SME

Zdravšie v novom roku

Začiatok roka je ideálnou príležitosťou na zdravé zmeny v životnom štýle. Na čo všetko by sme sa mali sústrediť?

Podľa viacerých prieskumov sa ženy stavajú k otázkam zdravia zodpovednejšie ako muži. Súvisí to vraj s tým, že máme tendenciu preberať zodpovednosť za zdravie celej rodiny, rozhodujeme o tom, čo sa bude doma variť a ako sa bude tráviť voľný čas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu nie sme ušetrené od rôznych zdravotných ťažkostí. Kardiovaskulárne, onkologické a metabolické ochorenia k nám niekedy prichádzajú aj skôr než v pokročilom veku. Do určitej miery je za to zodpovedná naša genetická výbava. Do akej, to najlepšie zistíme na preventívnej prehliadke u lekára.

SkryťVypnúť reklamu

„Ideálne je zistiť predispozíciu na určité ochorenie už v mladom veku,“ upozorňuje všeobecný lekár Peter Lipták. Čím skôr sa prispôsobíme tomu, že máme, povedzme, genetický nábeh na kardiovaskulárne choroby, tým lepšie.

Veľa sa dá zachrániť životným štýlom. Je to nespravodlivé, ale niekto sa musí snažiť viac, aby si uchoval zdravie do vysokého veku, iný menej. V každom prípade treba vedieť, na čom sme, preto ak sme doteraz zanedbávali preventívne prehliadky, mali by sme to v novom roku čím skôr napraviť.

Strašiak mamograf

Aby sme vedeli zlepšiť svoj zdravotný stav, vždy ho musíme najprv dobre spoznať. Čím sme staršie, tým dôležitejšie je oboznámiť sa so svojou hladinou cholesterolu, krvným tlakom a BMI. Tá posledná hodnota nám hovorí, ako sme na tom s našou hmotnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

„Obezita je spúšťačom mnohých civilizačných ochorení,“ tvrdí Peter Lipták a zároveň dodáva, že samotným schudnutím sa dá výrazne zlepšiť zdravotný stav. Napríklad u niektorých pacientov sa úpravou váhy vylieči cukrovka.

K novoročným predsavzatiam by rozhodne mali patriť aj pravidelné prehliadky u zubára a gynekológa. Kapitolou samou osebe je prsníková starostlivosť.

U žien do štyridsiatky sa robia preventívne vyšetrenia ultrazvukom, potom nastupuje v poslednom čase toľko prehodnocovaná mamografia. Jej odporcovia tvrdia, že u zdravých žien je zbytočné presvecovať prsia röntgenovými lúčmi.

Peter Lipták však tvrdí, že takéto vyšetrenie nemá mať prečo negatívne vedľajšie účinky. „Jediným rizikovým faktorom je psychika,“ tvrdí. „Ak ide žena na vyšetrenie so strachom, či na ňom prístroj náhodou neodhalí ochorenie, určite jej to na zdraví nepridá.“

SkryťVypnúť reklamu

Preto je dôležité, s akým postojom zavedieme zdravotnú prevenciu do svojho bežného života. Ak ju budeme vnímať ako niečo, z čoho máme strach, zbytočne si tak budeme uberať z kvality života.

Naopak, ak ju dokážeme vnímať ako pozitívnu možnosť pracovať na zlepšení svojho zdravotného stavu, môže nám priniesť okrem včasnej diagnostiky aj vedomie vnútorného pokoja, ktoré vyplýva z toho, že je o nás dobre postarané.

zdravie1.jpg

Radosť z jedla

Ďalším strachom, ktorý nás oberá o radosť a, žiaľ, neraz aj o zdravie, je strach z jedla. Poruchy prijímania potravy sú do veľkej miery predovšetkým ženskou záležitosťou a často vyplývajú z toho, že máme tendenciu riešiť si jedlom záležitosti, ktoré s ním v skutočnosti nemajú nič spoločné.

Zajedáme smútok, stres alebo sa trestáme drastickými diétami, lebo sa nám zdá, že nie sme dosť atraktívne. Paradoxne, aj keď sa nám takýmto násilným spôsobom podarí schudnúť, pocit spokojnosti sa nie a nie dostaviť. Pritom zabúdame na to, že jedlo má plniť funkciu výživy, na to je prirodzene určené.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Nemyslím si, že ľudia by mali jesť asketicky, aby boli zdraví,“ vraví Peter Lipták. „Nech sa tešia z jedla, vôní a chutí, ktoré im poskytuje. Ide len o to, aby jedli výživné a čerstvé potraviny, radšej viackrát denne v menších dávkach, aby ich telo ľahšie spracovalo.“

Pre ženy je dôležité prijímať dostatok železa a vápnika. „Na to by mali myslieť aj vegetariánky a vegánky,“ upozorňuje Lipták. „Skôr než prejdú na bezmäsitú stravu, je vhodné, aby si naštudovali, akým spôsobom nahradzovať živočíšne bielkoviny rastlinnými.“

Dosiahnuť stav, v ktorom si môžeme bezstarostne a s pôžitkom vychutnávať zdravé jedlo, nie je až také zložité, ako to možno vyplýva z rôznych teórií o zdravej výžive. Najdôležitejšie je počúvať vlastné telo, zbytočne nejesť, keď človek nie je hladný a dopriať si tú najvyššiu možnú kvalitu, akú si môžeme dovoliť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Domáce potraviny, ktoré k nám nemuseli ísť cez pol zemegule, sú určite väčšou zárukou čerstvosti ako dovozové, a čím prírodnejší je ich základ, tým lepšie. Náš organizmus nie je prispôsobený na to, aby spracovával rôzne umelé prísady, čím menej ho nimi budeme zaťažovať, tým lepšie.

Antikoncepcia a cigarety

Ničiť si zdravie fajčením je rovnaká nezodpovednosť, ako prepadať alkoholu alebo drogám. Len s tým rozdielom, že cigarety sú viac spoločensky akceptované. Ich podiel na vzniku kardiovaskulárnych a onkologických ochorení je alarmujúci.

Ak sa k ich negatívnemu účinku pridá napríklad dehydratácia a užívanie hormonálnej antikoncepcie, v ženskom tele sa zvyšuje nebezpečenstvo trombózy a tromboembólie.

„Aj mladá žena môže takýmto spôsobom zomrieť,“ varuje Peter Lipták. Ide o to, že ak sa sčíta súčet viacerých rizikových faktorov, sme vždy bližšie ku katastrofe. To platí v prípade všetkého, čo ohrozuje naše zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V rámci novoročnej zdravotnej revízie by nám možno uľahčilo, keby sme sa zamysleli nad tým, čo všetko nám škodí. Nedostatok pohybu, nadváha, priveľa sladkostí, stres, nedostatok spánku alebo napäté vzťahy?

Všetko, čo pociťujeme ako fyzickú alebo duševnú záťaž, je výzvou na zmenu. Lebo zdravý život je vždy ten, ktorý dokážeme žiť s ľahkosťou.

Liečte sa u toho, komu dôverujete

Psychika a proces liečenia spolu úzko súvisia. Hojivé procesy v organizme prebiehajú vždy ľahšie u človeka, ktorý je pozitívne naladený. Preto je veľmi dôležité liečiť sa u lekára, ktorý vás dôverne pozná a vzbudzuje vo vás dôveru.

„Nie je nič horšie, ako keď sa pacient, ktorému predpíšeme lieky, začne vypytovať na ich negatívne účinky,“ tvrdí všeobecný lekár Peter Lipták.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obavy a úzkosť môžu narobiť viac škody ako úžitku. Ak vieme, že lekár, u ktorého sa liečime, dobre pozná naše telo, nie je dôvod báť sa, že by nám odporučil niečo, čo by nám mohlo uškodiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 886
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 541
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 650
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 504
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 275
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 199
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 959
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 059
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 17 206
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 172
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 753
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 265
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 838
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 497
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 997
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 496
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu