SME

Ivana Laučíková: Animované filmy sú intelektuálna potrava

Posledný autobus, ktorý režijne pripravila spolu s Martinom Snopkom, sa ako prvý slovenský film mal možnosť uchádzať o amerického Oscara v kategórii Krátky animovaný film.

Za film Posledný autobus zbierate ocenenia aj teraz, rok po jeho uvedení. Ktoré vás najviac potešilo?

Najvýznamnejšie sú pre mňa dve, a to Grand Prix z medzinárodnej súťaže krátkych filmov v Tampere a Grand Prix zo súťaže animovaných filmov v Stuttgarte. Keby existovalo klasifikovanie krátkometrážnych festivalov na áčkové tak, ako je to v hranom dlhometrážnom filme, určite by boli takto označené obidva spomínané festivaly. Navyše sú zaradené medzi kvalifikačné festivaly na americkú cenu Oscar. Ich výhrou sme sa teda dostali do širšieho výberu na toto ocenenie. Nedávno nám prišli výsledky – nepostúpili sme do ďalšej desiatky, ale aj tak to bolo pre nás krásne. Každé jedno ocenenie nás poteší, pretože to znamená, že náš film niekoho oslovil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa vám podarilo nakrútiť Posledný autobus, museli ste sa popasovať s viacerými prekážkami. Prvou z nich bolo zohnať hlavnú postavu – starý autobus.

Bola to hneď na začiatok skúška odvahy. Zistili sme, že u nás už také staré autobusy v podstate ani neexistujú. Na poslednú chvíľu nás zachránil futbalový klub Liptovský Trnovec, ktorý ešte v takomto autobuse vozil svojich chlapcov na zápasy. Bolo to skutočne v hodine dvanástej, museli sme preto prehodiť plány, pretože autobus dorazil až na tretí deň nakrúcania. Pamätám sa ako dnes, že keď konečne dorachotil do Modry, s mojou kolegyňou sme si kľakli na kolená a plakali od šťastia, že ho vidíme. Ďalšie skúšky sa však tým pre nás len začali. Nakrúcali sme v novembri v lesoch okolo Modry počas poľovníckej sezóny. Práve vtedy bolo počasie mimoriadne nevľúdne, nečakane nám nasnežilo, takže okrem toho, že sme dennodenne mrzli v lese s obmedzenými dávkami elektriny, museli sme ešte zametať a roztápať sneh, pretože náš príbeh sa neodohrával v zasneženej krajine. Navyše sme museli permanentne opravovať starý autobus. Surovosť prostredia sa napokon preniesla aj do filmu.

SkryťVypnúť reklamu

1.jpg

Námet na tento film vraj vznikol tak, že Martin Snopek išiel posledným autobusom, omylom sa previezol na konečnú a napokon sa vracal cez les, v ktorom zažil priam hororovú situáciu. Čo je pre vás hororom?

Chodím do lesa v noci rada, nehovorím, že nepociťujem strach, ale žijeme s manželom na okraji lesa, takže mi to nespôsobuje problém. Hororové stavy zažívam skôr z medziľudských vzťahov. Nemám rada konfrontačné a konfliktné situácie. Napríklad ma veľmi mrzelo, keď sa na Slovensku rozpútala deštruktívna debata, či patrí Posledný autobus do kategórie animovaný film. Robili sme ho vo forme série fotografií s extrémne spomaleným pohybom, čo je technika, ktorá vychádza z animačnej pixilácie. Je pravda, že naša snímka stojí na pomedzí animovaného a hraného filmu. V zahraničí nás niekde ocenili ako animovaný film, inde to neprijali ako animáciu. Na veľkom animačnom festivale v Záhrebe vznikla veľmi zaujímavá diskusia na túto tému, ale na rozdiel od prístupu, ktorý nabrala debata na Slovensku, táto bola veľmi konštruktívna a aj ľudia, ktorí nesúhlasili s tým, že ide o animovaný film, nereagovali tak, že keďže to nie je animované, zotnime tomu hlavu, ale skôr uvažovali, ako zmeniť klasifikáciu filmových druhov, aby sme boli pripravení aj na takéto diela. Náš film je len jedným z prípadov, lebo hranice klasických filmových druhov sa stále posúvajú. Dnešná digitálna technika nám prináša veľa nových možností, čo predstavuje výzvu, ako kinematografiu členiť nanovo.

SkryťVypnúť reklamu

V čase, keď ste študovali na VŠMU, animované filmy sa mimo školského prostredia veľmi neprodukovali. Neprehovárali vás doma, aby ste išli študovať niečo s lepším uplatnením?

Študovala som v deväťdesiatych rokoch, práve keď skončila animovaná tvorba na Kolibe. Do pracovného života sme teda nastupovali počas produkčného vákua. Veľmi rýchlo sme pochopili, že pokiaľ si nebudeme filmy produkovať sami, nikto iný to za nás nespraví. Prvé roky boli veľmi ťažké, pretože okrem animátorskej práce sme museli zvládať aj tú producentskú. A to nie je jednoduché v krajine, kde neexistuje animačný ani celkovo filmový priemysel. Som veľmi vďačná svojim rodičom, že na mňa nikdy netlačili. Dostala som sa na viac škôl, okrem iného aj na architektúru. Moji rodičia považovali za samozrejmé, že pôjdem študovať práve tam, ale ja som sa rozhodla pre film. Nikdy mi v tom nebránili ani mi to nevyhodili na oči, aj keď som mala akékoľvek problémy. Som im za to veľmi vďačná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kedy ste zistili, že animovaný film je vaším svetom?

Vždy som rada kreslila, čítala a písala. Ale až v prvom alebo v druhom ročníku na strednej škole som pochopila, že sa chcem venovať animovanému filmu. Pochádzam z Partizánskeho, ktoré malo družbu so Zlínom. Práve tam sa konal obrovský festival filmov pre deti, a keď hľadali niekoho do detskej poroty, oslovili naše gymnázium. Mala som šťastie, že ma vybrali. Počas festivalu nám spravili prehliadky filmových ateliérov, v ktorých sa robili svetoznáme animované filmy, stretla som sa s ich tvorcami a videla množstvo filmov. V rovnaký rok sa mi podarilo dostať do tábora orientovaného na animovaný film, takže som si mohla prípravu takého filmu aj sama vyskúšať. Bola to pre mňa taká fascinujúca skúsenosť, že ma to ovplyvnilo na celý život.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3.jpg

Krátky animovaný film, ktorému sa venujete, nemá práve najľahší život. K divákom sa dostane väčšinou maximálne ako predfilm, aj to robí predskokana skôr klubovým filmom, ktoré neuvidí veľké množstvo ľudí...

Áno, je to veľmi smutné, preto sa snažíme aj v spolupráci s českými kolegami, kde je situácia o čosi lepšia, robiť aktivity, ktoré by to trošku zmenili. Pravda je taká, že v súčasnosti sa z európskych verejných zdrojov podporujú predovšetkým dlhometrážne filmy, ktoré idú do kín, alebo seriály pre televízne vysielanie. Pritom mnohí odborníci tvrdia, že jazyku animovaného filmu je najbližší krátky film. Lebo animovaná snímka nie je len o téme a prerozprávaní príbehu, ale má ten dar, že môže rozprávať aj čisto výtvarnými alebo výtvarno-hudobnými prostriedkami. Boli pokusy, keď sa snažili autori rozprávať len formálnou animačnou hrou na ploche deväťdesiatich minút a dopadlo to vždy tragicky, lebo ľudský mozog nie je prispôsobený na to, aby vnímal experiment dlhší ako pätnásť minút. Vo Francúzsku, v Španielsku, dokonca aj v Poľsku robia verejnoprávne televízie bežne projekcie krátkometrážnych filmov. Krátke filmy sú bravúrne v tom, že idú cielene po téme, nemôžu rozvíjať viac línií, preto bodnú človeka celkom presne. Myslím si, že je dôležité, aby ľudia pozerali takéto filmy, pretože nás provokujú a nútia premýšľať. Je to podľa mňa intelektuálna potrava, ktorú by sme mali ľuďom dávať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dá sa vôbec u nás uživiť len autorskou animovanou tvorbou?

Aby som pravdu povedala, osobne nepoznám nikoho takého. Financovať krátke filmy sa darí jedine vďaka podpore z Audiovizuálneho fondu. Zrejme všetci, ktorí fungujú v tejto brandži, majú popri tvorení ešte svoju zárobkovú činnosť buď v komerčnej sfére, alebo v školstve.

V súčasnosti ste na materskej dovolenke, neláka vás presedlať na detské rozprávky?

Zatiaľ také ambície nemám, momentálne pracujem na scenári dlhometrážneho animovaného filmu, ale som ešte len v úplných začiatkoch. Extrovertnú a dynamickú komunikáciu, keď som pracovala s ľuďmi v rámci školy, festivalov alebo nakrúcania, som teda na chvíľu vymenila za samotu, je to taká alchýmia vnútorného skúmania, nakoniec aj o tom je tvorba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2.jpg

Hovoríte si často: ‚Tak toto musím použiť vo filme,‘ a už aj vyťahujete zápisník, aby ste na to nezabudli?

Snažím sa. Počas študentských čias a aj krátko po škole som to praktizovala veľmi intenzívne, dnes si robím zápisky už len zriedka. Niekedy mám pocit, že digitalizácia spoločnosti ma vytláča do povrchového vnímania sveta. Máme prístup k obrovskému množstvu informácií, ktoré pre nás často strácajú zmysel a hĺbkovú sondu do nejakej témy realizujeme už veľmi zriedkavo. Aj preto som odišla z Bratislavy, pretože som už rýchle tempo nezvládala. Možno je to len psychologický tlak, ktorý si človek pripustí a možno sa voči nemu niektorí ľudia vedia brániť, ale ja som to už nedokázala. Cítila som ustavičný tlak na to, že musím stíhať veľmi veľa vecí, o všetkom sme totiž stále informovaní, kde sa čo deje, stále nám prichádzajú ponuky, aby sme sa na niečom zúčastňovali, zaujímali sa, vyjadrovali svoj názor, a keď chce človek udržať krok s dianím, automaticky sa mu minimalizuje priestor, ktorý má sám pre seba. Ja napríklad takmer nemám čas na zápisky ani si čítať knihy, čo je pre mňa tragédia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo vás na animovanom filme tak fascinuje?

Teoretik Paul Wells tvrdí, že animované filmy sú tvrdou kópiou psychologickej pamäti. Ja hovorím, že sú kópiou našej vnútornej reality, pretože používajú obrazový jazyk, symbolizmus, čo sa vyskytuje v našich snoch. V animovanom svete totiž môže existovať úplne čokoľvek, čo dokáže náš mozog vymyslieť. To je pre mňa fascinujúce, vďaka reči symbolov dokážem vyjadrovať svoj postoj k svetu. Musím sa priznať, že som možno trochu zvláštna tvorkyňa animovaných filmov, pretože sa necítim byť silnou výtvarníčkou, oveľa dôležitejší je pre mňa v rámci tvorby príbeh, téma a spôsob rozprávania. Namiesto riešenia vizuálnej stránky práce premýšľam viac o tom, čo chcem povedať a ako to chcem povedať.

Ivana Laučíková (35) pochádza z Partizánskeho, momentálne žije v Banskej Štiavnici. Vyštudovala odbor animovanej tvorby na VŠMU v Bratislave, kam sa neskôr vrátila ako pedagogička. Jej bakalársky film Vedieť získal zvláštne uznanie poroty na festivale Cineteca Boogna 2000 a za absolventské Nazdravíčko!, na ktorom spolupracovala s Jozefom Mitaľom, dostala Slnko v sieti 2006. Režijne sa podieľala spolu s Martinom Snopekom na filme Posledný autobus, ktorý získal viaceré domáce a zahraničné ocenenia. Okrem vlastnej tvorby sa venuje aj produkovaniu krátkych animovaných filmov, v roku 2006 založila produkčnú spoločnosť feel me film. Je šéfredaktorkou časopisu Homo Felix, ktorý rozoberá animovanú tvorbu. S manželom sa stará o štvormesačné dieťa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 023
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 853
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 244
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 223
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 036
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 198
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 041
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 129
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu