Nebolí, a predsa zabíja
Odborníci tvrdia, že s vysokým krvným tlakom môžete žiť bez povšimnutia päť až desať rokov, pretože nebolí, a teda nijako na seba výrazne neupozorňuje.
Neliečenie hypertenzie však môže po niekoľkých rokoch zapríčiniť zlyhávanie srdca, čo je na Slovensku jednou z najčastejších príčin úmrtí.
Kedy je možné znížiť krvný tlak operáciou?
Okrem liečby pomocou liekov máme už aj ďalšiu možnosť – tento rok sa začal na Slovensku využívať na zníženie extrémne vysokého krvného tlaku aj špeciálny zákrok. Unikátnu metódu približuje hovorkyňa NÚSCH Dobroslava Krajačičová:
„Ide o miniinvazívny zákrok, keď operatér cez stehenné tepny zavedie k nervom v obličkových stenách špeciálny katéter, ktorý má v priemere asi päť milimetrov. Cez jeho špičku sa vysielajú rádiofrekvenčné vlny, ktoré produkujú teplo.
Lekár potom postupne na viacerých miestach v oboch obličkových tepnách presne dávkovaným teplom prerušuje nervové dráhy, ktoré vedú z mozgu do obličiek. To má za následok postupné, ale trvalé zníženie krvného tlaku, ktorý by sa mal pacientovi upraviť do dvoch rokov od podstúpenia operácie.
Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii, pacient s operatérom komunikuje. Adepti na túto operáciu musia spĺňať prísne kritériá, a to najmä, že sú starší ako osemnásť rokov, majú ťažkú hypertenziu aspoň päť rokov, ktorá nie je zvládnuteľná kombinovanou medikamentóznou liečbou, majú dobrú funkciu obličiek a dostatočne široké obličkové cievy.“
Čo pomôže okrem tabliet
„Všeobecne platí, že účinnými opatreniami sú zníženie nadmernej hmotnosti, obmedzenie prívodu soli, kontrolovanie príjmu alkoholu, vylúčenie fajčenia a zvýšenie fyzickej aktivity. Čo sa týka sekundárnej prevencie, ide o včasné odhalenie chorých s už existujúcou hypertenziou.
Dôležité je pravidelné meranie tlaku krvi v domácom prostredí alebo pri každej návšteve ordinácie praktického lekára,“ vymenúva Dobroslava Krajačičová z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
Okrem toho sa pokúste znížiť faktor stresu, na všetko si vyhraďte dostatok času, nenaháňajte sa, znížte počet svojich aktivít a radšej venujte viac času relaxu.
Keď nezaberajú lieky
Čo môže byť príčinou, že tablety neprinášajú zníženie krvného tlaku?
Iné ochorenie, ktoré spôsobuje sekundárnu hypertenziu – napríklad choroba obličiek alebo žliaz s vnútornou sekréciou.
Vysoký príjem sodíka alebo zlyhávanie obličiek má za následok, že sa začnú v tele hromadiť tekutiny.
Súčasné užívanie liekov, ktoré môžu zvyšovať krvný tlak – niektoré antireumatiká, antikonceptíva, amfetamíny.
Nesprávna životospráva – vysoký príjem alkoholu alebo zvyšovanie hmotnosti.
Zlá spolupráca pacienta – nedostatočné a nepravidelné užívanie liekov.
Zdroj: www.ehealth.sk
Zníženie hmotnosti, zníženie tlaku?
Áno, presne na túto skutočnosť poukázalo viacero štúdií. Týka sa to obéznych pacientov, u ktorých sa ukázalo, že keď sa im podarilo ručičku váhy posunúť smerom dolu, rovnakým smerom sa uberal aj ich krvný tlak, pričom v niektorých prípadoch sa dokonca môže znormalizovať.
Ak sa vám napríklad podarí zhodiť 10 kilogramov, klesá v priemere systolický krvný tlak o 6 mmHg, diastolický asi o 3 mmHg.
Ako športovať
Aj pravidelná pohybová aktivita dokáže znížiť krvný tlak, na tieto účely sú ideálne aeróbne vytrvalostné športy. „Pre pacientov s hypertenziou je najlepšia rýchla chôdza, beh, bicyklovanie a plávanie.
Pohybová aktivita by mala byť aspoň tridsať minút denne, minimálne tri až štyrikrát týždenne. Vhodné sú aj dlhé rýchlejšie prechádzky so psíkom alebo nordic walking. Silové cvičenia a vrcholový šport sa neodporúčajú,“ dodáva Dobroslava Krajačičová.
Šetrite soľou
V súčasnosti človek bežne spotrebuje denne 8 až 15 g soli, pričom toto množstvo by malo byť 2 - 4 g. Často si ani neuvedomujeme, že svoje telo kŕmime množstvom soli aj vďaka rozličným konzervovaným a instantným potravinám.
Toto dochucovadlo postupne uberajte zo svojho jedálneho lístka, pričom soľ nahradzujte bylinkami. Okrem toho je pre zníženie tlaku prospešný aj dostatočný prísun draslíka, ktorý nájdete napríklad v banánoch, sušených slivkách, v zemiakoch (najlepšie je uvariť ich v šupke), v strukovinách, ale aj v rybách.
Ako merať tlak doma
Čo dodržiavať pri meraní tlaku v domácich podmienkach? Radí primárka Ambulantného oddelenia NÚSCH Ivana Šoóšová:
Pred meraním krvného tlaku by mal byť pacient aspoň päť minút v pokoji.
Polhodinu pred samotným meraním nesmie fajčiť ani piť nápoje s kofeínom.
Vyšetrenie je potrebné opakovať ešte raz o dve minúty, môže sa aj viackrát, ak sa hodnoty odlišujú o viac ako 10 mmHg. Z nameraných hodnôt je potom potrebné vypočítať priemer.
Odporúča sa kupovať tlakomer len s certifikátom a v predajniach na to určených. Nie sú vhodné tlakomery, ktoré sa upevňujú na zápästie, lebo sú menej presné.