Rozmýšľate, akú hračku deťom kúpiť na Vianoce? Menej môže byť viac

Opäť prišli sviatky a ak máte v rodine malé dieťa, patrí sa, aby ste ho obdarovali hračkou. Vybrať dobrú hračku zo záplavy predmetov v hračkárskych obchodoch je však úloha priam sizyfovská.

Príliš veľa hračiek deti zahlcuje, znižuje ich pozornosť.(Zdroj: sita/ap)

Pre toho, čo kupuje hračky na poslednú chvíľu sú nezničiteľnou istotou autíčka pre chlapcov a bábiky pre dievčatá. Nič nepokazia drevené kocky, stavebnice, športové potreby či prvé dopravné prostriedky ako kolobežka, odrážadlo či bicykel.

Zúfalci navštívia čínsky trh a nakúpia súpravy bojových predmetov z plastu, poníky, vychrtlé barbiny, pravekých jašterov či diaľkovo ovládanú helikoptéru na jedno použitie.

Zvláštnou kategóriou sú plyšáky (lapače prachu), ktoré patria medzi predmety veľkých túžob podobne ako spidermani, transformeri, batmani, gormiti, beyblade a ďalšie figúrky hrdinov známe z počítačových hier, rozprávok či filmov, opradené reklamami a korunované neprimeranou cenou.

Originalita kontra cena

Tých , čo hľadajú originalitu možno potešia handrové „etno“ hračky či takzvané vnímavé hračky.

Tie sa vyrábajú z dreva, kovu a iných prírodných materiálov, bývajú vtipné, založené na dobrom nápade, nie vždy však podporujú aj tvorivosť dieťaťa. Bežných ľudí odrádza cena takýchto hračiek. Ak očakávate, že hračka z vášho dieťaťa urobí malého génia, budete si musieť priplatiť.

Tí, čo v dostatočnom predstihu nakupujú cez internet, môžu investovať čas do hľadania originálnych hračiek za primeranú cenu.

Keď chcete kúpiť napríklad súpravu detských hudobných nástrojov, vernú podobu tých dospeláckych, pri lepšom hľadaní zistíte, že porovnateľné kúsky z rovnako kvalitných materiálov zoženiete aj lacnejšie, než ste si pôvodne mysleli.

Retro hračky

Svoju renesanciu dnes zažívajú aj rôzne retro hračky, plne funkčné a presne také, na aké si dospelé generácie zo svojho detstva pamätajú.

Plechové vláčiky MERKUR, či nádherné hračky na kľúčik rozochvejú srdce pamätníka a ten bez váhania zaplatí požadovanú sumu – aj za retro spomienky sa platí.

Pre náročnejšie a intelektuálne vyspelejšie ratolesti sľubujú dobrú inšpiráciu špecializované hračkárske obchody v podobe náučných, vedeckých a technologických hračiek, logických hlavolamov, gyroskopov, solárnych modelov, robotov, mechanických predmetov, 3D puzzle a podobne.

Sadovska2.jpg
Dvojročná Serafínka si z kalendára urobila laptop, aby mohla pracovať ako mama. FOTO: archív D. S.

No pri všetkej hojnosti: nezabudnite, že dieťa miluje vás a vašu fantáziu. Je najradšej, keď sa hráte spolu, hoci aj s kúskom sklíčka a šnúrky.

Pretože Vianoce raz skončia a nové, chaoticky vybrané hračky rýchlo skončia v kúte a vaše dieťa sa s chuťou vráti k starým osvedčeným hračkám, ktoré ho nesklamali.

To, že deťom na hranie často postačia aj tie najjednoduchšie veci, dokazuje aj anketa na nasledujúcej strane.

Ako na deti a hračky

Odpovedá klinická psychologička Andrea Vanyová

Musíme sa rozhodnúť, či chceme mať z detí zberateľov a skladníkov, alebo tvorivých výmyselníkov.

Príliš veľa hračiek deti zahlcuje, znižuje ich pozornosť, odbiehajú od jednej k druhej, len si ich prezrú a odložia, nerozvinú s nimi hru.

Vytvára to stres, zvyšuje vnútorné napätie a nepokoj z rozhodovania, čo si vybrať. Okrem toho, že dbáme na bezpečnostné a estetické hľadisko, je dôležité kupovať hračky primerané veku dieťaťa a položiť si aj otázku, či okrem psychomotoriky hračka rozvíja a podporuje aj detskú fantáziu a sociálne zručnosti.

Pri návšteve hračkárstva môžeme zistiť, po čom naše deti túžia, a zároveň ich učiť tomu, že nebudú mať všetko, čo chcú a je to tak v poriadku. Nebezpečnejší ako hračkárstvo je príval reklám na hračky.

Sú príliš invazívne, vytvárajú obrovský tlak. Úlohou nás rodičov je naučiť deti, ako mu odolávať. Najlepšie príkladom.

Lego je stále na špici

Náš malý prieskum potvrdil, že prvú priečku v porovnaní materiál-cena-kreativita stále obsadzuje stavebnica Lego. Dánska hračka oslavuje tento rok osemdesiate výročie svojho vzniku.

Už štrnásť rokov existuje vo svete súťaž First Lego Ligue, ktorá pomáha deťom hravou formou objavovať radosť z vedy a techniky. V súčasnosti sa do nej zapája vyše 19-tisíc tímov z 55 štátov sveta. Už päť rokov funguje súťaž aj na Slovensku.

Deti od 10 do 16 rokov pracujú v tímoch v programovaní lego-robotov na danú tému.

Tento rok v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska vymýšľali deti roboty, ktoré majú pomáhať seniorom.

Anketa

Michal Kaščák (hudobný promotér)

Nastalo obdobie mečov

Keď som bol malý, rád som sa hrával so stavebnicou Merkúr. Ešte radšej som si vymýšľal všelijaké športové súťaže a potom som sám pretekal za rôzne štáty. Používal som k tomu všeličo – biliardové gule, bedmintonové rakety a tak. Ale úplne najradšej som hral vonku futbal. To je asi najväčšia zábava aj pre naše deti, teda hlavne pre staršieho syna, ten mladší je ešte v kočíku a bavia ho hlavne veci na hryzenie.

Kascak1.jpgVincko má päť a pol roka, rád si vymýšľa vlastné vynálezy – z papiera, plastelíny, lepiacich pások, šnúr a podobne. Miluje lego a duplo, autá sú takpovediac samozrejmosťou. Situáciu ovplyvňuje aj škôlka, kde decká nosia všelijaké trendové hračky a predmety. Na bojových témach sa síce u nás nefičí, ale obdobie mečov práve nastalo. A zrejme sa časom dopracujeme k nejakým ďalším zbraniam, u chlapcov to už tak býva. Neplánujeme nimi syna zásobovať, i keď určite nemá zmysel úplne mu zakazovať hračky, ktoré ho fascinujú. Na počítači pozerá iba rozprávky. Inak, veľmi pekné hračkárske obchody sú v Anglicku, občas odtiaľ niečo prinesiem – naposledy napríklad vibrafón.

Petra Polnišová (herečka)

Plastové ozruty sa rýchlo kazia

Trendom sa bohužiaľ vyhnúť nedá, to by som dieťa musela vytŕhať zo sociálnych kontaktov a môže to mať potom opačný efekt. Ale so Simonom do hračkárstva radšej vôbec nechodievam, a asi ani nebudem. Má dva a pol roka a hoci sa za výkladmi obzerá, zatiaľ neprotestuje. Som taká krkavčia matka, že som mu takmer žiadnu hračku nekúpila. Ale to preto, lebo hračky dostáva od rodiny. Keď je nejaký sviatok, poradím sa s najbližšími, aby nekupoval hračku každý zvlášť, a máme to vyriešené.

Polnisova1.jpgMinule som triedila veci pre sociálne slabšie deti a zistila som, že sme aj tak zahrnutí kopou nepodstatných harabúrd. Nepáči sa mi tento prehračkovaný trend, a nie je to ani ekologické – zahlcujú nás kopy plastových ozrút, ktoré sa rýchlo kazia. Milšie sú mi drevené hračky, sú to recyklovateľné materiály. Simona nakoniec aj tak najviac bavia hračky typu lepenková škatuľa. Som zástancom toho, aby sa hral s tým, čo si v dome nájde. Samozrejme, pokiaľ to nie je kuchynský nôž. Som z generácie detí, ktoré rodičia vysotili na dvor a bolo o zábavu postarané. Ale obľúbenú hračku som mala - bola to bábika, ktorú som úplne ostrihala a roky som sa s ňou nedokázala rozlúčiť.

Monika Kompaníková (spisovateľka)

Deti sme naučili na lupu

Hračkou číslo jeden sú u nás knižky, lego a farbičky. Lego podporujem, lebo to nie je žiadna prvoplánová vec a podporuje to jemnú motoriku. Náš Kubko má päť a Miško tri. Vediem ich k tomu, aby si veci vyrábali sami a oni to aj veľmi radi robia. Kubko teraz najviac zo všetkého túži ísť na šrotovisko, chce si postaviť akúsi ponorku. Vie, že zo starých vecí sa dajú urobiť nové. Keď ideme do lesa, tak sú na programe konáre, kamienky, plody a o zábavu je postarané. Samozrejme, majú doma kopu autíčok, to patrí medzi základnú výbavu, podobne ako kocky, stavebnice, človeče.

KOMPAN1.jpgDnes sú v ponuke aj všelijaké špeciálne hračky, napríklad mikroskopy, pekné, dômyselné a z dobrých materiálov. Ale viac ako hračka je dôležité, či sa so svojimi deťmi my dospelí hráme a čo spolu vymýšľame. Mňa napríklad v detstve strašne bavilo behať po lúke s lupou. Naučili sme to aj naše deti. Telku nemáme ani nepozeráme, na počítači si stále vystačia s Krtkom, Lolkom a Bolkom a nič akčnejšie nepotrebujú.

Peter Pavlac (dramaturg)

Dlho sme si vystačili s 2D verziami

Filipko má šesť rokov a je mimoriadne aktívny. Zamestnať ho nie je problém, len aby pri tom nejaký čas vydržal. Mal asi tri roky, keď za mnou začal chodiť s tým, čo by chcel nakresliť a vystrihnúť. Sprvu to robil ocino, potom si už vyrábal svoje „hračky“ sám. Akosi nemal silnú potrebu ísť do obchodu a kúpiť si konkrétny predmet, stačila mu 2D verzia. Dodnes máme plné kufríky starých, obchytaných kresieb, vystrihnutých obrázkov, ktoré kedysi fungovali ako hračky. Sú to také poklady. Samozrejme, dnes je to trochu iné.

Pavlac1.jpgFilip sa už konfrontuje s deťmi, ktoré majú rôzne hračky, dokonca aj mobily, čomu už vôbec nerozumiem. Doma má veľa hračiek po starších súrodencoch. Veľmi dobre sa zahrá so sadou kovovej magnetickej stavebnice Supermag alebo s legom, z ktorého si najradšej vyrába vlastné veci. Filmový plyšák Kuki je zase dôležitou súčasťou jeho plyšového kráľovstva. Zo svojich detských pokladov som mu odovzdal zopár kúskov zo sady elektrického vláčika, ktorú mi otec kedysi kúpil. S vláčikom sa teraz hrávame spolu, vždy si vymyslíme nejaký príbeh. A minule ma pobavil, keď sa hral na protesty. Použil pri tom sadu domina. Inšpirovali ho záznamy demonštrácií zo 17. novembra 1989, ktoré som doma púšťal na videu.

Dorota Sadovská (výtvarníčka)

Najlepšie sú hračky, s ktorými sa hrá dospelý

Kedysi som si zisťovala, ako sú hračky v našej domácnosti zastúpené, podľa zvieratiek. Našla som: 9 zajačikov, 7 rybiek, 5 psíkov, 3 mackov, 4 mačičky, 6 prasiatok, 2 vtáčiky a tak ďalej. Čo by z toho vyvodil Sigmund Freud alebo obyčajný psychoanalytik, radšej nevedieť. Dnes ma zaráža, ako sú hračky vizuálne síce rôznorodé, no použitým materiálom veľmi príbuzné. Priemerné hračkárstvo ponúka hegemóniu plastov: plyšák, hrkálka, hryzadlo, autíčko, bábika a ešte aj oblečenie na bábiku býva z nekrčivého polyesteru. Len občas vidieť drevo či kov bez plastovej - akrylovej povrchovej úpravy.

Sadovska1.jpgUž vybavenie obyčajnej kuchyne je lepšie na zoznámenie sa s inými než plastovými povrchmi: kovová čajová lyžička, drevená varecha, porcelánový držiak na vajce, sklenený odšťavovač na citróny, husacie pierko na mastenie, papier na plech, alobal. Jednoznačne najatraktívnejšie hračky sú tie, s ktorými „sa hrá“ mama alebo iný dospelý či staršie dieťa. Keď mala naša prváčka Serafínka dva roky, pravidelne si položila na kreslo starý nástenný kalendár a otvorila ho – hore obrázok, dolu čísla dní, kde niečo škrabkala prstíkmi. Trvalo mi nejaký čas, kým som si uvedomila, že to „pracuje“ ako mama na notebooku.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 837
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 6 322
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 4 969
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 421
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 067
 6. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 648
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 554
 8. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 254
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 838
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 503

Téma: TV Oko


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.

SVET

Zeman ťahal Drahoša do bahna, no on sa nedal. Znamená to prehru?

Český prezident sa vôbec sa nezmenil.

Neprehliadnite tiež

Upcyklácia je budúcnosť. Tieto Slovenky vás presvedčia, že aj odpad sa dá obliecť

Ala a Lenka Krivé, Alžbeta Irhová a Martina Mareková Kuipers tvoria ekologickú módu.

Ako vyzerá deň v živote profesionálneho testera sexuálnych hračiek

Tí najlepší sa o svoje skúsenosti podelia vtipne a originálne.

Čo si obliecť na ples?

Plesová sezóna je v plnom prúde, takto sa oblečiete vhodne podľa etikety.

Nosnou témou tohtoročnej svadobnej výstavy v Nitre bola Folk nevesta

Deviaty ročník dvojdňovej výstavy predstavuje najnovšie trendy svadobného dizajnu na rok 2018.

Vzťahová poradňa: Moja žena na materskej chce najať upratovačku

Psychologička radí, ako zorganizovať pomoc v domácnosti a čo robiť pri rozvode blízkej rodiny.