstála v kolektíve ambicióznych kolegov.

SkryťVypnúť reklamu

Aby zvládla všetky úlohy, ktoré si nakládla na plecia, pripravuje koláčiky na detské oslavy, vymýšľa nové finančné produkty a po dlhých vyčerpávajúcich dňoch bezvládne zaspáva v manželskej posteli, kde sa už celú večnosť nič zaujímavé nedeje. Na prvý pohľad má všetko a predsa nemá nič. Ako je to možné?

Zoznam priorít

Aj keď to znie možno čudne, ale viaceré ženy majú dnes problém uvedomiť si, čo vlastne od života chcú. Čo je pre nás najdôležitejšie? Zdravý vývoj našich detí, vlastné zdravie, manželská láska alebo zarábanie peňazí?

Keď v tom nemáme jasno, máme tendenciu riešiť vždy len to, čo sa nám momentálne zdá najviac naliehavé a pritom, ani nevieme ako, stále odsúvame bokom to, čo je pre nás skutočne dôležité. Čo to vlastne je?

Psychologička Zdenka Némethová radí každému, kto má v hlave chaos, uvedomiť si jasný rebríček hodnôt a priorít. Kým nezistíme, čo najviac potrebujeme pre pocit šťastia a spokojnosti, ťažko môžeme čakať, že sa to len tak samo od seba naplní. Má to svoju jasnú logiku.

SkryťVypnúť reklamu

Dobre, tak teraz ste sa na chvíľu zamysleli a v hlave sa vám vynoril romantický obraz zamilovanej dvojice. Mať taký vzťah – to by bolo šťastie! Lenže ako vzkriesiť romantiku v partnerstve, ktorú ste dávno pochovali pod nánosom každodenných povinností?

Nemôžete sa na všetko vykašľať a začať zrazu randiť ako kedysi s mužom, s ktorým žijete, povedzme dvanásť rokov. To je síce fakt, ale na druhej strane, situácia je vždy len taká beznádejná, ako si ju urobíme. Kde je vôľa, tam je vždy aj cesta.

Zdenka Némethová si myslí, že aj drobné zmeny dokážu niekedy zázraky, a pritom nás ani nemusia stáť more času. Tak napríklad, ak chcete oživiť partnerský vzťah, možno si vystačíte s milou esemeskou, ktorá vášmu partnerovi pripomenie, že sa na vás môže tešiť, keď príde po práci domov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každá aj drobná snaha sa cení a môže priniesť pocit, že váš život sa zlepšuje. Stačí len chcieť. Dobrý pocit, aj keď prichádza po troškách, sa postupne znásobuje, takže ak vo svojej snahe vytrváte, máte šancu byť čoskoro viditeľne šťastnejším človekom.

Čo platí dnes, nemusí zajtra

Potreba prehodnocovania životných hodnôt a priorít môže prísť aj preto, že starý model, podľa ktorého sme roky spokojne fungovali, sa zrazu vyčerpal. Boli sme obetavou matkou, ale deti nám odrástli a zrazu nám dávajú najavo, že nás až tak veľmi nepotrebujú.

Zakladali sme si na svojej sexuálnej atraktivite, ale zub času nahlodal našu krásu a dnes ňou už nikoho neohúrime. Snažili sme sa uspieť na istej pracovnej pozícii, ale tú nám nedávno zamestnávateľ zrušil v rámci balíčka úsporných opatrení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V takejto situácii máme dve možnosti. Buď sa začneme hnevať na svet, že nám neumožnil ustrnúť v čase, alebo prijmeme fakt, že život so sebou prináša stále zmeny a prispôsobíme sa. Ako?

Napríklad necháme deti žiť si svoj život a oprášime záľuby, ktoré sme kvôli nim v posledných rokoch zanedbávali, uvedomíme si, že nielen fyzická schránka robí ženu atraktívnou a popracujeme na iných stránkach svojej osobnosti, alebo si začneme hľadať novú prácu vo firme, kde nehrozia úsporné opatrenia.

Keď sa prestaneme upínať na to, čo bolo a preorientujeme sa na to, čo práve je, nový príval energie nám zrazu otvorí pred očami úplne nové možnosti a riešenia.

Chcem to, čo iní nechcú

Pri napĺňaní vlastných túžob a priorít sa nám môže, bohužiaľ, stať, že to, čo nás robí spokojnou a šťastnou, niekomu druhému nevyhovuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napríklad naša potreba ísť si ráno zabehať narazí na problém, kto namiesto nás urobí doma raňajky, alebo túžba doplniť si vzdelanie nadstavbovým štúdiom narazí na odpor nadriadeného, ktorý nám odmietne dať voľno, keď sa potrebujeme pripraviť na skúšky. Ako si poradiť v takomto prípade?

Do poradne Zdenky Némethovej bežne prichádzajú manželské páry, ktoré riešia podobnú dilemu. Väčšinou im radí, aby sa nezaoberali len vlastnými túžbami, ale rešpektovali aj túžby toho druhého. Lebo v partnerskom vzťahu nikdy nie je víťaz a porazený. Ak je frustrovaný jeden, skôr či neskôr bude nespokojný aj druhý.

Cesta k naplneniu vlastných potrieb vedie neraz cez rešpektovanie toho druhého. Napríklad ak pochopíte, že váš muž potrebuje chodiť s kamarátmi na futbal a nebudete mu preto robiť scény, môžete rátať s tým, že za vás urobí ochotnejšie trikrát do týždňa raňajky, aby ste si mohli zabehať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nikto z nás nežije na pustom ostrove, a tak je logické, že náš pocit spokojnosti neraz závisí od schopnosti rešpektovať druhých. To platí, samozrejme, nielen v partnerských, ale aj v pracovných vzťahoch.

Ak od vás šéf vyžaduje stabilne nadčasy, ktoré nie sú zakotvené v pracovnej zmluve a pritom na vás doma čaká malé dieťa, nikto vás nenúti donekonečna sa prispôsobovať.

Sarah Jesica Parker alias filmová Kate vyriešila dilemu medzi rodinným šťastím a kariérou tak, že dala svojmu šéfovi jasne najavo, že už nemieni drieť do odpadnutia, ak jej neuzná, že má právo na súkromný život.

A aj keď za túto úlohu zrejme nedostane Oscara, jedno sa jej predsa len podarilo. Pripomenúť nám, že by sme mali mať v živote stanovené jasné hranice, za ktoré nemôžeme ísť, lebo by sme boli samy proti sebe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cesta k spokojnosti podľa Zdenky Némethovej:

1. Uvedomte si, aké veci sú pre vás v živote dôležité.

2. Porozmýšľajte, čo môžete urobiť pre to, aby boli naplnené.

3. Určite si zdravé hranice, pokiaľ ste ochotní zájsť, ak nastane situácia, že vaše potreby nie sú napĺňané a naučte sa hovoriť v takejto situácii nie.

4. Naučte sa rozlišovať medzi vecami, ktoré ovplyvniť môžete a na ktoré nemáte vplyv. Pracujte na tých prvých. Tými druhými sa zbytočne nezaoberajte, ušetríte tak veľké množstvo energie, ktorú môžete využiť oveľa efektívnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 958
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 577
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 750
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 586
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 282
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 042
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 643
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 091
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 192
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 12 017
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 558
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 276
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 857
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 667
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 014
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 526
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu