SME

Jaroslava Kaňuchová-Pátková: Ženy a sladké víno? Povera

Čo vznikne, ak spojíte kariéru, rodičovskú dovolenku a svet vína? Veľká psychická pohoda, prezradila nám s úsmevom dáma, ktorá už šesť rokov zastupuje záujmy slovenských vinárov.

Aké je vlastne slovenské víno? Obstojí napríklad v konkurencii francúzskych vín?

Určite áno, dokazujú to najvyššie ocenenia, ktoré získavame na najprestížnejších medzinárodných súťažiach. K veľmi úspešným odrodám patrí Devín, ktorý bol vyšľachtený špeciálne pre slovenské klimatické pomery. Kvalitné máme aj Rulandské modré, frankovku, rizlingy, veltlín, tokaj. Pri víťazstvách na súťažiach však najviac zaváži zručnosť vinára, jeho schopnosť zaujať porotu a podchytiť aktuálny trend.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže aj víno podlieha móde?

SkryťVypnúť reklamu

Iste, teraz napríklad letia svieže ovocné, mierne aromatické odrody, ktoré vo vás zanechajú intenzívnu dochuť.

Nevalcuje našich vinárov konkurencia lacných dovozových vín zo supermarketov?

Austrálske, čilské a iné zahraničné vína sú pre ľudí určite zaujímavé. Naše štatistiky predaja však ukazujú, že väčšina konzumentov sa po čase aj tak vráti k slovenským vínam, na ktoré sú zvyknutí. Zvláštne je skôr to, že v porovnaní so zahraničím nám tu stále chýba hrdosť na domáce produkty. Nedávno som bola v reštaurácii v Slovenskom raji. Všetky vína mali len moravské, slovenské ani jedno. A naopak, skúste si urobiť výlet len niekoľko kilometrov za hranice do hociktorej rakúskej krčmičky. Na prvých troch stranách vínnej karty uvidíte lokálne produkty, ďalšie budú vína z ostatných rakúskych regiónov a až niekde na konci nájdete dve či tri šumivé z Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu sa mi zdá, že si podniky dávajú čoraz viac záležať na ponuke. Pred takými dvadsiatimi rokmi stačilo v nápojovom lístku rozdelenie: červené – biele víno a všetci boli spokojní.

To máte pravdu, všeobecné povedomie a informovanosť o víne sa pomaly zvyšuje. Je to aj vďaka gastronomickým festivalom, ochutnávkam, rozmachu agroturistiky. Dnes sú už konzumenti oveľa náročnejší a nenechajú sa len tak opiť rožkom.

Čo by ste poradili laikovi, ktorý si chce kúpiť kvalitné víno?

Najlepšie bude, ak zájde do vinotéky alebo priamo k vinárovi, kde mu poradí odborník. A ak sa chcete vo víne aj trochu vyznať, treba najmä skúšať a ochutnávať.

Ideálna príležitosť bude už o týždeň na Dni otvorených pivníc pri Malokarpatskej vínnej ceste.

Z tohto podujatia sa stal naozaj fenomén. Dnes už máme aj Tokajskú vínnu cestu, rozbieha sa Južnoslovenská a ďalšie. Je to presne ten smer, akým by sa malo vinárstvo uberať. Namiesto kúpy anonymného produktu kdesi v supermarkete máte skvelý zážitok, navštívite miesto, kam sa inokedy nedostanete, porozprávate sa so svojím vinárom, spoznáte jeho prácu. Jediné, na čo by si mal neskúsený návštevník dať pozor, je obrovské množstvo vzoriek. Preto sa ešte pred samotnou degustáciou oplatí dobre najesť a ‚zavíni‘.

SkryťVypnúť reklamu

Zavíniť?

To znamená, že tesne pred ochutnávkou rýchlo vypijete zopár dúškov vína. V organizme sa vám tak naštartujú enzýmy, ktoré odbúravajú alkohol a pri samotnej degustácii sa vlastne pomaličky prepijete do triezva. Samozrejme, z každej vzorky stačí ochutnať len málo.

1.jpg

Spozná si vinár svoje víno?

Väčšinou áno, ale často sa pri slepých degustáciách pomýlia a myslia si, že víno je ich, pritom to tak nie je. Treba si však uvedomiť, že vzoriek je niekedy aj 60 za deň a človek musí byť veľmi trénovaný na to, aby ich všetky rozoznal.

Dá sa z podpriemerného hrozna vyčarovať nadpriemerné víno?

Zvyknem hovoriť, že v pivnici to možno už len pokaziť (smiech). Je to preto, že až 90 percent kvality moku závisí od hrozna a vinohradu. Skôr by som povedala, že dnes už nepoznáme pojem zlá úroda, pretože takmer vždy sa dajú na viniči urobiť také zásahy, aby ste dosiahli aspoň priemernú kvalitu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každá odroda má svoje typické chute, ale kde sa vôbec vo víne zjaví napríklad vanilková alebo čokoládová dochuť?

Tieto dva tóny sa zhodou okolností dajú celkom ľahko vykúzliť vďaka sudu, v ktorom necháte víno vyzrievať. Ostatné závisí od konkrétnej lokality, stavu a kondície vinohradu, odrody, či dokonca od klonu viniča.

Niektoré charakteristiky vín znejú celkom výstredne. Konzument môže zacítiť jemnú chlebovinku, toast, petrolej, gumu, zemitú vôňu kože. Musí byť degustátor kreatívny?

Pre každú odrodu sú typické určité prirovnania a degustátori viac-menej len čerpajú z toho, čo sa používa vo svete. Pre Rulandské modré sú napríklad charakteristické sušené slivky, ale napríklad pre niektoré rakúske vína je typická vôňa konského sedla.

Majú ženy iné chute ako ich mužskí kolegovia?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale áno. Existuje jedna čisto ženská degustácia v Topoľčiankach a výsledky dopadnú vždy trochu inak než pri zmiešanej komisii. Aby som bola konkrétnejšia - pri najkvalitnejších vínach sa zhruba 80 percent mužov aj žien zhodne, no zvyšná pätina vzoriek chutí viac dámam alebo pánom.

2.jpg

Predpokladám, že degustácia pánov prebieha viac v tichosti.

Jasné, že medzi ženami sa viac klebetí! Ale nie o nákupoch, skôr o vinárskom biznise, čo je kde nové a tak podobne. Panuje tam veľmi uvoľnená atmosféra, víno sa hodnotí pomalšie, pretože podrobne rozoberáme každú vzorku. Rozdiel je aj v tom, že my ženy sa nesnažíme za každú cenu presadiť vlastný názor. Pri zmiešaných degustáciách to veľmi nevidíte, muži idú tvrdohlavo za svojím a nenechajú sa nikým presvedčiť o opaku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spomeniete si na nejakú výnimočnú ochutnávku?

Veľkým zážitkom bola napríklad exkurzia vo francúzskom Champagne, kde sme ochutnávali najšpičkovejšie druhy šampanského, ktoré sa podávali pri noblesnej večeri. Pozostávala z desiatich chodov s malými, ale veľmi chutnými porciami jedla, a ku každému chodu sa podával vždy iný druh šampanského. Kombinácia chutí bola naozaj prekvapivá, nehovoriac o tom, že v našich zemepisných šírkach sme zvyknutí zapíjať jedlo tichým vínom a šumivým si iba pripíjame.

Čo hovoríte na obľúbené klišé o tom, že ženám viac chutí sladké víno?

To je naozaj len povera. Skôr by som povedala, že uprednostňujeme harmonické a viac zladené vína, zatiaľ čo muži majú radi drsnejšie odrody, ako napríklad Alibernet.

Ako žena ste v komunite vinárov zrejme v menšine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Áno, na vrcholových pozíciách v brandži sú naozaj väčšinou muži a stáva sa, že na valných zhromaždeniach som jedinou ženou. Nikdy mi to však neprekážalo, skôr naopak. Myslím si, že ako žena viem zástupcov vinárstiev možno lepšie motivovať a manipulovať, aby sa dohodli (smiech).

Aká je vlastne vaša pracovná náplň vo Zväze výrobcov vína a hrozna?

Som najmä sprostredkovateľkou medzi štátom a vinármi, ktorí sú našimi členmi. Zaoberám sa hlavne vinárskou legislatívou, venujem sa propagácii, vediem Národný salón vín. Keď ma niektorý člen nejakú otázku, poradím. Snažím sa sprostredkovať nové trendy zo zahraničia, napríklad aj organizovaním ciest pre vinárov.

3.jpg

Okrem toho ste riaditeľkou Výskumného ústavu vinárského a vinohradníckeho.

Na pôde ústavu som napríklad hlavnou autorkou metódy, ktorá slúži na odhalenie falšovania vína.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už sa nepodvádza tak, že sa do vína pridáva voda alebo cukor?

Dnes sú už oveľa sofistikovanejšie metódy. Jednou z nich je práve pridanie aromatických koncentrátov, ktoré navodzujú arómu určitej odrody. Takto sa z lacnejšieho veltlínu stane drahší savignon, prípadne sa zamaskuje nejaká choroba alebo chyba vína. Falšované produkty dostať bežne v obchode a nepochádzajú len od zahraničných výrobcov, ale aj od niektorých „domácich“ producentov, ktorí sem dovezú lacné víno a takto ho prilepšia.

Takže výsledky vašej vedeckej práce nakoniec ocenia aj vinári združení vo zväze. Vo výskumnom ústave si momentálne čerpáte rodičovskú dovolenku, no šéfovať zväzu stíhate aj naďalej. Ako to zvládate popri bábätku?

Mám dobrých zamestnávateľov (úsmev). Pôvodne som plánovala, že si dám na niekoľko mesiacov úplnú pauzu. Nakoniec som sa s vinármi dohodla inak. Z ich strany bola potrebná veľká tolerancia, z mojej strany zasa bezproblémové bábätko a najmä pomoc manžela a rodiny. Ale na udržanie zdravého rozumu je to vynikajúce. Moja práca ma napĺňa, som vďaka nej v psychickej pohode a prenáša sa to aj na dieťatko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Máte vlastný vinohrad?

Máme pri dome vysadených niekoľko krov viniča, no víno z neho nerobíme.

A čo obľúbená príležitosť na víno, ak práve nedegustujete v práci?

Večer, keď nám dieťa už spí. Zakúrime si s manželom v kozube a vtedy nastane tá pravá chvíľa na pohárik (úsmev).

Prezradíte na záver obľúbenú odrodu a zaujímavú kombináciu vína s jedlom?

Veľmi mám rada suché vína, napríklad Rizling rýnsky alebo Veltlínske zelené. A kombinácia vína a jedla? Hmm. Skúste napríklad Tokajský výber 5-putňový s orieškovou zmrzlinou, je to lahôdka.

Jaroslava Kaňuchová-Pátková (38) vyštudovala Biochemické technológie na Chemickotechnologickej fakulte STU v Bratislave, kde získala aj titul PhD. K vinárstvu sa dostala popri zamestnaní vo Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave. Nasledovalo ročné akademické pôsobenie na Záhradníckej fakulte Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzity v Brne. Od roku 2006 pracuje na dvoch vedúcich pozíciách – ako výkonná riaditeľka Zväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku a zároveň ako riaditeľka Výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho, kde si v súčasnosti čerpá rodičovskú dovolenku. Je mamou 16-mesačného syna Danielka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 013
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 710
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 502
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 253
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 685
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 334
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 611
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 523
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 099
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 798
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 234
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 599
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 138
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 071
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 066
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 446
  1. Marcel Rebro: Vojenský kaplán Askold: Machno a jeho chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  2. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  3. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  4. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  5. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  6. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
SkryťZatvoriť reklamu