Príprava na Vianoce sa u nás začína už v novembri. Detičky s radosťou píšu listy Ježiškovi a my sa so sponzorskou pomocou potom snažíme ich želania spĺňať.
Samozrejme, nemôžu dostať všetko, čo si prajú, ale vyberáme také veci, ktorým sa najviac potešia. Jediné, čo im všetkým nevieme zabezpečiť, je, aby sviatky trávili so svojimi rodinami. Preto sa im snažíme vytvoriť príjemné prostredie podobné ako v rodinách.
Spolu s vychovávateľkami si pred Vianocami vyzdobujú svoje príbytky, podobne ako v rodinách varia, pečú, upratujú. Všetci spoločne dbáme o to, aby boli k sebe lepší, hovoríme s nimi aj o duchovnej podstate Vianoc.
Každý rok si robíme vianočný večierok a chodíme aj na rôzne vianočné podujatia. V detskom domove máme v samostatných skupinách tridsať detí, ktoré majú viac ako šesť rokov.
Počas sviatkov u nás zostáva asi dvadsať detí, ostatné idú na sviatky k svojim príbuzným. Mladšie deti máme umiestnené v profesionálnych rodinách, kde trávia aj Vianoce.
Štedrý deň je u nás tradičný. Cez deň si deti užívajú vianočnú atmosféru, pozerajú rozprávky, šantia vonku, doobeda vyzdobujú stromček. Poobede pomáhajú pri príprave štedrej večere.
Pripravujú sa ryby, zemiakový šalát a kapustnica. Štedrá večera sa začína oblátkami s medom, prekrajuje sa jabĺčko, potom sa podáva kapustnica a ryba so šalátom.
Po večeri si rozdávajú darčeky. Je veľmi pekné, keď sa aj deti snažia obdarovať sa navzájom alebo pripravia darčeky pre svojich rodičov a vychovávateľky. Sú to drobnosti, ktoré si vyrobia alebo kúpia maličkosť z vreckového, ktoré pravidelne dostávajú.
V detskom domove máme napríklad súrodeneckú skupinu, ku ktorej nám počas Vianoc pribudne aj ich starší brat, ktorý je už dospelý. Umožníme mu pobyt u nás, pretože vieme, aké je pre nich dôležité, aby Vianoce trávili spolu.
Ako pomôcť?
Keď chce niekto priniesť darčeky alebo sladkosti, snažíme sa to regulovať a skôr sa dohodnúť na inom období, aby deti neboli zbytočne obsypané darčekmi. Pokúšame sa získavať peniaze a sponzorov na aktivity pre deti, ako sú lyžovačky a letné tábory.
S darcom vieme podpísať zmluvu o darovaní aj na konkrétny účel. Vítame možnosť dobrovoľníctva, ak sa chce niekto venovať našim deťom, ale je dôležité, aby dobrovoľník absolvoval pohovor s psychológom a bol si vedomý, že nejde o krátkodobú záležitosť, pretože deti majú tendenciu sa na svojho nového „kamaráta“ citovo viazať.