Veselý detský džavot, neumytý riad, prihorená večera, v kúpeľni kopa neopratej bielizne, nedopísané úlohy a šéf na telefóne. Aj u vás to tak niekedy vyzerá?Ak je takýto obraz „rodinnej idylky“ na bežnom poriadku, mali by ste sa zamyslieť. Pravdepodobne totiž potrebujete rodinný time manažment. Za komplikovaným názvom sa skrýva jednoduchý recept.
Naučte sa zorganizovať si svoj rodinný život. Rodiny s menším počtom detí, to zvládajú relatívne hravo, tri a viac detí môže byť problém.
„Každá domácnosť je iná. Jej chod v čase obsahuje krátkodobé, dlhodobé i krízové plány, ktoré si vedome či nevedome vytvára každá rodina,“ približuje problematiku rodinného koučingu Lenka Zelingrová z Koučink Centra v Prahe.
Do krátkodobých plánov patrí rozhodnúť sa, čo bude na večeru, prípadne, kde strávite víkend. Dlhodobejšie plány sa už týkajú dovoleniek, prerábania príbytku, alebo aj samotného plánovania ďalšieho prírastku do rodiny. Potreba krízových plánov prichádza nečakane, keď si to vyžiada nepredvídateľná situácia.
Ostaňte matkou aj manželkou
Keď sa rodina rozrastie o nového člena, nie je to len o radosti, ale aj o starosti, ako urobiť všetko na sto percent. Koučka Lenka Zelingrová sa spolieha na prirodzený inštinkt. Podľa nej je od prírody matka „naprogramovaná“ tak, že presne vie, ako sa má o dieťa postarať.
Prvorodičkám radí hlavne sa nebáť sa: „Chvíľu trvá, kým si na malého drobca zvyknete a naučíte sa, ako s ním zaobchádzať, ako prečítať úsmevy i fňukanie, ale to je predsa ten najúžasnejší čas objavovania.“
Každá z nás by však po narodení dieťaťa mala okrem matky ostať aj ženou a manželkou. Dbať o svoje fyzické i psychické zdravie, tráviť čas so svojím mužom aj osamote pri rozhovoroch či pri milovaní, naďalej sa s ním deliť o spoločné zážitky.
„Mnoho žien zabúda, na svoju úlohu a upína sa iba na rolu matky. Nerozvíjajú vzťah s partnerom, ktorý vytvára fungujúcu rodinu,“ upozorňuje Zelingrová. Jedine žena, ktorá sa cíti dobre, dokáže vniesť pohodu aj do svojej rodiny.
Povedzte si, čo chcete
Kľúčovým faktorom na správne fungovanie rodiny je komunikácia. Podobne ako na pracovisku, aj v domácnosti by sme mali dbať o to, aby sme dokázali efektívne komunikovať a vyjadrovať svoje potreby a pocity.
„Mnoho skvelých ľudí sa rozchádza len z dôvodu zlej komunikácie, na ktorú sa v priebehu niekoľkých rokov nabalilo nepochopenie, nezáujem, nerešpektovanie druhého a tisíce ďalších každodenných maličkostí, ktoré jedna alebo druhá strana vníma ako poslednú bodku,“ hovorí Lenka Zelingrová.
Ak máte otázku komunikácie vyriešenú, dôležité je zamerať sa na správne zadelenie úloh. Už dávno neplatí, že o celý chod domácnosti sa stará žena. Najmä, keď súčasným trendom je aj ambícia budovať si kariéru. Do organizácie rodiny pokojne zapojte aj svoje polovičky.
„Mnoho žien je dnes nadmieru samostatných a následne vyčerpaných, pretože všetko sa stihnúť nedá. A myslím si, že muži budú súhlasiť, že pre svoju milujúcu ženu urobia čokoľvek, čo jej vidia na očiach,“ poznamenáva Zelingrová a aj tu zdôrazňuje dôležitosť správnej komunikácie.
Muži to majú už od prírody dané, že nevedia celkom presne odhadnúť, čo chceme a potrebujeme a musíme im to polopatisticky povedať. „Som si istá, že keď presne poviete, čo potrebujete a okolnosti to dovolia, budú pripravení niečo s tým urobiť, aby boli vašimi „rytiermi“,“ dodáva koučka.
Rozdeľte úlohy aj medzi deti
Keď sú vaše deti väčšie, nebojte sa aj ich zapojiť. Môžu byť ideálnymi pomocníkmi pri domácich prácach, dohliadnu na mladších súrodencov a ich potenciál viete využiť napríklad aj pri plánovaní víkendového výletu či dovolenky.
„Rodinám pomáha, keď majú rozdelené úlohy a každý dopredu vie, čo má robiť a zároveň rozdelenie rolí je v súlade s každým členom rodiny,“ tvrdí koučka Lenka Zelingrová.
Nezabúdajte, že ak ste aj s manželom akokoľvek zaneprázdnení, dieťa potrebuje mať doma pocit bezpečia a dôvery. Čas venovaný rodine je dôležitejší ako akákoľvek pracovná zákazka. Prejavenie záujmu je veľkou investíciou do budúcnosti detí aj celej rodiny.
Ako zvládajú veľkú rodinu?
Mnohodetné mamičky sa nám zverili so svojím tajomstvom úspešnej organizácie rodinného života.
Rodina potrebuje režim, pravidlá a kompromisy
Irena Tkáčová – 8 detí – zamestnaná v administratíve
Deti beriem ako dar. Nie je jednoduché takúto veľkú rodinu zmanažovať, keďže každé dieťa je osobnosť. Aj preto si vedenie rodiny vyžaduje určitý režim a pravidlá, možno tvrdšie ako v rodinách, ktoré majú menej detí, ale inak to nejde. Máme to nastavené tak, že starší súrodenci sa starajú o mladších. Výhodou je, že bývame aj so starou mamou, ktorá dohliadne na menšie deti, keď sa vrátia zo školy, a tiež sa postará o obed, lebo deti sa nestravujú v škole. Poobede, keď sa s manželom vrátime z práce, venujeme sa s mladšími deťmi úlohám. Myslím si, že každý si musí nájsť svoj systém, ale je veľmi dôležité dať deťom zodpovednosť. Keď sa snažíme riešiť všetko za ne, tak potom prídu situácie, ktoré nedokážu zvládať. Vo veľkých rodinách musí byť súdržnosť. Určite je to čím ďalej ťažšie, lebo začínajú pomaly dospievať a každý má svoju predstavu o živote. Dôležité je hľadať kompromisy. Človek postupom času zistí, že treba vypúšťať nepotrebné veci, lebo keď sa zaoberáte vecami, ktoré sú menej dôležité, uniká vám podstata. Niekde som čítala o jednej viacdetnej mamičke, ktorá povedala, že najťažšie pre ňu bolo, keď mala po dvoch deťoch tretie a mala pocit, že sa jej už nezmestí do náruče, keď má len dve ruky. Po treťom dieťati takéto malichernosti neriešite, lebo máte otvorenú náruč pre všetky a zároveň pre každé zvlášť. Vždy si hovorím, že nie ja dávam lásku svojim deťom, ale ony ju dávajú mne.
Podpora v partnerovi, rodine a priateľoch je dôležitá
Silvia Kovačičová – 4 deti – momentálne na materskej dovolenke
O štyroch deťoch nikdy nebola reč a ani plány. Keď už bola Hanka, ako naše druhé dieťa, väčšia, padla téma aj na tretie. A z tretieho neplánovaného boli dve. Nikdy sme sa však nebránili predstave byť veľkou rodinou. Výchovu zvládame niekedy výborne, niekedy menej, no keď sú problémy, snažíme sa ich riešiť. Zatiaľ sú veľkí dobrí školáci a malí vzorní škôlkari. Manžel Mirko mi pomáha úplne so všetkým, v domácnosti, s výchovou, s učením s deťmi a je mi veľkou oporou. Bez neho si život a výchovu detí neviem predstaviť. Okrem toho má na starosti aj rodinné financie, pretože u nás som ja tá odvážna a on ten rozvážny (smiech). Náš denný režim sa zvyčajne začína budíčkom okolo siedmej, nasleduje ranná hygiena, raňajky, odvoz detí, varenie, upratovanie, vybavovanie vecí okolo rodiny a domu, postupný výber detí zo školy a škôlky, príprava do školy na nasledujúci deň, každodenné krúžky školákov. Potom večera, hygiena, čítanie a spánok. Kritické sú u nás odchody a príchody domov. Každý má svoje požiadavky a vtedy ma je málo na štyroch. Organizovať väčšiu rodinu však podľa môjho názoru zvládne každá matka, ak má podporu v partnerovi, zdravé a milé deti, úžasných svokrovcov, ktorí sú mi ako rodičia, dobrých a úprimných priateľov. Všetci mi dávajú dobrú energiu. Najdôležitejšie je, že sa všetci ľúbime a navzájom si pomáhame, ako vieme.