Antibiotiká zabíjajú baktérie, neničia však vírusy. Na vírusové ochorenia, ako je chrípka, sa bežne nepredpisujú. Liečba chrípky je symptomatická, čo znamená, že sa liečia len jej príznaky – horúčka, bolesti, kašeľ, nádcha.
Pri chrípke sa odporúča fyzický pokoj a dostatočný príjem tekutín. „Nie je dôležité, aké čaje pijeme, ale celkový objem tekutín, pri zvýšenej teplote to môže byť aj štyri, päť litrov denne,“ objasňuje praktický lekár Peter Lipták.
„Teplota nám totiž neklesne po tabletke bez dostatočného príjmu tekutín, podobne ako sa bielizeň v práčke nevyperie bez vody.“ Horúčku musí človek vypotiť a dostatok tekutín je pri tom nevyhnutný.
Mám chrípku alebo
prechladnutie?
Príznaky prechladnutia:
pozvoľné zhoršovanie zdravotného stavu
iba mierne zvýšená teplota
nie je sprevádzané bolesťami svalov a kĺbov
nádcha, kýchanie, pokašliavanie
Príznaky chrípky:
náhle zhoršenie zdravotného stavu
horúčka
bolesť hlavy, kĺbov a svalov, výrazná únava
suchý kašeľ, nechutenstvo, triaška
S acylpyrínom opatrne
„Za základný liek proti príznakom chrípky možno považovať paracetamol, Niekedy pri chrípke svojim pacientom odporúčam lieky na báze ibuprofénu alebo iné lieky zo skupiny antipyretík/antireumatík, ktoré viac ako paracetamol môžu pôsobiť proti bolestiam kĺbov a svalov.
Acylpyrín by sa mal pri chrípke podávať opatrne, pretože jeho kombinácia s chrípkovým vírusom môže vyvolať zdravotné komplikácie známe ako Reyov syndróm, ktorý sa prejavuje poruchami vedomia alebo zlyhaním pečene a obličiek. Ohrozené sú najmä deti do dvanásť rokov,“ upozorňuje Lipták.
Chrípka alebo prechladnutie?
Chrípku a prechladnutie si veľmi ľahko môžeme pomýliť a potom aj nasadiť nesprávnu liečbu. Chrípka je v porovnaní s nachladnutím nebezpečnejšia, hoci aj pri prechladnutí by sme mali byť ostražití.
Obe ochorenia sú vírusového pôvodu a pomerne vysoko nákazlivé. Prechladnutie má miernejší priebeh a dokážeme ho relatívne rýchlo prekonať. Pri chrípke sme v úplnom poriadku až po pár týždňoch. Aj preto by sme mali chrípku vyležať a hlavne nepodceniť.
Chrípková situácia na Slovensku
Chrípkové obdobie každoročne prichádza v neskorú jeseň a vrcholí obvykle na prelome januára a februára. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) predpokladá podobný priebeh ochorení na akútne respiračné ochorenia a chrípke podobné ochorenia ako v predchádzajúcej chrípkovej sezóne.
Znamená to, že počet ochorení sa bude zvyšovať postupne a neočakáva sa typická zimná epidémia. Podľa štatistík ÚVZ najväčšia chorobnosť na chrípku je každoročne zaznamenávaná u detí predškolského veku.