Babygymnastika
Tejto pohybovo-relaxačnej aktivite sa môžu venovať deti od štyroch mesiacov. „Prvú skupinu od štyroch do šiestich mesiacov voláme slintoši a druhú, od siedmich do desiatich mesiacov jašidielka,“ smeje sa fyzioterapeutka Barbora Hanicová.
Pri babygymnastike cvičia s bábätkami podľa pokynov inštruktorky ich mamy. Jednotlivé cviky sú volené tak, aby pomohli dieťa nastaviť na správne pohybové vzorce, priaznivo ovplyvňujú jeho psychomotorický vývoj. Využívajú sa pritom rôzne hračky a pomôcky.
„Napríklad taká fitlopta má široké využitie – dá sa na nej hojdať, jemne hopkať, aktívne sedieť s mamičkou, výborne sa na nej posilňuje chrbtové svalstvo,“ vysvetľuje Hanicová.
Využívajú sa aj malé pichľavé akupresúrne loptičky, ktoré bežne bábätká rady žužlú. Dajú sa použiť na masáž celého tela cez oblečenie a aktivovať tak rôzne svalové partie.
Na udržanie dobrej nálady sa požívajú malé detské hudobné nástroje, perkusie, hrkacie vajíčka, paličky, spiežovce. Deťom sa veľmi páčia, vnímajú ich ako hrkálky. Cvičenie v skupine má navyše ďalší pozitívny účinok – deti si lepšie zvykajú na spoločnosť cudzích ľudí, čo je pri ďalšom vývoji rozhodne veľké plus.
Výsledný efekt:
Po pravidelnom cvičení dokážu deti lepšie držať hlavičku, spevnie im chrbtové svalstvo a celkovo sa zlepší ich pohybovo-motorický vývoj.
Babygymnastikou sa dá pomôcť aj deťom, ktoré majú znížené svalové napätie alebo zníženú pohyblivosť, prípadne sú trochu lenivejšie ako väčšina ich vrstovníkov. A keďže okrem bábätiek sa rozhýbu aj ich mamičky, môžete rátať aj vy s príjemným zlepšením kondície.
Plávanie s bábätkami
Táto forma hravého pohybu, ktorá prináša radosť a uvoľnenie nielen deťom, ale aj ich rodičom, je čoraz populárnejšia. Ako si vybrať ten správny kurz?
„Zdravotné benefity môže priniesť len plávanie v stredisku s vysokým hygienickým štandardom, bezpečnou vodou v bazéne a profesionálnymi inštruktormi,“ zdôrazňuje vedúca prevádzky Water Baby Clubu Alena Votavová.
Bábätká sa na takýchto „plaveckých“ kurzoch naučia dýchať do vody, orientovať sa vo vode aj pod hladinou, splývať. U menších detí je cvičenie vo vode zamerané najmä na podporu motoriky a spevňovanie svalstva polohovaním, štvornožkovaním a posadzovaním na dosky.
Záujem detí sa udržiava hravou formou, riekankami, pesničkami. Plavecké štýly sa na kurzoch pre bábätká nevyučujú, na také niečo je dieťa zrelé až vo veku okolo piatich rokov. Ide najmä o to, aby sa dieťa vo vode uvoľnilo a príjemne zahralo.
Čím bude odvážnejšie, tým viac si začne uvedomovať samo seba, dokáže lepšie ovládať svoj pohyb a získa väčšiu sebadôveru. Postupuje sa od jednoduchšieho cvičenia k zložitejšiemu, od jednoduchých úchopov a koordinácie nožičiek a ručičiek až po skoky a pády do vody, zanáranie, lovenie hračiek, splývanie. Takáto forma pohybu je vhodná aj pre deti so zdravotnými obmedzeniami.
Výsledný efekt:
Vo vode sa hýbe ľahšie ako na suchu, takže deti, ktoré sa v nej odmalička hýbu, sú na tom motoricky lepšie. Navyše nemajú strach z vody, a tak sa v neskoršom veku ľahšie naučia plávať.
Masáže pre najmenších
Ísť s bábätkom k masérovi? Táto predstava môže byť prinajmenšom zvláštna, ale fakt je, že nie je masáž ako masáž a niektoré masážne techniky sú pre najmenšie deti nielen príjemné, ale aj zdraviu prospešné.
Veľmi jemnú masáž pre bábätká môžete vyskúšať napríklad u skúsených ajurvédskych terapeutov, ktorí využívajú špeciálne, veľmi príjemné a upokojujúce hmaty s rôznymi účinkami.
Dokážu stimulovať správny vývoj chrbtice, koordináciu pohybu, pomáhajú odstrániť častú plačlivosť a zlepšujú spánok dieťaťa. Pozitívne vplývajú na zlepšenie zdravotného stavu u astmatikov, u detí s ekzémami a alergiami.
Pri masáži je prítomná aj matka, aby sa dieťa cítilo bezpečne v spoločnosti terapeuta. Kým si na jeho prítomnosť zvykne, chvíľu to trvá. Niekedy sa dieťa dokonale uvoľní až po dvoch alebo troch masážach, keď je už dôverne oboznámené s dotykmi maséra.
Ajurvéda využíva pri masírovaní kvalitné prírodné oleje, bábätká maséri natierajú čistým kokosovým olejom, ktorý je veľmi jemný a šetrný k citlivej detskej pokožke a nevyvoláva alergické reakcie. Zaujímavé tipy na túto tému nájdete na www.ayurganesh.sk.
Výsledný efekt:
Bábätko vonia ako kokosová tyčinka, je pokojnejšie a lepšie spí.
Zahrajte sa
Motorický vývoj dieťaťa môžete stimulovať aj doma rôznymi jednoduchými hrami.
Lozenie – len čo sa bábätko už dokáže pretočiť na bruško, môžeme čakať, že každú chvíľu začne aj loziť. Aby sme ho povzbudili, postavme predeň lákavé farebné predmety, za ktorými dostane chuť sa doplaziť.
Schovávačka – zakryme hlavičku bábätka plienkou a pýtajme sa „Kde je Anička, Jurko?“ (Oslovíme bábätko menom.) Potom plienku stiahneme a povieme: „Tu je!“ Keď to párkrát zopakujeme, bábätko si začne samo sťahovať plienku z tváre zakaždým, keď sa opýtame: „Kde je?“
Ťapi, ťapi, ťapušky – keď už bábätko pevne sedí, môžeme ho učiť tlieskať do rytmu a pospevovať mu pritom „ťapi, ťapi, ťapušky“.
Gúľanie lopty – sediace dieťa si už môže kotúľať loptu. Sadnite si oproti nemu a prigúľajme loptu k nemu. Potom bábätko vyzvite, aby loptu odkotúľalo smerom k nám.
Páči sa, daj – podajte bábätku ľahko uchopiteľný predmet a povedzte mu „páči sa“. Potom si ho od neho vypýtajte naspäť s výzvou „daj“. Spočiatku možno dieťa nepochopí, čo od neho chcete, ale keď hru niekoľkokrát zopakujte, začne na vašu výzvu reagovať.
Výsledný efekt: Hrou stimulujete nielen motorický, ale aj psychický vývoj dieťaťa. Mozog bábätka je ako špongia, ktorá je pripravená na vstrebávanie nových podnetov, tak mu ich doprajte v čo najväčšom množstve. Okrem iného sa pritom posilní aj citová väzba medzi vami a dieťaťom.