SME

Desať tipov ako prikrmovať vtáčatá

S umiestnením kŕmidla pre vtáčatá nemusíte čakať až do momentu, keď sa príroda ocitne pod snehom.

(Zdroj: Milan Gigel)

S umiestnením kŕmidla pre vtáčatá nemusíte čakať až do momentu, keď sa príroda ocitne pod snehom a ukazovateľ teplomera klesne hlboko pod bod mrazu.

Už teraz ho začnú navštevovať sýkorky, brhlíky a vrabce, ktoré hľadajú spestrenie svojho jedálnička.

Ak je vo vašom okolí potravy málo, na kŕmidlo budú nalietavať v početných kŕdlikoch a vy budete mať zážitok z každodenného pozorovania. Užijete si ich skúmavú opatrnosť, šarvátky pri čoraz prázdnejšom kŕmidle a zazriete aj to, ako sa sýkorky od brhlíka naučia rozbíjať slnečnicové semienka na hrubej omietke.

1. Na dizajn si nepotrpia

Zem je pre vtáčatá tým najprirodzenejším kŕmidlom. Preto si nerobte ťažkú hlavu z toho, či je doma vyrobené kŕmidlo z PET fľaše rovnako dobré ako zásobník z pletiva alebo vyzdobený drevený domček z ekoobchodu. Dôležité je iba to, aby bolo kŕmidlo pre vtáčatá prístupné a ochránilo obsah pred vrtochmi počasia.

Krmivo treba ochrániť pred vodou, snehom a vetrom. Je praktické, ak spodná časť zachytí všetko, čo vtáčatá rozhádžu pri preberaní a rozfúkajú pri vzlietaní z kŕmidla. Ak sa semienka stratia pod hrubou vrstvou snehu, stanú sa dostupnými až pri odmäku.

2. Nie všetky sú maličké

O potravu sa v blízkosti ľudských obydlí nezaujímajú iba drobné druhy vtáctva. Hrdličky, drozdy a čvíkoty ktoré neodleteli, nevedia šplhať po závesných zásobníkoch a do malých domčekových kŕmidiel sa nevmestia. Ak chcete pomôcť aj im, postarajte sa o to, aby bolo kŕmidlo dostatočne veľké.

Častými návštevníkmi sú aj rôzne druhy ďatľov, ktoré hľadajú živočíšnu potravu. Vyvarovať by ste sa mali vari iba prikrmovania mestských holubov, s ktorých premnoženou populáciou bojujú samosprávy.

3. Snažte sa ich nezabiť

Aj keď vtáčatá pri kŕmení nestrácajú svoju ostražitosť, nevhodne umiestnené kŕmidlo môže zvyšovať šance predátorov pri love. Kŕmidlá umiestňujte na miesto, pri ktorom mačky nemôžu číhať na svoju korisť, aby sa mali s čím pobaviť. Vyvarujte sa používania jemných sieťok na tukových kŕmidlách, vtáčatá v nich môžu uviaznuť.

Ak vešiate kŕmidlo na verandu alebo ho umiestňujete pred okno, zareagujte okamžite, ak začnú vtáčatá narážať do sklených výplní. Pomôže čokoľvek. Líniová kresba vápnom, papierová ozdoba nalepená na skle či záves z interiérovej strany. Stáva sa to zväčša tam, kde vtáčatá unikajú pred ľuďmi.

4. Krmivo z obchodu nechutí lepšie

Zmesi semienok, lojové guľky a rôzne iné príkrmy pre vtáčatá z predajnej siete nie sú ničím výnimočné a nechutia lepšie ako tie, ktoré im viete zo svojej špajze naservírovať sami. Ak chcete pomôcť vtáčatám a nie naplniť peňaženky predajcov, siahnite priamo po surovinách.

Zabudnite na všetky osvedčené recepty z internetu a pomyslite na to, čím sa živia cez letnú sezónu. Zbierajú to, čo im chutí a je im úplne jedno, či je sezóna drobného hmyzu alebo na kríkoch dozrievajú drobné plody. Každý má svoj vlastný jedálniček.

5. Tuk je náhradou za hmyz

Hmyzožravé vtáčatá prechádzajú v zimných mesiacoch na chudobnejšiu stravu a tak vždy ocenia živočíšne a rastlinné tuky. Ponúknuť ich môžete vo forme slnečnicových semienok, maku, repky, nesolených orieškov alebo lúpaného ovsa.

Podstatne lacnejšia je však neúdená bravčová slanina, hovädzí loj, bravčová masť či zmes rastlinného oleja s hrubou múkou. Pochutnať si na nich prídu brhlíky, sýkorky, kôrovníky a pevné živočíšne tuky potešia aj ďatle. Smelo im môžete ponúknuť aj mäsové zvyšky povarené vo vode.

6. Gazdovské krmivá nesklamú

Vrabce, strnádky a hrdličky sú vďačné rovnakému kŕmeniu ako domáce hospodárske zvieratá. S radosťou sa pustia do jačmeňa, pšenice a kukuričnej lámanky. Ak sú hladné, nepohŕdnu ani ryžou či inými obilninami.

Ponúknuť im môžete aj strúhanku alebo natlčené bezvaječné cestoviny. Dbajte o to, aby tento druh kŕmenia bol vždy v suchu, aby nezačal v teplejšom počasí kvasiť. Možno vám bude nejaký čas trvať kým sa na vašu ponuku záujemcovia pozlietajú. Mnohí už stihli objaviť príležitosti pri odpadkových košoch.

7. Kŕmidlo, ktoré sa naplní samo

Nie všetky krmivá treba kupovať. Ak vo dvore zasadíte okrasné kríky rodiace drobné plody, potiahnete plot rodivým paviničom alebo zasadíte do kúta záhrady jarabinu či bazu, vtáčatá si nájdu dobroty v každoročnej úrode, ktorá zostane visieť na konároch.

Drozdy a chochláče ocenia aj prebytky z úrody vašich jabloní. Ak im budete prebytočné ovocie v priebehu zimy servírovať na parapetnú dosku alebo do jednoduchého kŕmidla, štedrú ponuku zaiste neodmietnu. Pochutia si aj na hrubo strúhanej mrkve.

8. Chladné noci prečkajú v úkryte

Niektoré druhy vtáčat ocenia, ak v blízkosti kŕmidla nájdu aj vhodné miesto na prenocovanie. Môže to byť hustý živý plot, štedrá kôpka konárov alebo drevená debna s malým vletovým otvorom v spodnej časti, v ktorej sú umiestnené bidielka na sedenie.

Sýkorky často využívajú aj prázdne hniezdne búdky. Ak sa im zapáčia, použijú ich na jar na vysedenie svojho potomstva. Využite príležitosť a pripravte nové už teraz.

9. Neponúkajte im to, čo chutí vám

Solené oriešky, údeniny a zvyšky jedál z kuchyne síce vtáčatá nezabijú, môžu im však rozladiť ich citlivé trávenie, ktoré by pri obmedzenej pestrosti kŕmenia mohlo zlyhať. Nepoužívajte kŕmidlo ako kôš na kuchynské odpadky a ponúknite ich radšej niekomu, kto vo vašom okolí chová hospodárske zvieratá.

Ak chcete byť nápomocní, pridajte do kŕmidla radšej grit. Antuka, hrubozrnný riečny piesok, drvené drevené uhlie či drobné triedené kamenivo pomôžu niektorým druhom vtáčat pri trávení. Všetko, čo v lete zbierajú zo zeme, môže byť pre ne spod snehu nedostupné.

10.Vzdelávajte sa

Ak vás vtáčatá na vašich kŕmidlách zaujali, navštívte knižnicu a dočítajte sa o druhoch žijúcich u nás viac. Budete vedieť, ako im môžete pomáhať aj mimo zimnej sezóny a naučíte sa spoznávať vtáčí život na každom kroku. Zaujímavé informácie nájdete aj v časopise Vtáky Slovenskej ornitologickej spoločnosti na stránke www.vtaky.sk či na stránke www.snaturou2000.sk Slovenskej agentúry životného prostredia.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 293
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 662
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 139
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 128
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 859
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 361
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 160
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie