Abhyanga
Krajina pôvodu: India
Ide o prastarú ajurvédsku masáž s hlboko relaxačnými a regeneračnými účinkami. „Dokáže prekrviť organizmus, potláča bolesť, pôsobí uvoľňujúco na vnútorné orgány, odstraňuje bolesť svalov a kĺbov," vysvetľuje masér Patrik Žingor. Korene ajurvédskej masáže siahajú viac ako štyritisíc rokov dozadu.
Terapeut vás masíruje pomalými jemnými pohybmi, ktorými vám rozotiera po tele ajurvédske oleje lisované za studena, obohatené bylinnými výťažkami. Zohrievajú sa na teplotu ľudského tela, okolo 36 až 37 stupňov, a ich výber je individuálny, podľa toho, aký máte z hľadiska ajurvédy konštitučný typ tela, či vo vás prevláda dóša vata, pitta alebo kapha.
Ľahká a nestabilná vata potrebuje výživnejšie a ťažšie oleje na uzemnenie a upokojenie, horkokrvná pitta niečo na ochladenie a pomalá a stabilná kapha zase niečo na povzbudenie a rozprúdenie energie. Bez ohľadu na to, aký ste typ, abhyanga bude pre vás nezabudnuteľným zmyslovým zážitkom.
Jej účinok umocňujú exotické vôňe a kvalitné oleje majú regeneračný vplyv na pokožku, takže sa budete cítiť uvoľnene a zároveň o poznanie mladšie.
Shiatsu
Krajina pôvodu: Čína
„Shiatsu prináša celkové uvoľnenie, posilňuje imunitný systém a slúži ako účinná prevencia pred rôznymi ochoreniami," vraví Patrik Žingor. Názov tejto masážnej techniky sa prvýkrát objavil v dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia v Japonsku, jej základ však treba hľadať v tradičnej čínskej medicíne.
Podobne ako pri thajskej masáži aj pri shiatsu je klient oblečený a terapia sa vykonáva na podložke na zemi. Terapeut využíva tlak dlaní, lakťov, prípadne kolien či chodidiel. Masážou sa harmonizuje plynulý tok energie v tele, čím sa naštartujú samoliečebné a regeneračné procesy.
Z hľadiska shiatsu prúdi energia po dráhach, takzvaných meridiánoch, ktoré spájajú rôzne orgány v tele. Existuje napríklad dráha obličiek alebo dráha pečene... Stimuláciou jednotlivých dráh sa dajú korigovať rôzne zdravotné problémy. Terapeut sleduje miesta v tele, kde je energie prebytok alebo nedostatok a dostáva tieto odchýlky do rovnováhy.
Thajská masáž
Krajina pôvodu: India
Spája v sebe pohyby jemného hojdania, hlbokého preťahovania a stláčania, čím pomáha uvoľniť a napraviť pohybový aparát a harmonizovať hlavné svalové skupiny. Stláčaním určitých bodov na tele stimuluje vnútorné tkanivá a orgány. Využíva poznanie z jogy, jej pôvod siaha do Indie.
Až neskôr sa dostala do Thajska, kde sa napokon vo veľkom udomácnila. Podľa jogovej filozofie prebieha telom 72 000 energetických dráh, z ktorých je v thajskej masáži dôležitých desať a nazývajú sa sény. Tie masér postupne prechádza v priebehu masáže, ktorá sa robí na pevnej podložke. Počas nej máte na sebe voľný odev z prírodného materiálu, ktorý vám umožní voľnosť pohybu.
„Thajská masáž je vlastne strečingová masážna technika, ktorá pôsobí blahodárne na nervový systém, odstraňuje stres a energetické blokády v tele. Jej celkový efekt je relaxačný, zo zdravotného hľadiska má význam najmä pri odstraňovaní porúch krvného a lymfatického systému," tvrdí Patrik Žingor. Pri tejto masáži sa účinne uvoľňujú toxíny z kĺbov a zlepšuje sa vylučovanie odpadu z tela.
Tuina masáž
Krajina pôvodu: Čína
Tuina masáž je jedným z hlavných pilierov tradičnej čínskej medicíny. Klient je pri nej oblečený a masíruje sa na špeciálnom kresle. Využíva akupresúrne a manipulačné techniky, pričom upravuje nerovnováhu medzi jin a jang.
Pôsobí najmä na mäkké tkanivá - svaly a šľachy. Pružnosť svalov sa napríklad ovplyvňuje pôsobením na nervové vlákna na začiatku svalu, predovšetkým na miestach citlivých na bolesť. Tá v tomto prípade nie je nepriateľom, naopak, pomáha diagnostikovať rôzne zdravotné ťažkosti.
Tuina masáž sa spája s diagnostikou v duchu tradičnej čínskej medicíny. Na základe vyšetrenia sa potom stanoví správny terapeutický postup. Podobne ako pri shiatsu, aj pri tejto masážnej technike sa energia v tele dopĺňa alebo vypúšťa, podľa toho, či jej je niekde v tele nedostatok, alebo nadbytok.
Tuina masáž je vhodná nielen pre dospelých, ale aj pre deti a dokáže pomôcť tehotným ženám v príprave na pôrod. „Jej záber je veľmi široký, rieši rôzne zdravotné ťažkosti," tvrdí Patrik Žingor. „Patria medzi ne napríklad svalové napätia, zažívacie problémy alebo bolesti hlavy."
Pozor na chrípku
Ak idete na masáž prvýkrát, oplatí sa osvojiť si zopár základných pravidiel.
Pred masážou je dobré osprchovať sa teplou vodou, prekrvíte tak telo, uvoľníte svaly a masážne emulzie sa budú lepšie vstrebávať.
Aspoň hodinu pred masážou nejedzte alebo si dajte len niečo ľahké, napríklad ovocie.
Masáž nie je vhodná, ak máte chrípku, horúčku, trpíte zápalmi svalov alebo kĺbov.
Určite je vhodné overiť si, či človek, ktorý vás bude masírovať, má na danú techniku platný certifikát. Neodborne vykonaná masáž môže totiž narobiť viac škody ako úžitku.