„Pre Kanadu je dosť typické mať v chladných zimných mesiacoch husté zeleninové polievky,“ hovorí kanadská chargé d’affaires Kathy Bunka, pričom krája veľkú cibuľu na malé kúsky a dáva ju spolu s cesnakom na panvicu. Keďže aj na Slovensku sú zimy dosť chladné, Bunka dúfa, že jej tradičný kanadský recept sa bude Slovákom páčiť. Hoci Bunka varí v slovenskej kuchyni – ktorá, ako hovorí, je polovičná v porovnaní s typickou kanadskou kuchyňou – šarlátový javorový list zdobiaci jej bielu zásteru a aj zásteru jej priateľky Isabelle Savardovej, kanadskej chargé d’affaires v Madride, naznačuje jednu z hlavných zložiek kanadskej kuchyne.
Krémová polievka z pečeného cesnaku a cibule
Bravčová sviečková s javorovým sirupom a horčicou
„Nie je to trik – naozaj jeme javorový sirup, používame ho zakaždým pri pečení a polievame ním palacinky,“ hovorí Bunka, držiac fľašku javorového sirupu, ktorý neskôr dá na bravčové s hríbmi, jablkovou omáčkou a horčicou, ktoré pripravuje. „Kanadské deti majú najradšej zo všetkého zobudiť sa v sobotu ráno a prehovoriť mamu, aby im urobila čučoriedkové palacinky priam plávajúce v javorovom sirupe.“
Dnes sa už na Slovensko dováža veľa druhov javorového sirupu, keďže „aj vy máte poriadne chladné zimy a je to výborná pochúťka,“ hovorí Bunka, zatiaľ čo Isabelle Savardová ho pridáva do plnky koláča s javorovým sirupom.
Kanadská chargé d’affaires na Slovensku Kathy Bunka (vľavo)
s kolegyňou Isabelle Savard pôsobiacou v Španielsku.
Bunka a Savardová – ktorá bola v čase natáčania na návšteve v Bratislave – vysvetľujú že jedlá, ktoré vybrali pre slovenských čitateľov, si Kanaďania robia už celé desaťročia a sú tradíciou aj vo francúzskej, aj v anglickej časti Kanady.
Na otázku o podobnosti kanadskej a slovenskej kuchyne Bunka vysvetlí, že mnohí Kanaďania pochádzajú z tejto oblasti sveta, v neposlednom rade aj preto, že Kanada prijala desaťtisíce prisťahovalcov v roku 1968 z Československa, a sú tam aj významné komunity z Ruska a Ukrajiny. Jej vlastná rodina pôvodne emigrovala z Ukrajiny.
„Jeme tie tradičné jedlá a jeme pirohy varené podľa receptou z Ukrajiny a rozličné slovenské jedlá ich pripomínajú,“ povedala Bunka a dodala, že kanadská kuchyňa sa veru v priebehu rokov zmenila. „V Kanade je multi-kultúrny vplyv, takže sa veľa hovorí o ázijskom začleňovaní, a tak máme tradičné jedlo, ale s ázijskými detailmi. Naša kuchyňa sa za tie roky stala aj zdravšou.“
Podľa Bunky by bolo výnimočné dať si kanadské jedlo bez zeleniny alebo ovocia – pričom na Slovensku sa tento trend len teraz rozvíja. Ako základné jedlá sú stále mäso a cestovinová príloha s čerstvým ovocím a zeleninou, čo je dobré pre telo i ducha, tvrdí Bunka.
Veľmi výrazná časť kanadského obyvateľstva sa tam nenarodila, čo prispieva k multukulturalizmu, ktorým je táto krajina známa, hovorí Bunka, vysvetľujúc pôvod tejto mnohonárodnostnej kuchyne. „Nejde len o to, že prídete na toronstkú radnicu a obslúžia vás v 100 jazykoch, ale keď cestujete hromadnou dopravou, vo väčšine kanadských miest sa cítite ako v mini-Spojených národoch – nájdete tam ľudí z celého sveta,“ povedala Bunka. Dodala, že toto prispelo k zmiešanej kuchyni aj v malom mestečku, kde vyrástla. „Vyrastali sme v tom, vyrastali sme na jedlách z celého sveta, takže pre nás už vlastne nič nie je úplne nové,“ poznamenala Bunka. „Sme otvorení všetkým rôznorodým kultúram.“
Keď sa dostane k svojim skúsenostiam so slovenskou kuchyňou, s mimoriadnou nehou spomína na jedlo, ktoré opisuje ako „chutnú husaciu hostinu s lahodnou husou, servírovanou s červenou kapustou a lokšami, doplnenou najvyberanejším slovenským rulandským modrým“ a dodáva, že to jedlo bolo „nezabudnuteľné“.