SME

Pre ideálnu postavu

Nedarí sa vám schudnúť? Bojovať s vrodeným pomalým metabolizmom je ťažké, ale dobrá správa je, že sa to dá!

Začali ste sa viac zaoberať tým, čo jete? Vymenili ste smažené, pražené, pečené za ľahšie jedlá zo zeleniny, strukovín, obilnín...? A stále ste akosi neschudli? Pes je možno zakopaný niekde inde.

To, že človek zmení svoje stravovacie návyky, mu totiž ešte nemusí automaticky zaručiť, že schudne. Pravdepodobne sa budeme cítiť lepšie, nebudeme po jedle unavení, ale čo sa týka hmotnosti, pri jej úprave treba myslieť aj na ďalšie faktory. Prečo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na to, aby sme podporili náš metabolizmus a správne spaľovanie živín, totiž nie vždy stačí stravovať sa zdravo. Telo a jeho biochemické procesy nám vedia pomôcť schudnúť, musíme však vedieť, ako ho v tom podporiť.

SkryťVypnúť reklamu

Neskončime pri výhovorkách

Niekto môže jesť, koľko chce, a nepriberie, iný si môže dávať pozor na každú kalóriu a aj tak sa mu kilá pomaly nabaľujú. Za mnohé môže genetická výbava každého jednotlivca, s ktorou len tak nepohneme. Nestačí sa však vyhovárať na genetiku, lebo dedičnosť nie je jediný faktor, ktorý môže za náš metabolizmus.

„Génmi nevieme hýbať vlastnou vôľou, ale sú faktory, ktoré ovplyvniť vieme. A sú to faktory životného štýlu. Mám na mysli najmä pohybovú aktivitu, ktorá ovplyvňuje a zaťažuje svalové bunky. Zaťažené svalové bunky potom lepšie spaľujú živiny a tvoria energiu. Okrem toho sa táto ich funkcia môže podporiť natoľko, že bunky budú lepšie spaľovať, aj keď práve necvičíme,“ hovorí Peter Minárik, lekár, ktorý sa špecializuje na poruchy výživy.

SkryťVypnúť reklamu

Tým, že fyzickou aktivitou vlastne trénujeme svalovú hmotu, posilňujeme zároveň jej schopnosť spaľovania. A trénované svaly celkovo lepšie fungujú, aj keď sú v pokoji.

„Vplyv svaloviny na metabolizmus veľmi pekne vidím aj na ľuďoch, ktorí chodia ku mne do poradne a znižujú svoju hmotnosť. Už strata niekoľkých kilogramov svalovej hmoty sa negatívne odrazí na ich bazálnom metabolizme, čo spomaľuje, prípadne úplne zastaví chudnutie,“ spomína odborník. Intenzita spaľovania tuku závisí do veľkej miery od množstva svalovej hmoty.

Svaly sú kľúčom k úspechu

Pointa samozrejme nie je každý deň stráviť hodiny v posilňovni a vyzerať ako majster fitness. Naším cieľom by malo byť viac pravidelnej, pokojne aj menej náročnej, fyzickej aktivity. Pre celkový denný výdaj energie sú dôležité tiež mimovoľné pohyby.

SkryťVypnúť reklamu

„Niektorí ľudia sa napríklad podvedome kníšu alebo hojdajú nohami pri sedení. Zdá sa, že to nič nie je, ale aj takáto činnosť spaľuje živiny. Dôležité je však naozaj zmeniť svoje pohybové návyky a vytvoriť si nové. Veľmi propagujem, aby ľudia nechodili autami, ak nemusia, použili verejný dopravný prostriedok a vystúpili o zastávku skôr. Ja sám chodievam radšej MHD a pešo, aj keď mám doma auto.

Pri výdatnej chôdzi svaly spotrebujú energiu a lepšie spaľujú. Pravidelná, intenzívna a rýchla chôdza môže čiastočne nahradiť cvičenie a iné formy cielenej pohybovej aktivity,“ dodáva Peter Minárik.

Začať sa viac hýbať je nevyhnutné, najmä ak máme sedavé zamestnanie a posilňovňa nám nič nehovorí. Pravidelná rýchla chôdza alebo používanie schodov namiesto výťahu tiež podporia činnosť svalov a spaľovanie živín vrátane tukov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spočiatku sa možno budeme trochu premáhať, ale to, že si teraz vytvoríme pohybové návyky, vo vyššom veku len oceníme. Schopnosť spaľovania živín totiž závisí aj od nášho veku.

1.jpg

„Metabolická potreba sa vekom fyziologicky znižuje a podobne sa mení aj pomer tukovej a beztukovej hmoty v prospech tuku. Prvé nepriaznivé zmeny už môžu začínať v tridsiatke či štyridsiatke, aj keď sa stále cítime pri sile. Veľa závisí od nášho životného štýlu. Aj keď máme nejakú čiaru života a predpoklad na dlhší vek, veľa si z neho môže človek odkrojiť nezdravým životným štýlom,“ vraví lekár.

Funguje to samozrejme aj naopak. Ak dbáme o správnu životosprávu vrátane kvalitnej stravy a dostatočného pohybu, môžeme si život predĺžiť. Pri tom treba myslieť na to, že vekom prirodzene strácame svalovinu, a preto by sme sa na ňu mali viac zameriavať a viac ju trénovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Ľudia v päťdesiatke – šesťdesiatke by už mali jesť menej jedla, teda prijímať menej energie a udržiavať si stále dobrú kondíciu. A to je pri senioroch naozaj dôležité, lebo svalová hmota je garantom metabolizmu a je aj najväčšou zásobárňou bielkovín v ľudskom tele pre prípad akútnej stresovej potreby.

Závažná infekcia, neinfekčný zápal, úraz alebo operácia si vyžadujú veľké množstvo bielkovín kvôli imunitným a hojivým procesom,“ upozorňuje Peter Minárik.

Samozrejme pri veľmi vysokom veku, napríklad okolo deväťdesiatky, je už pokles svaloviny veľký a veľmi ho už neovplyvníme. Ale dovtedy máme stále možnosť podporovať činnosť našich svalov a udržiavať ich v dobrej kondícii.

Nejesť sa neoplatí

Jednou z metód, ako si občas chceme zaistiť schudnutie, býva vynechanie niektorého jedla. Často práve po sviatkoch sa chceme čo najrýchlejšie zbaviť kilogramov, ktoré sa na nás nalepili. Nejesť však nie je dobré riešenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Nie je to prostriedok urýchľovania alebo zlepšovania metabolickej tvorby energie, naopak, čím dlhšie intervaly máme medzi jedlami, tým viac riskujeme, že budeme viac hladní pri ďalšom jedle a zjeme väčšiu porciu.

Navyše, keď nejeme, náš metabolizmus sa spomalí. Hladovanie je pre telo stresový signál, že sa niečo deje, a preto sa zapínajú kompenzačné mechanizmy uchovania energie,“ uvádza odborník.

Takýmto spomalením metabolizmu docielime len to, že aj keď budeme celkovo prijímať menej potravy, nebude to stačiť na to, aby sme schudli. A aj keby sme čosi zhodili, účinok bude krátkodobý.

Niekedy maskujeme hlad tak, že pijeme viac vody. Tá nás však zasýti len nakrátko. Takže s jedlom a jeho množstvom sa neoplatí experimentovať.

Jednoduché a krátkodobé riešenia nie sú účinné, skôr si nimi z dlhodobého hľadiska môžeme uškodiť. Jediná a účinná rada ako naozaj schudnúť, je jesť zdravo, menej kaloricky, pritom však sýto a pravidelne a výdatne sa hýbať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pomôžu v chudnutí potraviny?

Ovplyvniť, respektíve zrýchliť metabolizmus dokážu aj niektoré látky v potravinách, ale na schudnutie ich príjem nestačí. „Metabolizmus urýchľuje napríklad kofeín, ale aby sa jeho účinok prejavil na ľuďoch a oni schudli, museli by požiť takejto látky veľmi veľa, a toľko kávy sa nedá vypiť.

Bežne vypijeme kávu pripravenú z približne sto až štyristo miligramov. Aby sme schudli, museli by sme ju prijať celé gramy. Takže ak aj sú v potravinách látky, ktoré podporujú metabolizmus, ale nie sú dostatočne účinné v množstve, ktoré je pre nás zdravé. Aj nikotín vie urýchliť metabolizmus, ale začať viac fajčiť, aby sme boli chudší, nie je dobrý nápad,“ vraví Peter Minárik, odborník na výživu a zažívanie.

Neviem pribrať

Možno sa to niekomu bude zdať nereálne, ale sú aj ľudia, ktorí majú opačný problém s váhou – nedarí sa im pribrať. Napríklad zvýšená činnosť štítnej žľazy spôsobuje zvýšený metabolizmus, takže v tele sa neukladajú energetické zásoby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Býva to genetický problém. Sú celé rodiny, ktoré majú zvýšený metabolizmus. Niekedy stačí, aby bol len jeden z rodičov príliš štíhly a rovnako chudé sú potom aj deti.

Ak dôjde k neželanému poklesu výživy a k väčšej strate telesnej hmotnosti z chorobných príčin, potom sa môžu za účelom opätovného pribratia hmotnosti a zlepšenia stavu výživy použiť prípravky klinickej výživy určené na pomalé popíjanie. Tieto nutričné prípravky doplnia chýbajúcu energiu a dodajú potrebné výživné látky,“ uvádza lekár Peter Minárik.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 679
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 954
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 057
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 513
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 384
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 474
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 120
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 300
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


13
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 360
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 184
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 045
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 19 500
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 175
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 409
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 028
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 767
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu