„Strava má výrazný vplyv na celkové starnutie organizmu a teda aj na starnutie pleti,“ upozorňuje dermatologička Alexandra Novotná. „Spolu s genetickými faktormi a inými vplyvmi z vonkajšieho prostredia, ako sú fajčenie, nadmerné opaľovanie alebo stres, môže výrazne urýchliť proces starnutia buniek, teda aj fibroplastov zodpovedných za tvorbu kolagénu.“
A práve kolagén je zodpovedný za pevnosť a pružnosť pokožky, čo sú atribúty jej mladosti. Preto doktorka Novotná odporúča myslieť na dostatočný príjem vitamínu C, ktorý je nezastupiteľný pri jeho tvorbe.
Okrem toho upozorňuje na úlohu karnozínu, látky, ktorá má podľa viacerých výskumov pozoruhodný vplyv na omladzovanie buniek, chráni totiž DNA pred poškodením pri ich delení. Môžeme ju dodať organizmu napríklad formou výživových doplnkov.
Čo sa týka skladby stravy, dermatologička odporúča kombináciu čerstvého ovocia, zeleniny a kvalitného mäsa z voľne žijúcich zvierat. Kozmetička a odborníčka na zdravú výživu Iveta Vendelínová radí zaraďovať do jedálneho lístka rôzne druhy semiačok, napríklad ľanové alebo konopné, ktoré sú prírodným zdrojom omega 3- a 6-mastných kyselín.
Pitný režim
Keď vypijeme liter čistej vody, vrásky sa nám na počkanie nevyhladia, ale zdravý pitný režim sa z dlhodobého hľadiska vždy odzrkadlí na kvalite pleti. „Dostatočný príjem tekutín je dôležitý najmä na udržanie správneho chodu metabolizmu a tráviaceho systému, pomáha detoxikácii organizmu, čo sa vždy pozitívne prejaví aj na pokožke,“ dodáva Iveta Vendelínová.
Doplnky výživy
Kvalitnú výživu je vždy lepšie prijímať prirodzenou cestou, formou vyváženého stravovania, v živote sú však situácie, keď organizmus potrebuje silnejšie povzbudenie, a vtedy doktorka Novotná odporúča siahnuť po výživových doplnkoch.
Môže to byť napríklad pri zvýšenom strese, náhlom schudnutí alebo inej forme vypätia, ktorá naše telo vychýli z rovnováhy. Nemali by sme ich však hltať len tak, bez ladu a skladu ako cukríky. O ich užívaní je vhodné poradiť sa s lekárom, ktorému dôverujeme.
Jedlo a akné
Akné je forma ochorenia, ktorá môže čiastočne súvisieť aj so skladbou stravy. Alexandra Novotná odporúča takto postihnutým ľuďom, aby si viedli diétny denník, zapisovali si, čo počas dňa zjedia a pozorovali, ako sa jednotlivé typy potravín prejavujú na stave ich pleti.
Jedlo, ktoré priebeh ochorenia viditeľne zhoršuje, treba vysadiť. „V individuálnych prípadoch môžu škodiť napríklad čokoláda, tučné potraviny alebo mliečne výrobky,“ tvrdí dermatologička. Iveta Vendelínová dodáva, že u niektorých ľudí môže prísť k zlepšeniu stavu, ak nahradia kravské mlieko kozím alebo ovčím.
Vhodné je pozorovať reakcie na rafinovaný cukor, bielu múku a červené mäso. Ak sa v tele prejaví istá forma intolerancie voči týmto potravinám, je vhodné vysadiť ich a poradiť sa o vhodnej alternatíve s lekárom alebo výživovým poradcom.
Úloha bielkovín
Pokožka je krásne hladká, ak je bohato vystlaná kolagénom. To sa deje vtedy, ak sa stavebné zložky bielkovín prepletú pomocou vitamínu C a zinku, spoja sa a vytvoria pevné tkanivo. Nedostatok bielkovín v strave sa môže negatívne odzrkadliť na predčasnom starnutí pokožky.
Znamená to, že sú vegetariáni v určitej nevýhode oproti ľuďom, ktorí jedia mäso? Iveta Vendelínová si to nemyslí. Ak je vegetariánska strava vyvážená, pokojne sa zaobídeme aj bez mäsa. Mali by v nej však byť dostatočne zastúpené rastlinné bielkoviny, ktoré nájdem napríklad v hrachu, fazuli, šošovici alebo v sóji, orechy a semienka doplnené obilninami.
Uvoľnime napätie
O tom, že je naša psychika úzko spojená so stavom fyzického tela, dnes už nikto nepochybuje. Organizmus vylučuje úplne iné látky, keď je v pokoji a naopak, ak je v strese. To má vplyv aj na kvalitu trávenia potravy a, samozrejme, aj na krásu našej pleti.
„Určite nám neprospieva, ak sa neprijímame takí, akí sme, odmietame sa, sme úzkostliví alebo nadmieru perfekcionistickí,“ tvrdí Iveta Vendelínová.
Ak trpíme stavmi úzkosti alebo napätia, je vhodné uvoľniť ich fyzickým pohybom. Zabijeme tak dve muchy jednou ranou. Nášup endorfínov nás príjemne upokojí a organizmus sa zároveň lepšie prekrví, čím bude aj lepšie prekrvená a zásobená živinami naša pleť.
Vitamíny a minerály
Vitamín C - zmierňuje poškodenie buniek, zapríčinené voľnými radikálmi, čím spomaľuje proces starnutia pleti. Je dôležitý pri tvorbe kolagénu, čím pomáha udržať štruktúru pokožky.
Vitamín E - regeneruje, hydratuje a prekrvuje pleť, redukuje výskyt vrások, stareckých škvŕn a urýchľuje hojenie rán.
Vitamín A - udržiava a obnovuje pokožkové tkanivo, pôsobí blahodarne na vrásky, dokonca pomáha pri liečbe akné a niektorých druhov psoriázy.
Komplex vitamínu B - zabezpečuje hydratáciu a pružnosť pokožky, dokáže ju rozžiariť a zjemniť.
Zinok - zohráva dôležitú úlohu pri syntéze bielkovín a tvorbe kolagénu, pomáha pri hojení rán a liečbe akné.
Selén - chráni bunky pred voľnými radikálmi.
Meď - spolu s vitamínom C a zinkom produkuje elastín, bielkovinu, ktorá udržiava štruktúru pokožky zvnútra.