Pálivé tajomstvá
- Pikantné jedlá obľubuje celý svet. Najviac pálivých pokrmov a najviac štipľavých paprík sa používa v Mexiku, Indii, Južnej Amerike, Vietname, Číne ale i v Maďarsku
- Papričky obsahujú oveľa viac vitamínu C ako citrusové ovocie, ich konzumáciou si však dennú potrebnú dávku určite nenahradíme, keďže ich do tela dokážeme prijať iba vo veľmi malom množstve, práve pre štipľavosť.
- Pálenie v paprikách spôsobuje rastlinný alkaloid - kapsaicín, ktorý dráždi receptory na nervových zakončeniach nášho jazyka. Toto dráždenie vnímame ako štípanie, ba priam pálenie.
- Množstvo kapsaicínu v plode je premenlivé a závisí od genetiky rôznych odrôd. Najštipľavejšia je vnútorná blana a žilky zadržiavajúce semienka. Tie možno pre zjemnenie pri používaní odstrániť.
- Okrem kapsaicínu obsahujú papriky i iné pálivé alkaloidy ako zingeron či piperín, ktoré sa nachádzajú aj v čiernom korení alebo ďumbieri.
- Najväčším omylom a poriadnou chybou je myslieť si, že po zjedení papričky zmiernite jej pálivosť vodou alebo mliekom, keďže pálivé oleje nie sú rozpustné.
- To isté platí i o kapsaicíne, ktorý sa pod vplyvom tráviacich štiav nerozkladá, ale doslova spáli všetko, čo mu príde do cesty. Preto precitlivených ľudí ohrozuje po celej svojej ceste tráviacou sústavou začínajúcou sa jazykom, hltanom, žalúdkom, črevami až po samotný konečník.
- Rýchlym pomocníkom proti páleniu by mala byť nasolená striedka z chleba, varená ryža. ale i niečo veľmi sladké.
- Ak manipulujete dlhšie s pálivými papričkami, je vhodné si ruky a prsty posoliť alebo navliecť ochranné gumené rukavice.
- Ak na sekanie a drvenie používate mixér, nezabudnite dôkladne vyčistiť všetky plochy i zhyby a zákutia.
- Papričky používajte vždy s mierou. Iba tak dodáte jedlám miernu dráždivosť a šmrnc. Veľké množstvo štipľavého korenia väčšinou zničí akúkoľvek chuť.
- Nezabudnite ani na to, že čerstvá paprička je síce výraznejšia, sušená však prišla o vodu v dužine, časť vitamínov a vôňu a preto je štipľavejšia. Dlhým varením sa pálivosť stupňuje. Na zmiernenie sa odporúča namočiť dužinu papričky pred spracovaním do studenej vody.

Napriek obavám môže byť úžitok
- Čili sa výborné hodí na detoxikáciu organizmu, čo je dobré i pri snahe schudnúť. Treba však vždy začať s malými dávkami
- Čili papričky zvyšujú chuť do jedla a pálivé pokrmy pomáhajú rozprúdiť krvný obeh a zvyšujú tým metabolizmus.
- Pikantné jedlá sa odporúčajú jesť i na preliečenie nádchy, keďže rozdráždená sliznica prečistí nosné kanáliky.
- Vedecké tímy sa pokúšajú vynájsť liek proti rakovine s obsahom kapsaicínu, ktorý zabíja nežiadané bunky, taktiež sa čistý kapsaicín používa v zdravotníctve na liečbu podliatin, omrzlín, alebo dokonca ako anestetikum podávané do kože na zmiernenie pooperačných bolestí.
