Za veľmi intenzívnu bolesť sa považuje migréna. „Ide o pulzujúcu bolesť hlavy spôsobenú cievnymi zmenami v mozgu, ich prudkým rozširovaním a zužovaním,“ vysvetľuje očná lekárka Martina Lužinská.
„Sprevádzajúcimi príznakmi môže byť dvojité videnie, tmavé machule, svetielkujúce čiary pohybujúce sa v zornom poli, prípadne dočasná strata videnia a svetloplachosť.“
Tieto komplikácie trvajú zväčša niekoľko minút, postupne ustúpia a videnie sa znormalizuje. „Bolesti však môžu byť spôsobené aj zanedbaním korekčnej poruchy, ako sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus,“ pripomína Lužinská.
„Aj preto je spolupráca oftalmológa a neurológa veľmi úzka.“ Niektorí senzitívni pacienti uvádzajú bolesti hlavy aj pri zvýšenom vnútroočnom tlaku. Očná lekárka upozorňuje na glaukómový záchvat, ktorý je sprevádzaný prudkými bolesťami hlavy a napínaním na vracanie.
„Vtedy je potrebné okamžité lekárske ošetrenie a podanie infúzie na zníženie vnútroočného tlaku,“ dodáva.
Tri otázky o očnom tlaku
Čo je to očný tlak?
Rovnako ako krvný tlak, ktorý súvisí so srdcovo-cievnymi záležitosťami, v oftalmológii rozoznávame očný tlak, alebo lepšie povedané, vnútroočný tlak. Je výsledkom rovnováhy medzi tvorbou a odtokom vnútroočnej tekutiny. Jeho hlavnou úlohou je zachovať stály tvar oka a chrániť ho pred deformáciou, keďže je zaťažované pohybmi svalov a viečka. Vďaka nemu tiež oko predchádza opuchu.
Aká je jeho optimálna hodnota?
Hodnota očného tlaku je individuálna. Aj preto je jej rozpätie pomerne veľké – od desať až do 21 mmHg pri zdravých očiach. Ráno, tesne po prebudení, je hodnota očného tlaku obvykle najvyššia, potom má tendenciu klesať. Niektorí ľudia však môžu mať maximálnu hodnotu večer. Priemerné denné hodnoty nad 21 mmHg sa dajú považovať za podozrivé a vyžadujú si odborné vyšetrenie. K zvyšovaniu očného tlaku výrazne prispievajú stres a fajčenie. Paradoxne, telesná námaha ho znižuje.
Čo sa stane, keď sa zvýši očný tlak?
Očný tlak sa môže zvýšiť nadmernou tvorbou vnútroočnej tekutiny alebo nedostatočnou priechodnosťou odtokových kanálikov. Vysoký očný tlak poškodzuje očný nerv a nervové bunky a môže viesť k trvalej strate zraku. Je tiež rizikovým faktorom glaukómu – zeleného zákalu. Vysoký očný spôsobuje aj očnú hypertenziu.