SME
reklama

Tyrania, ktorú nevidno

Možno sa aj vy trápite vo vzťahu a ani vo sne by vám nenapadlo použiť pritom slovné spojenie psychické násilie. To sa vkráda väčšinou po špičkách a neraz sa skrýva za slovami lásky.

Dvadsaťpäťročná Alena mala pocit, že konečne stretla muža svojich snov. Jej príbeh sa až podozrivo podobal na romancu z lacných ženských románov, ani nechcela veriť, že sa to stalo práve jej.

Peter jej stále opakoval, aká je úžasná, krásna, inteligentná, každý týždeň jej nosil ruže a denne posielal veľa esemesiek, v ktorých jej pripomínal, ako veľmi ju ľúbi a zaujímal sa, čo práve robí.

Alene sa zo začiatku páčilo, že na ňu toľko myslí. Neskôr si však začal od nej pýtať heslo od e-mailu, veď predsa nemôže pred ním nič skrývať... Okrem toho ju začal pomerne často prezváňať, a keď sa stalo, že Alena nebola pri telefóne, čakalo na ňu množstvo rozzúrených esemesiek.

Keď išla s kamarátkou večer do divadla, tak sa cez telefón skoro rozišli, pretože jej neveril, že je s ňou. „Zašlo to až tak ďaleko, že mi meral cestu z práce domov, a keď som meškala, čakal ma hrozný krik, vyhrážky a obvinenia, že som ho určite niekde podvádzala,“ spomína smutne Alena.

Terapeutka Daša Malíková z Aliancie žien Slovenska vraví, že ide o prípad, s ktorým sa, žiaľ, v poslednom čase stretáva veľmi často. Psychické násilie sa odohráva predovšetkým v slovnej rovine, pričom okrem kontrolovania môže mať podobu ustavičného kritizovania, neadekvátnych poznámok, šikanovania, ponižovania, vyhrážania a udržiavania v strese či v strachu.

Nenápadné začiatky

Pri psychickom týraní vznikajú devastačné účinky postupne, avšak s dlhodobými dôsledkami. „Mohli by sme to prirovnať k žabe v pomaly sa zohrievajúcej vode. Ak hodíte žabu do studenej vody, ktorú postupne zohrievate, nepokúsi sa utiecť.

Podobne aj psychické týranie môže začať veľmi nenápadne, občasnou „dobre“ mienenou kritikou a radou. Časom môže prerásť do ponižovania, zhadzovania a zákazov typu: Ako to vyzeráš? Si tučná! Nič nestíhaš, si hrozná matka!

Ak je žena takémuto správaniu vystavená dlhodobo, dostaví sa u nej devastačný účinok v podobe nízkeho sebavedomia, nerozhodnosti až paralýzy,“ vysvetľuje sociologička Barbora Holubová.

Typickým znakom domáceho násilia je aj fakt, že sa deje v cykloch. „V prvej fáze sa zvyšuje napätie, žena cíti ticho pred búrkou, v druhej fáze nastúpi výbuch, čiže ju slovne alebo fyzicky napadne, vyhodí z domu, prípadne sa vyhráža samovraždou.

Neskôr zbadá, že to prestrelil a začne sa báť, aby ju nestratil, preto nastáva tretia fáza – medové týždne, keď sa vyhovára, ospravedlňuje, prípadne obviňuje partnerku, k čomu ho až dohnala. Po medových týždňoch sa však cyklus opakuje,“ opisuje terapeutka Daša Malíková.

Psychické násilie spoznáte aj podľa toho, že vo vzťahu je nerovnomerne rozdelená moc. Pre zdravú komunikáciu je charakteristické, že bežný normálny konflikt je konfliktom rovnocenných strán, ale pri psychickom násilí ide o jednostrannú komunikáciu a nátlak, keď partner neznesie iný názor ako vlastný.

Na piedestáli

Možno si teraz vravíte, mne sa to nemôže stať! Dokáže psychické násilie zlomiť aj sebavedomú a vyrovnanú ženu?

info
Kde nájsť
pomoc a informácie

www.alianciazien.sk

www.fenestra.sk

www.moznostvolby.wordpress.com

www.esfem.sk

„Určite áno, veľakrát inteligentnejším ženám môže trvať dlhšie, kým si to pripustia. Práve tie, ktoré sú niečím výnimočné – krásne, vzdelané sa neraz stávajú vyhľadávanými obeťami narcistických tyranov.

Ide o špeciálny typ „predátorov“, ktorí si vyhliadnu obeť s určitým statusom. Najprv postavia ženu na piedestál, vytvoria jej ilúziu, aká je úžasná, aby mala pocit, že stretla dokonalého muža. Neskôr ju však z toho piedestálu nemilosrdne zhodia,“ objasňuje Daša Malíková.

Ako teda rozoznať, že vo vašom vzťahu nie je niečo v poriadku? „Žena sa väčšinou začne cítiť inak ako predtým. Zrejme začne samu seba spochybňovať, či si všetko len nenamýšľa, pretože sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretne s človekom, ktorý má dve tváre.

Navonok bude ukazovať svoju altruistickú šarmantnú alebo žoviálnu tvár, ale doma sa zmení na úplne iného človeka. Obeť psychického násilia môže pocítiť, že je úzkostnejšia, bude mať pocit bezvýchodiskovosti a môže upadať do depresií.

Ak sa traumatické zážitky neošetria a budú sa hromadiť, môžu sa rozvinúť do posttraumatickej stresovej poruchy,“ upozorňuje Daša Malíková. Na fyzickej úrovni sa môže psychické násilie prejaviť nechutenstvom, nespavosťou, na psychickej sa dostaví aj strata chuti do života, plačlivosť, hypersenzitivita.

„Obeť si myslí, že je chyba v nej. Netuší, že aj keby robila všetko podľa predstáv partnera, muž s násilníckymi sklonmi by svoju nespokojnosť so sebou naďalej prenášal na ňu,“ dodáva terapeutka.

Ako vystúpiť z kruhu

Veľa žien si myslí, že odchodom od partnera sa psychické násilie skončí, ale v Aliancii žien Slovenska majú skúsenosť, že zvyčajne pokračuje pri viac ako päťdesiatich percentách klientok aj po rozchode, len v inej podobe.

Ak má žena partnera s násilníckymi sklonmi, je dobré, keď si premyslí niekoľko krokov dopredu a nedá mu najavo, čo plánuje. Práve rozchod je totiž najrizikovejším obdobím, keď sa psychické násilie môže zmeniť na fyzické.

Najlepšie je spojiť sa s odborníkom alebo s organizáciou, ktorá vám pomôže vypracovať bezpečnostný plán. „Keď sa týranie nepodchytí na začiatku a žena nie je vypočutá na relevantných miestach, prichádza k ďalšiemu vývoju vo vzťahu, ktorý môže byť naozaj katastrofálny,“ varuje sociologička Holubová.

Z psychického násilia sa môže obeť liečiť a spamätávať týždne, ale aj roky. Niekedy postačí, keď sa zverí kamarátke. Daša Malíková radí, že by prežité udalosti mala najprv vypovedať a následne skúsenosť spracovať ako niečo, z čoho sa môže poučiť a ísť ďalej.

Ak má však naďalej pocit ohrozenia, pretrvávajúce fyzické alebo psychické symptómy a ani po niekoľkých mesiacoch sa nevráti do pôvodnej rovnováhy, mala by vyhľadať odbornú pomoc.

ico

Varovné signály

Zvýšená ostražitosť je namieste, ak váš partner:

- má nedostatok sebavedomia, ktoré si „dopĺňa“ vaším ponižovaním

- sústreďuje sa výhradne na vaše slabé stránky

- nerešpektuje vaše hranice – keď poviete niečo, s čím nesúhlasí, prípadne ho nechtiac urazíte, jeho reakcia je veľmi neadekvátna

- má nízku mieru empatie

- pochádza z rodiny, v ktorej bol jeden z rodičov agresorom a druhý obeťou – podľa terapeutky sa môže v budúcnosti stať páchateľom alebo obeťou domáceho násilia

- trvá na tom, aby ste sa vzdali svojich voľnočasových aktivít

- neželá si, aby ste sa stretávali so svojou rodinou či s priateľmi

- stráži si imidž bezchybného muža, takzvaného princa na bielom koni

- bol násilnícky v minulosti

- obľubuje sexistické vtipy, má nepríjemné narážky

- odmieta zodpovednosť za svoje správanie a obviňuje druhých za svoje chyby

- je vlastnícky a kontrolujúci

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 714
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 830
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 019
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 015
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 672
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 174
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 796
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 543
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 388
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 927
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 380
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 352
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 154
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu