Prečo kašleme?
Vykašliavaním sa očisťujeme od baktérií a vírusov, ale aj od cudzorodých látok a prachu. Výrazne sa na tom podieľa hlien vytváraný v riasinkovom epiteli, ktorý vystiela dýchacie cesty.
„Kašeľ je prudký výdych, ktorým sa organizmus usiluje vyfúknuť z priedušiek akúkoľvek cudziu látku,“ vysvetľuje praktický lekár Peter Lipták. „Je spustený podráždením kašľových receptorov v prieduškách.“
Suchý verzus vlhký
Suchý kašeľ sa obvykle objaví na začiatku ochorenia priedušiek. Často je veľmi intenzívny a vyčerpávajúci. „Nemá až takú očisťovaciu účinnosť ako vlhký kašeľ, preto ho liečime tlmením, takzvanými antitussikami,“ hovorí Lipták.
„Vlhký kašeľ znamená, že škodliviny sú obaľované do hlienov, a to umožňuje vykašľať ich a odstrániť z organizmu.“ Vlhký kašeľ nezastavujeme, ale naopak, podporujeme vykašliavanie hlienov.
Kedy sa liečiť doma a kedy ísť k lekárovi?
Praktický lekár Peter Lipták odporúča liečiť krátkotrvajúci kašeľ doma. Pomôcť nám môžu voľnopredajné lieky na suchý kašeľ alebo na lepšie odkašliavanie.
Vyhľadať lekársku pomoc by ste mali v prípade, ak vykašliavate krv alebo váš celkový zdravotný stav sa rapídne zhorší. Pozor by si mali dať aj tehotné ženy.
Rada: Pri kašli siahnite po mlieku. Má schopnosť zvyšovať tvorbu hlienov, a tak podporuje prirodzené očisťovanie priedušiek. Podobnú vlastnosť má aj zázvorový a cibuľový čaj, prípadne bylinné prieduškové čajové zmesi.