Sezóna kyslej kapusty sa práve začala a ak ste si nenaložili vlastnú, môžete len ľutovať.
Okrem slušného obsahu vlákniny, ktorá niektorých jedákov trochu nafukuje, je kapusta dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, vitamínu E a vápnika, čo pri pravidelnej konzumácii môže pôsobiť preventívne proti osteoporóze.
Podobne ako iné kapustovité rastliny má aj kapusta protirakovinové účinky. Červená kapusta má menej vlákniny, viac cukrov, minerálov a vitamínov.
Ak na šalát používate surovú kapustu, treba ju vopred trochu nasoliť a potom vyžmýkať – pustí šťavu a je jemnejšia. Sparením sa stratí časť typických čpavých látok.
Kyslá kapusta
Ešte zdravšou (a v kuchyni aj atraktívnejšou) formou je kyslá kapusta vznikajúca prekvasením cukrov pomocou baktérií mliečneho kvasenia.
Najmä v zime je dobrým zdrojom vitamínu C a mnohé z prítomných baktérií môžu mať priaznivý probiotický efekt na náš organizmus. Kvasenie je starý a veľmi účinný spôsob uchovávania potravín.
Prekvášali sa uhorky, huby, repa aj listy mnohých rastlín, vďaka čomu si ľudia zabezpečili obživu najmä uprostred zimy. Najčastejšie sa nakladala kapusta, a hoci sú jedlá z kapusty základom typického slovenského jedálneho lístka, jej konzumácia je bežná od Holandska až po Áziu.
Tradičné slovenské jedlá z kyslej kapusty sa síce v každom regióne pripravujú ináč, no základ je vždy rovnaký. Dôležité je mať k dispozícii dostatočné množstvo kyslej kapusty a potom je len na vás, aké chutné a zdravé jedlo si pripravíte – môžu to byť jednoduché strapačky (halušky s kyslou kapustou), polievka z kyslej kapusty, ale aj koložvárska kapusta či populárny segedínsky guláš.
Nezabudnite aj na to, že najlepšia kyslá kapusta je tá surová, priamo zo súdka, ktorá spoľahlivo zregeneruje organizmus unavený vyššou konzumáciou alkoholu.
Koložvárska kapusta
Potrebujeme: 1 kg kyslej kapusty l 0,6 kg mletého bravčového pliecka l 400 g údenej bravčovej klobásy l 2 šálky ryže l 200 ml paradajkového pretlaku l 500 ml kyslej smotany l 2 cibule l 4 strúčiky cesnaku l masť l mletú červenú papriku l pálivú červenú papriku l drvenú rascu l mleté čierne korenie l soľ.Postup: Na masti speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme papriku, popučený cesnak a mleté mäso. Osolíme a podusíme s paradajkovým pretlakom, kým sa mäso neoddeľuje.
Ryžu uvaríme takmer domäkka. Klobásu ošúpeme a nakrájame na kolieska. Na oleji ju krátko opražíme a pridáme pokrájanú, vyžmýkanú kyslú kapustu. Asi 10 minút podusíme.
Zapekaciu nádobu potrieme masťou a naspodok dáme tretinu kapusty, potom polovičku ryže, polovičku mäsa, tretinu smotany a znovu vrstvu kapusty, mäsa a napokon opäť kapustu, ryžu, mäso, smotanu a navrch zvyšok kapusty a smotany s paprikou.
Vrstvy poprášime mletým čiernym korením a rascou. Zapekáme pri 190 °C, kým nie je vrch dozlatista upečený.
Polomská kapusta

Postup: Na dno hrnca naukladáme na plátky pokrájanú slaninu, a potom vrstvíme kapustu s mäsom, pokrájanou cibuľou a so zemiakmi.
Zalejeme vodou z kapusty (aspoň do tretiny) a dolejeme vodou. Nesolíme. Prikryté pomaly dusíme, kým mäso nezmäkne. Na masti urobíme tmavú redšiu zápražku.
Pred podávaním ju zahrejeme, pridáme popučený cesnak a odstavíme. Z kapusty vylovíme, čo nám ide na chuť a na okraj taniera dáme horúcu zápražku, ktorú postupne rozpúšťame v kapustnici.
Treba zajedať dobrým zemiakovým chlebom – na Polomke ho dakedy vedeli piecť vynikajúci. Pozor, zápražka je ešte dosť dlho po odstavení horúca!
Miloš Mikuš
FOTO - Miloš Mikuš