SME

Aké máme vzťahy?

Túto otázku si kladieme najmä na Vianoce, keď vnímame ľudí okolo seba citlivejšie než počas bežných uponáhľaných dní.

Deti

Len čo začnú chodiť, rozprávať a prejavovať svoju osobnosť, už sú s nimi problémy. Neposlúchajú, sú príliš hlučné alebo naopak príliš utiahnuté, priveľmi alebo primálo ambiciózne a len málokedy také, aké by sme ich chceli mať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čím sú staršie, tým častejšie s nami nesúhlasia, možno nás aj kritizujú. Ako sa s tým vyrovnať? „Treba si uvedomiť, že žiadny rodič nemôže byť vytrestaný zlým dieťaťom,“ tvrdí etikoterapeutka Beata Hlohovská. „Na deťoch sa vždy odzrkadľuje naše správanie, najmä kým sú ešte celkom malé a nemajú okolo seba iné vzory.“

SkryťVypnúť reklamu

Najproblematickejšie bývajú deti z rozvrátených rodín, kde si rodičia medzi sebou nedokážu dať dosť lásky. Takéto prostredie im neposkytuje zázemie na zdravý citový vývoj, a tak nečudo, že sa správajú nevyrovnane.

S nástupom do školy začnú na ich vývoj vplývať aj rovesníci, učitelia a iné vonkajšie vplyvy. Múdry rodič to chápe a akceptuje, a je naklonený všetkému, čo podporuje zdravý vývoj dieťaťa. V období pred pubertou a v puberte si už nevystačíme s bežnými výchovnými metódami, deti si už v tomto veku vytvárajú nezávislý pohľad na svet a je normálne, že v mnohom s nami nesúhlasia.

„Pri každej výmene názorov je vždy na rodičovi, aby diskusia nevyústila do konfliktu,“ upozorňuje Beata Hlohovská. „Dospelí sú tí, čo majú viac skúseností, preto nemôžu očakávať, že dieťa bude mať väčší nadhľad ako oni a správať sa tolerantnejšie.“

SkryťVypnúť reklamu

Vianočný tip: Každé dieťa sa teší na darčeky, ale na Vianoce by sme mu mali dať aj niečo viac – pocit tepla, lásky a bezpečia. Nedovoľte, aby sa u vás doma zmenili sviatky na uponáhľaný stres. Zapojte deti do predvianočných príprav. Tie menšie môžu zdobiť stromček, väčšie pomáhať pri pečení a upratovaní. Keď sa im niečo nepodarí, nekritizujte ich. Dôležité je, aby mali radosť z toho, čo robia.

Rodičia

Aj keď sme už dávno sebestační, stále sa k nám správajú ako k deťom. Vedia nám nepríjemne vyčítať všetko, čo sa nezhoduje s ich očakávaním. V detstve nás možno zanedbávali, možno nám nedali toľko podpory a pochopenia, ako sme potrebovali, a to im nevieme odpustiť.

Častejšie sa zaoberali vlastnými problémami ako našimi a teraz na staré kolená očakávajú, že ich za to budeme z vďaky obskakovať. Sme povinní vracať im to, čo nám nedali? „V žiadnom prípade,“ tvrdí etikoterapeutka Beata Hlohovská.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko, čo dávame rodičom nasilu, len preto, že sa to patrí, nespĺňa aj tak svoj účel a nedáva im to, čo najviac potrebujú – našu lásku. Cesta dospelých ľudí k rodičom vedie inou cestou, prostredníctvom pochopenia a odpustenia.

vztahy1.jpg„Treba si uvedomiť, že naši rodičia prežívali svoje aktívne roky v určitom období, keď mali ľudia tendenciu správať sa istým spôsobom, že nemohli prekročiť svoj tieň,“ upozorňuje Hlohovská a dodáva, že to sa týka najmä tých, ktorí vyrastali v povojnovom období minulého storočia.

V tvrdých podmienkach nebolo miesto na jemné city, a tak nečudo, že keď tieto povojnové deti vyrástli a mali vlastné deti, nedokázali im dať dosť nehy. To však neznamená, že nerobili, čo mohli, najlepšie, ako vedeli.

Vianočný tip: Vianočné sviatky sú ideálnou príležitosťou na urovnanie starých sporov, nech už boli akékoľvek. Povedzte si, že už nebudete rodičom zazlievať, čo robia alebo robili v minulosti, lebo ich správanie vždy vyplývalo zo situácie, v ktorej sa nachádzali. Nesúďte ich, ani vám by sa určite nepáčilo, keby vás jedného dňa súdili vaše deti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Partner

Možno nie je naším vysnívaným princom, možno si myslíme, že by sme si zaslúžili niekoho lepšieho. Lenže realita je taká, že nikto lepší sa na nás nenalepil. Prečo? „Lebo každý z nás má takého partnera, akého si zaslúži,“ vysvetľuje Beata Hlohovská.

To, či sa k nám správa s úctou a láskou, závisí od toho, do akej miery máme radi sami seba. Ak si seba nevážime, nemôžeme čakať, že to za nás urobí ten druhý. Vynucovať si prejavy lásky a pozornosti je to najhoršie, čo môžeme urobiť. Nikto sa nám nepoďakuje za to, ak ho budeme nútiť do niečoho, čo preňho nie je prirodzené.

„Mnohí ľudia majú pocit, že by mal partner s nimi stále niečo riešiť, prejavovať im záujem,“ tvrdí Beata Hlohovská. „Najväčšia hodnota partnerstva je však v tom, ak dokážeme jeden pri druhom prirodzene vypnúť a načerpať energiu. V dnešnom hektickom svete má práve toto cenu zlata.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prípade partnerských konfliktov treba vždy začať od seba, riešiť správanie manžela alebo priateľa je zbytočné, lebo ľudia sa vo svojej podstate nemenia. Nenadarmo sa hovorí – ak chceš zmeniť druhých, zmeň najprv sám seba.

Vianočný tip: Na čo sa sústredíte, to v partnerstve posilňujete. Ak si budete donekonečna pripomínať, čo všetko vám na tom druhom prekáža, nijako tým nepomôžete sebe ani jemu.

Naopak, ak sa viac sústredíte na to dobré, čo vám partner dáva, váš pocit vnútornej spokojnosti vyvolá pozitívnu reakciu aj uňho a váš vzťah sa zharmonizuje. Vianoce sú na to ideálnou príležitosťou – vnímajte teplo pri srdci, ktoré sa vo vás prebúdza v prítomnosti partnera, a uvedomte si hodnotu tohto pocitu.

Priatelia

Niektorí nás sprevádzajú od detstva, s inými sme sa dali dokopy len nedávno. „Výber priateľov vždy odráža náš aktuálny hodnotový rebríček, životnú filozofiu, ktorú vyznávame s určitými spriaznenými dušami,“ vraví Beata Hlohovská.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To, čo je pre nás dôležité v detstve alebo v mladosti, sa v priebehu rokov mení, a tak nečudo, že s týmito zmenami prichádzajú aj zmeny v okruhu našich priateľov.

„Ak si s niekým prestaneme rozumieť, lebo každý z nás sa vyvíja iným smerom a príliš sme sa odcudzili, nie je to zlyhanie, ale prirodzený vývoj,“ dodáva Hlohovská.

Netreba si preto robiť výčitky svedomia. Presviedčať niekoho o svojej pravde, ak on má iný pohľad na vec, nemá zmysel, treba rešpektovať názor každého. Dobré priateľstvá sú založené na vzájomnej podpore, nikdy nie na súperení a vzájomnom porovnávaní.

Ľudia, ktorí si v určitej životnej etape výborne rozumeli, ale potom sa niečo zmenilo a oni sa rozišli, sa niekedy môžu opäť zísť, možno aj po dlhých rokoch, ale aj keď to tak nie je, nemá zmysel smútiť. Z každého priateľstva, či už súčasného, alebo minulého by sme si mali zachovať len pekné spomienky a pripomínať si to, čím nás ten druhý potešil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vianočný tip: Nezáleží na tom, akou formou sa vaším priateľom počas sviatkov pripomeniete, či to urobíte drobným darčekom, pohľadnicou, telefonátom, alebo pozdravnou esemeskou. Dôležité je, aby vedeli, že na nich počas týchto výnimočných dní myslíte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Tridsať rokov učí ľudí šoférovať. Čo je problém dnešných vodičov?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 513
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 013
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 129
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 748
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 3 044
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 768
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 652
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook 1 541
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  2. Andrea Podešvová: Je nevera vždy zrada, alebo niekedy len volanie o pomoc?
  3. Tomáš Mikloško: 8 prekvapivých faktov o vzťahoch, ktoré zmenia váš pohľad na lásku
  4. Zdravotní Klauni: Otec, bezpečný prístav dieťaťa v nemocnici
  5. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  6. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  7. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  8. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 557
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 24 483
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 15 792
  4. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 12 105
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 201
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 852
  7. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 7 115
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 6 809
  1. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  2. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
  3. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  4. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  5. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  6. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  7. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  8. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu