SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Rozmýšľate, akú hračku deťom kúpiť na Vianoce? Menej môže byť viac

Opäť prišli sviatky a ak máte v rodine malé dieťa, patrí sa, aby ste ho obdarovali hračkou. Vybrať dobrú hračku zo záplavy predmetov v hračkárskych obchodoch je však úloha priam sizyfovská.

Príliš veľa hračiek deti zahlcuje, znižuje ich pozornosť.Príliš veľa hračiek deti zahlcuje, znižuje ich pozornosť. (Zdroj: sita/ap)

Pre toho, čo kupuje hračky na poslednú chvíľu sú nezničiteľnou istotou autíčka pre chlapcov a bábiky pre dievčatá. Nič nepokazia drevené kocky, stavebnice, športové potreby či prvé dopravné prostriedky ako kolobežka, odrážadlo či bicykel.

Zúfalci navštívia čínsky trh a nakúpia súpravy bojových predmetov z plastu, poníky, vychrtlé barbiny, pravekých jašterov či diaľkovo ovládanú helikoptéru na jedno použitie.

Zvláštnou kategóriou sú plyšáky (lapače prachu), ktoré patria medzi predmety veľkých túžob podobne ako spidermani, transformeri, batmani, gormiti, beyblade a ďalšie figúrky hrdinov známe z počítačových hier, rozprávok či filmov, opradené reklamami a korunované neprimeranou cenou.

Originalita kontra cena

Tých , čo hľadajú originalitu možno potešia handrové „etno“ hračky či takzvané vnímavé hračky.

Tie sa vyrábajú z dreva, kovu a iných prírodných materiálov, bývajú vtipné, založené na dobrom nápade, nie vždy však podporujú aj tvorivosť dieťaťa. Bežných ľudí odrádza cena takýchto hračiek. Ak očakávate, že hračka z vášho dieťaťa urobí malého génia, budete si musieť priplatiť.

Tí, čo v dostatočnom predstihu nakupujú cez internet, môžu investovať čas do hľadania originálnych hračiek za primeranú cenu.

Keď chcete kúpiť napríklad súpravu detských hudobných nástrojov, vernú podobu tých dospeláckych, pri lepšom hľadaní zistíte, že porovnateľné kúsky z rovnako kvalitných materiálov zoženiete aj lacnejšie, než ste si pôvodne mysleli.

Retro hračky

Svoju renesanciu dnes zažívajú aj rôzne retro hračky, plne funkčné a presne také, na aké si dospelé generácie zo svojho detstva pamätajú.

Plechové vláčiky MERKUR, či nádherné hračky na kľúčik rozochvejú srdce pamätníka a ten bez váhania zaplatí požadovanú sumu – aj za retro spomienky sa platí.

Pre náročnejšie a intelektuálne vyspelejšie ratolesti sľubujú dobrú inšpiráciu špecializované hračkárske obchody v podobe náučných, vedeckých a technologických hračiek, logických hlavolamov, gyroskopov, solárnych modelov, robotov, mechanických predmetov, 3D puzzle a podobne.

Sadovska2.jpg
Dvojročná Serafínka si z kalendára urobila laptop, aby mohla pracovať ako mama. FOTO: archív D. S.

No pri všetkej hojnosti: nezabudnite, že dieťa miluje vás a vašu fantáziu. Je najradšej, keď sa hráte spolu, hoci aj s kúskom sklíčka a šnúrky.

Pretože Vianoce raz skončia a nové, chaoticky vybrané hračky rýchlo skončia v kúte a vaše dieťa sa s chuťou vráti k starým osvedčeným hračkám, ktoré ho nesklamali.

To, že deťom na hranie často postačia aj tie najjednoduchšie veci, dokazuje aj anketa na nasledujúcej strane.

Ako na deti a hračky

Odpovedá klinická psychologička Andrea Vanyová

Musíme sa rozhodnúť, či chceme mať z detí zberateľov a skladníkov, alebo tvorivých výmyselníkov.

Príliš veľa hračiek deti zahlcuje, znižuje ich pozornosť, odbiehajú od jednej k druhej, len si ich prezrú a odložia, nerozvinú s nimi hru.

Vytvára to stres, zvyšuje vnútorné napätie a nepokoj z rozhodovania, čo si vybrať. Okrem toho, že dbáme na bezpečnostné a estetické hľadisko, je dôležité kupovať hračky primerané veku dieťaťa a položiť si aj otázku, či okrem psychomotoriky hračka rozvíja a podporuje aj detskú fantáziu a sociálne zručnosti.

Pri návšteve hračkárstva môžeme zistiť, po čom naše deti túžia, a zároveň ich učiť tomu, že nebudú mať všetko, čo chcú a je to tak v poriadku. Nebezpečnejší ako hračkárstvo je príval reklám na hračky.

Sú príliš invazívne, vytvárajú obrovský tlak. Úlohou nás rodičov je naučiť deti, ako mu odolávať. Najlepšie príkladom.

Lego je stále na špici

Náš malý prieskum potvrdil, že prvú priečku v porovnaní materiál-cena-kreativita stále obsadzuje stavebnica Lego. Dánska hračka oslavuje tento rok osemdesiate výročie svojho vzniku.

Už štrnásť rokov existuje vo svete súťaž First Lego Ligue, ktorá pomáha deťom hravou formou objavovať radosť z vedy a techniky. V súčasnosti sa do nej zapája vyše 19-tisíc tímov z 55 štátov sveta. Už päť rokov funguje súťaž aj na Slovensku.

Deti od 10 do 16 rokov pracujú v tímoch v programovaní lego-robotov na danú tému.

Tento rok v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska vymýšľali deti roboty, ktoré majú pomáhať seniorom.

Anketa

Michal Kaščák (hudobný promotér)

Nastalo obdobie mečov

Keď som bol malý, rád som sa hrával so stavebnicou Merkúr. Ešte radšej som si vymýšľal všelijaké športové súťaže a potom som sám pretekal za rôzne štáty. Používal som k tomu všeličo – biliardové gule, bedmintonové rakety a tak. Ale úplne najradšej som hral vonku futbal. To je asi najväčšia zábava aj pre naše deti, teda hlavne pre staršieho syna, ten mladší je ešte v kočíku a bavia ho hlavne veci na hryzenie.

Kascak1.jpgVincko má päť a pol roka, rád si vymýšľa vlastné vynálezy – z papiera, plastelíny, lepiacich pások, šnúr a podobne. Miluje lego a duplo, autá sú takpovediac samozrejmosťou. Situáciu ovplyvňuje aj škôlka, kde decká nosia všelijaké trendové hračky a predmety. Na bojových témach sa síce u nás nefičí, ale obdobie mečov práve nastalo. A zrejme sa časom dopracujeme k nejakým ďalším zbraniam, u chlapcov to už tak býva. Neplánujeme nimi syna zásobovať, i keď určite nemá zmysel úplne mu zakazovať hračky, ktoré ho fascinujú. Na počítači pozerá iba rozprávky. Inak, veľmi pekné hračkárske obchody sú v Anglicku, občas odtiaľ niečo prinesiem – naposledy napríklad vibrafón.

Petra Polnišová (herečka)

Plastové ozruty sa rýchlo kazia

Trendom sa bohužiaľ vyhnúť nedá, to by som dieťa musela vytŕhať zo sociálnych kontaktov a môže to mať potom opačný efekt. Ale so Simonom do hračkárstva radšej vôbec nechodievam, a asi ani nebudem. Má dva a pol roka a hoci sa za výkladmi obzerá, zatiaľ neprotestuje. Som taká krkavčia matka, že som mu takmer žiadnu hračku nekúpila. Ale to preto, lebo hračky dostáva od rodiny. Keď je nejaký sviatok, poradím sa s najbližšími, aby nekupoval hračku každý zvlášť, a máme to vyriešené.

Polnisova1.jpgMinule som triedila veci pre sociálne slabšie deti a zistila som, že sme aj tak zahrnutí kopou nepodstatných harabúrd. Nepáči sa mi tento prehračkovaný trend, a nie je to ani ekologické – zahlcujú nás kopy plastových ozrút, ktoré sa rýchlo kazia. Milšie sú mi drevené hračky, sú to recyklovateľné materiály. Simona nakoniec aj tak najviac bavia hračky typu lepenková škatuľa. Som zástancom toho, aby sa hral s tým, čo si v dome nájde. Samozrejme, pokiaľ to nie je kuchynský nôž. Som z generácie detí, ktoré rodičia vysotili na dvor a bolo o zábavu postarané. Ale obľúbenú hračku som mala - bola to bábika, ktorú som úplne ostrihala a roky som sa s ňou nedokázala rozlúčiť.

Monika Kompaníková (spisovateľka)

Deti sme naučili na lupu

Hračkou číslo jeden sú u nás knižky, lego a farbičky. Lego podporujem, lebo to nie je žiadna prvoplánová vec a podporuje to jemnú motoriku. Náš Kubko má päť a Miško tri. Vediem ich k tomu, aby si veci vyrábali sami a oni to aj veľmi radi robia. Kubko teraz najviac zo všetkého túži ísť na šrotovisko, chce si postaviť akúsi ponorku. Vie, že zo starých vecí sa dajú urobiť nové. Keď ideme do lesa, tak sú na programe konáre, kamienky, plody a o zábavu je postarané. Samozrejme, majú doma kopu autíčok, to patrí medzi základnú výbavu, podobne ako kocky, stavebnice, človeče.

KOMPAN1.jpgDnes sú v ponuke aj všelijaké špeciálne hračky, napríklad mikroskopy, pekné, dômyselné a z dobrých materiálov. Ale viac ako hračka je dôležité, či sa so svojimi deťmi my dospelí hráme a čo spolu vymýšľame. Mňa napríklad v detstve strašne bavilo behať po lúke s lupou. Naučili sme to aj naše deti. Telku nemáme ani nepozeráme, na počítači si stále vystačia s Krtkom, Lolkom a Bolkom a nič akčnejšie nepotrebujú.

Peter Pavlac (dramaturg)

Dlho sme si vystačili s 2D verziami

Filipko má šesť rokov a je mimoriadne aktívny. Zamestnať ho nie je problém, len aby pri tom nejaký čas vydržal. Mal asi tri roky, keď za mnou začal chodiť s tým, čo by chcel nakresliť a vystrihnúť. Sprvu to robil ocino, potom si už vyrábal svoje „hračky“ sám. Akosi nemal silnú potrebu ísť do obchodu a kúpiť si konkrétny predmet, stačila mu 2D verzia. Dodnes máme plné kufríky starých, obchytaných kresieb, vystrihnutých obrázkov, ktoré kedysi fungovali ako hračky. Sú to také poklady. Samozrejme, dnes je to trochu iné.

Pavlac1.jpgFilip sa už konfrontuje s deťmi, ktoré majú rôzne hračky, dokonca aj mobily, čomu už vôbec nerozumiem. Doma má veľa hračiek po starších súrodencoch. Veľmi dobre sa zahrá so sadou kovovej magnetickej stavebnice Supermag alebo s legom, z ktorého si najradšej vyrába vlastné veci. Filmový plyšák Kuki je zase dôležitou súčasťou jeho plyšového kráľovstva. Zo svojich detských pokladov som mu odovzdal zopár kúskov zo sady elektrického vláčika, ktorú mi otec kedysi kúpil. S vláčikom sa teraz hrávame spolu, vždy si vymyslíme nejaký príbeh. A minule ma pobavil, keď sa hral na protesty. Použil pri tom sadu domina. Inšpirovali ho záznamy demonštrácií zo 17. novembra 1989, ktoré som doma púšťal na videu.

Dorota Sadovská (výtvarníčka)

Najlepšie sú hračky, s ktorými sa hrá dospelý

Kedysi som si zisťovala, ako sú hračky v našej domácnosti zastúpené, podľa zvieratiek. Našla som: 9 zajačikov, 7 rybiek, 5 psíkov, 3 mackov, 4 mačičky, 6 prasiatok, 2 vtáčiky a tak ďalej. Čo by z toho vyvodil Sigmund Freud alebo obyčajný psychoanalytik, radšej nevedieť. Dnes ma zaráža, ako sú hračky vizuálne síce rôznorodé, no použitým materiálom veľmi príbuzné. Priemerné hračkárstvo ponúka hegemóniu plastov: plyšák, hrkálka, hryzadlo, autíčko, bábika a ešte aj oblečenie na bábiku býva z nekrčivého polyesteru. Len občas vidieť drevo či kov bez plastovej - akrylovej povrchovej úpravy.

Sadovska1.jpgUž vybavenie obyčajnej kuchyne je lepšie na zoznámenie sa s inými než plastovými povrchmi: kovová čajová lyžička, drevená varecha, porcelánový držiak na vajce, sklenený odšťavovač na citróny, husacie pierko na mastenie, papier na plech, alobal. Jednoznačne najatraktívnejšie hračky sú tie, s ktorými „sa hrá“ mama alebo iný dospelý či staršie dieťa. Keď mala naša prváčka Serafínka dva roky, pravidelne si položila na kreslo starý nástenný kalendár a otvorila ho – hore obrázok, dolu čísla dní, kde niečo škrabkala prstíkmi. Trvalo mi nejaký čas, kým som si uvedomila, že to „pracuje“ ako mama na notebooku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 2. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 3. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 4. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 7. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 8. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 9. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 10. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 1. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 2. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 6. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 9. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 10. P3 stavia pri Lozorne novú halu
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 087
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 449
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 288
 4. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 240
 5. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 4 177
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 701
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 066
 8. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 2 821
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 470
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 233
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Haugenová na stretnutí s britskými poslancami.

Deti nie sú v bezpečí, varuje whistleblowerka.


22 h
Koronavírus na Slovensku

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 460-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 957 obetí.


a 5 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

SME Ženy 11/2021

Nové číslo mesačníka SME Ženy v stánkoch od 2. novembra.


4 h
Podcast Gyncast so stálym hosťom Petrom Kaščákom.

Prečo sa HPV netýka len žien a ako súvisí s promiskuitou?


Janka Imrichová a 1 ďalší 26. okt
Herec Karel Zima hral napríklad vo filmoch Špindl, Román pro pokročilé alebo Štěstí je krásna věc.

Zima sa s Vaňkom poznal len pracovne.


25. okt
Ilustračná fotografia

Živých darcov je stále málo.


25. okt

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Ako som medzi dvoma kojeniami vyšla nad hmlu a videla slnko
 2. Unicef Slovensko: Ako svet bojuje proti detskej obrne
 3. Michael Achberger: Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore
 4. Michael Achberger: Najväčšie chyby pri vážení sa: na toto si dajte pozor
 5. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 6. Martina Paulenová: Noci s bábätkom
 7. Symptomedica: Krvácanie do tráviaceho traktu môže byť smrteľne nebezpečné.
 8. Unicef Slovensko: Čo nám hovorí najnovšia správa UNICEF o psychickom zdraví detí a mladých ľudí
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 494
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 522
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 586
 4. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 5 941
 5. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 311
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 074
 7. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 5 007
 8. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 837
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu