Pekná jar v záhradke začína už na jeseň

Ak chcete mať radosť z budúcoročnej sezóny, prvé práce musíte uskutočniť už teraz.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Nenechajte sa pomýliť tým, že okrasné záhony odkvitajú a väčšina úrody zo záhrady je už pozbieraná.

Október je najvhodnejším mesiacom na to, aby uskutočnili výsadbu ktorá vám bude s minimálnymi nárokmi na starostlivosť slúžiť niekoľko rokov. Kým cibuľoviny v okrasnej záhradke patria k prvým pestrofarebným poslom jari, ovocné dreviny zakomponované do okrasnej výsadby vás budú zásobovať sladkým ovocím.

Cibuľa, ktorá vás nerozplače

Využite bohatú ponuku predajcov a zasaďte si okrasné cibuľoviny, ktoré pretrvajú v záhonoch niekoľko rokov bez toho, aby vyžadovali vašu starostlivosť. Sú ako dobre načasované prekvapenie. Kým po väčšinu roka nebadane driemu pod zemou, od marca do mája pútajú pozornosť pestrofarebnou škálou kvetov.

Snežienky, bledule a krokusy majú krátke vegetačné obdobie a tak sú ideálnym spestrením pre každý trávnik. Namiešajte sadbu cibuliek do vedierka, zastrúhajte drevený kolík s priemerom dvoch centimetrov do hrotu a navlečte si na kolená chrániče.

Vypichujte na náhodných miestach trávnika otvory s hĺbkou 3 -5 centimetrov a vkladajte do nich jednotlivé cibuľky. Pozorne sledujte ich tvar a dbajte na to, aby smerovali vždy špičkou nahor. Ak každý otvor zasypete zmesou piesku a záhradného substrátu, do príchodu zimy cibuľky zakorenia, aby dokázali prijímať vlahu.

Buďte kreatívni a striedajte rovnomerne osadené plochy s hustejšími kolóniami. Na jar budú skutočnou ozdobou. Po ich odkvete môžete trávnik smelo pokosiť a ďalšia estráda kvetov sa zopakuje o rok. Ak vás netrápia premnožené hlodavce, postupne sa rozmnožia a vykvitnú hustejšie.

Živé lemy chodníčkov

Od apríla do mája vytrvale kvitne modrica (Muscari Armeniacum). Je nízkeho vzrastu a jej klasy nezábudkových kvetov nevyrastú vyššie ako do 20-centimetrovej výšky. Cibuľky saďte v 5-centimetrovej hĺbke v lemoch popri chodníčkoch, alebo z nich vyrobte kontúry okolo ozdobných záhonov.

Aby ste si prácu zjednodušili, pomôžte si motyčkou. V zemine vytvorte ryhu a s 5-centimerovým odstupom ukladajte cibuľky vedľa seba. Zasypte ich zmesou vyzretého kompsostu a zeminy. Pre svoj kompaktný rast a bohatý kvet je modrica obľúbená a nestane sa nudnou ani po rokoch.

Prevlhčenie neznesú

Tulipány, narcisy, hyacinty a korunovky (Uva Vulpis) sú citlivé na premokrenie. Preto treba pri výsadbe v ťažších a mokrejších pôdach vytvoriť drenážnu vrstvu, ktorá odvedie prebytočnú vodu. To dosiahnete vysypaním 3-centimetrovej vrstvy hrubozrnného riečneho piesku pod cibuľkou.

Pri výsadbe sa riaďte jednoduchým pravidlom. Špička cibuľky má byť v takej hĺbke, aby ju prikrývala trojnásobná vrstva zeminy. Na balení si vždy pozrite, do akej výšky rastlinky dorastajú. Podľa toho ich budete vedieť uložiť tak, aby kvety tvorili stupňovité súbory.
Obzvlášť pozorní buďte pri cibuľkách, ktoré pre vlhké skladovanie ožili a začali sa na nich objavovať korienky. Nepoškoďte ich. Dobrou pomôckou sú pri výsadbe aj košíky, ktoré chránia cibuľky pred hlodavcami a zjednodušujú ich vykopanie v prípade potreby.

Ozdobné cibuľoviny sú nenáročné. Akonáhle zakorenia, jedinou vašou úlohou je zrezať im po odkvete vňať. V zemi môžu zostať natrvalo.

Ovocný strom ako dekorácia

Moderné pestovateľské tvary ovocných stromkov sú natoľko kompaktné, že ich možno zaradiť aj do okrasnej výsadby s rovnakou odvahou, ako to robíte s inými drevinami. Výhodou je, že pri rovnakých nárokoch na priestor môžete počítať s každoročnou úrodou.

Ovocinári prichádzajú tento rok s bohatou ponukou a okrem tradičných ovocných druhov sa sústredili aj na tie menej známe. Vašej pozornosti by nemala ujsť štíhla sladkoplodá jarabina, stromčeková arónia, drieň, muchovník, mišpuľa, či mrazuvzdorná aktinídia.

Novinkou sú prvé ovociny s farebným červeným listom a vynovené rezistentné odrody, ktoré sa zaobídu bez postrekov.

Stromček štíhly ako stĺp

Baleríny a stĺpovité tvary ovocných stromkov sú tou najštíhlejšou formou, ktorú môžete zaradiť do ozdobnej výsadby alebo malého dvora. Majú jediný osový výhon, na ktorom vyrastajú krátke plodonosné konáriky s ovocím. Vašou jedinou starosťou je zastaviť ich rast v správnej výške a udržiavať rezom kratučký obrast.

Najvhodnejšie sú jablone, ktorých genetický kód bráni tomu aby sa rozrastali. Dostupné sú však aj hrušky, čerešne, slivky a iné ovociny, pri ktorých je potrebné obrast ustriehnuť.

Či ich vysadíte do kvetináča, vytvoríte nimi oddeľovaciu stenu pri záhradnom posedení, alebo ich zakomponujete do ozdobnej výsadby je iba na vás. Doprajte im slnečné stanovisko, aby sa ovocie vyfarbilo.

S istotou, že vás neprerastú

Na stromčekové formy ríbezlí a egrešov netreba mnoho odvahy. Jednoduchým strihom ich udržíte v dekoratívnom tvare, ktorý bude pútať pozornosť pestrofarebnými plodmi. Podobné je to aj s ostatnými druhmi drobného ovocia. Deti ich milujú.

Ak máte priestoru viac, zaobstarajte si zákrpky ovocných drevín, alebo stromčeky v tvare štíhleho vretena. Množiteľ ich navrúbľoval na taký podpník, ktorý brzdí ich rast a uvádza ich do včasnej rodivosti.

Pravidelne tvarovaný stromček je garanciou úrody, vylepšuje klímu vo dvore tieňom a odparom vody. Každý z nich je aj útočiskom pre vtáčatá, ktoré sa živia hmyzom.

Ako na výsadbu

Čerstvo zakúpené alebo doručené prostokorenné výpestky vybaľte z fólie a odstrihnite z nich poškodené korene a konáriky. Ponorte ich do druhého dňa do vedra s vodou, aby načerpali vlahu ktorú stratili pri skladovaní a preprave. V prípade že ste zakúpili kontajnerované výpestky, môžete sa pustiť do ich okamžitej výsadby.

Na pripravenom mieste vyhĺbte jamu, ktorá je dvojnásobkom veľkosti koreňového balu. Zabite do dna jamy oporný kôl a navŕšte na dno toľko zeminy, aby bol po vložení stromček v rovnakej hĺbke, ako doposiaľ. Pri prostokorenných výpestkoch to znamená, že miesto očkovania musí byť na tri prsty nad zemou.

Zalejte jamu vodou, vložte do nej výpestok severne od kolíka a zahrňte zeminou obohatenou o vyzretý kompost či rohovinu. Nohami utužte tak, aby ste s ďalšou dávkou vody vytlačili od korienkov zeminu.

Výpestok voľne uviažte o kôl a nechajte pracovať prírodu. Do príchodu mrazov zakorení a na jar na ňom vyrašia očká, z ktorých sa vyvinú kvety a listy. Do príchodu zimy nezabudnite na pravidelnú zálievku.

ico

Októbrový kalendár záhradkára

Rozvrhnite si jesenné práce tak, aby ste sa neunavili. So zoznamom úloh v kalendári pomaly zvládnete všetko, čo treba stihnúť.

1. Zazimujte trávnik (prvý a posledný týždeň)

V prvom októbrovom týždni zmeňte výživu trávnika tak, aby ste podporili rast jeho koreňového systému a vyzrievanie. Vo vlhkom a daždivom počasí rozhoďte jednorazovo na porast jesenné hnojivo, napr. Agro trávnikové hnojivo jeseň, Scotts Pre Winter či iné, a zvyšok nechajte na prírodu.

Ak vám zaburinenie prerástlo cez hlavu, je posledná príležitosť použiť selektívne herbicídy na odburinenie. Aplikujte prípravok Bofix, Lonstar, Dicotex či iný, aby aktívne látky stihli preniknúť do koreňového systému burín.

Koncom októbra z trávnika dokonale vyhrabte odumretú trávnu hmotu a lístie padajúce zo stromov, aby ste predišli hubovým ochoreniam, kvôli ktorým v jarných mesiacoch spod snehu vykuknú spálené suché lysiny. Obzvlášť pozorní buďte v prípade, ak ste počas sezóny namiesto zberného koša využívali na kosačke funkciu mulčovania.

Obozretní buďte po príchode prvých prízemných mrazíkoch. Na zamrznutú trávu nikdy nešliapte, inak vás čaká opätovné vyhrabávanie odumretej hmoty.

2. Vysejte si lúku (posledný októbrový týždeň)

Ani tá najdokonalejšia výsadba letničiek a trvaliek nedokáže v kráse súperiť s rozmanitosťou divej kvitnúcej lúky. Ak ste v priebehu leta a jesene zbierali na lúkach semienka kvitnúcich bylín, koniec októbra je tým najsprávnejším časom na ich výsev.

Zbavte pripravený kus pôdy trávneho porastu, prekyprite pôdu a vysejte do nej semienka premiešané s pieskom tak, aby na zem nedopadali príliš na husto. Zapracujte ich hrabľami. S príchodom vlahy a zimného mrazu sa v nich spustia vnútorné hodiny, ktoré ich odomknú pre jarné klíčenie. Voláme to stratifikáciou.

Kúsok prírodnej lúky je lákadlom pre motýle, opeľovačov a iné druhy hmyzu. Môžete ju vytvoriť na slnečnom úzkom páse popri dome, môžete ňou olemovať plot, či nahradiť trávnik ktorého údržba bola nad vaše sily.

3. Utužte dreviny a popínavky (celý október)

Popínavý porast na fasáde domu, plote alebo altánku potrebuje pripraviť na zimu s rovnakou starostlivosťou ako dreviny z ktorých ste vysadili živý plot. Obzvlášť v prípade ak ste ich prihnojovaním počas sezóny stimulovali k rýchlejšiemu rastu.

Aby nové prírastky vyzreli na drevo ktoré dokáže odolať mrazom, potrebné je do ukončenia vegetačnej sezóny dodať porastom dostatok draslíka a fosforu. Od začiatku októbra uskutočňujte pravidelnú týždennú zálievku roztokom prípravku „Kristalon Jeseň“ a to aj v daždivom počasí.

Mladé výpestky brečtanu, paviniča a citlivejších drevín kropte denne rovnakým roztokom na list, aby sa živiny a mikroelementy dostali ku koncom výhonkov rýchlejšie. Kropenie ukončite s opadom listov. Dobre zazimované rastliny na jar obživnú v plnej sile s bohatými prírastkami.

4. Vysejte sadenice vlčieho bôbu (posledný októbrový

týždeň)

Atraktívne kvetenstvo lupiny známej pod ľudovým označením vlčí bôb má v pamäti vryté snáď každý. Pestrofarebné klasy kvetov vytrvalo zdobili predzáhradky našich babičiek v dvoch vlnách kvitnutia. Koniec októbra je ideálny na výsev neošetrených semien.

Naplňte plastové kvetináče záhradným substrátom a do každého vložte jedno neošetrené semienko v tvare malej fazuľky. Vykopte ryhu v okrasnej záhradke a zasypte zeminou kvetináče tak, aby boli po vrch zapustené v záhone. Dôležité je, aby bol záhon vystavený zrážkam.

Na jar rastlinky vyklíčia v ten správny čas a keď dosiahnu pevný vzrast, presadíte ich priamo do ozdobného záhonu. Lupina je trvalka nenáročná na ošetrovanie. Osivo možno zozbierať z materských rastlín alebo zakúpiť na internete.

5. Polapajte škodcov ovocných stromov (prvý októbrový

týždeň)

Začiatkom októbra vyliezajú samičky piadiviek na ovocné dreviny, aby na ne nakládli vajíčka pre vývoj budúcej generácie škodcov. Zachyťte ich ešte predtým, ako na vašich stromčekoch nájdu vhodné miesto pre rozmnožovanie.

Upevnite v prvých októbrových dňoch na kmene papierové pásy s nevysychavým lepidlom. Tesne ich oviňte okolo kmeňa viazacím drôtom, aby pod ne nemohli piadivky prechádzať. Keďže samičky majú zakrpatené krídla ktoré im neposkytujú možnosť letu, jediná cesta vedie kmeňom smerom nahor.

Koncom mesiaca lepiace pásy odstráňte a spáľte. Nezabudnite zozbierať ani moníliové múmie ovocných plodov, ktoré by sa v jarných mesiacoch mohli stať zdrojom výtrusov novej nákazy.

6. Preneste muškáty do pivnice (koniec októbra, podľa

teploty)

Koncom októbra pozorne sledujte teplomer a pri hrozbe prízemných mrazíkov prikrývajte na noc muškáty netkanou textíliou alebo papierom. Predĺžite tak ich sezónu kvitnutia na maximum. Ak však teplota začne klesať k nule, musíte ihneď zakročiť.

Umiestnite dočasne muškáty do verandy alebo zimnej záhrady a skráťte výhony na dĺžku 10 až 15 centimetrov. Odoberte všetky kvetenstvá a plody, odstráňte všetky suché listy. Potrvá niekoľko dní, kým rezné rany zaschnú aby zabránili vniknutiu infekcie.

Zazimujte ich v pivnici, kde sa teploty pohybujú v rozsahu od 5 do 10 stupňov. Kým previsnuté druhy vyžadujú okno s dostatkom svetla, ostatné druhy prezimujú aj v tme. Nezabudnite na občasnú zálievku, ktorá dodá zimujúcim rastlinkám stratenú vodu.

7. Pripravte kŕmidlo pre vtáčatá (ktorýkoľvek víkend)

Ukážte vtáčatám pred príchodom snehovej pokrývky miesto, kde v tuhých mrazoch nájdu poživeň na prežitie. Zhotovte z odpadového nehobľovaného dreva kryté kŕmidlo s nízkymi bočnicami a umiestnite ho v 150 centimetrovej výške na miesto chránené pred predátormi.

Vtáčatá vám samé ukážu ktoré miesta považujú za bezpečné a ktoré nie. Tam kde sa zdržujú najčastejšie zabite do zeme dostatočne pevný kolík a umiestnite kŕmidlo naň. Vašou odmenou bude radosť z ich zimného pozorovania. Nezabudnite si zaobstarať dostatok kŕmenia na celú sezónu.

Skontrolujte aj hmyzí hotel pre včielky samotárky. Ak zabránite vode, aby zatekala do obsadených chodbičiek, z nakladených vajíčok sa vyliahnu larvy ktoré do jari prerastú do novej generácie včielok, ktoré budú opeľovať plodiny vo vašej záhradke.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Koľko minút pracujeme na jednu kávu či novú kuchyňu?
 2. Odborári pokračujú v zbieraní podpisov za zastropovanie dôchodku
 3. Umenie investovať: Nemusíte byť znalec, aby ste zhodnotili krásu
 4. Reportáž: Ako sa vyrába slovenské akostné víno
 5. Dana Kleinert sa vzdáva v prospech zmeny v Starom Meste
 6. Union ponúka množstvo výhod pre deti aj matky
 7. Tip hypošpecialistu: Najlepší čas na Adlerovu je teraz!
 8. Jana Vaľová: Pokračujme po dobrej ceste
 9. Prečo sú pneumatiky dôležitejšie ako bezpečnostné pásy?
 10. Zvodný jesenný look s AVONom a Darou!
 1. Union ponúka množstvo výhod pre deti aj matky
 2. Umenie investovať: Nemusíte byť znalec, aby ste zhodnotili krásu
 3. Dana Kleinert sa vzdáva v prospech zmeny v Starom Meste
 4. Reportáž: Ako sa vyrába slovenské akostné víno
 5. Tip hypošpecialistu: Najlepší čas na Adlerovu je teraz!
 6. Jana Vaľová: Pokračujme po dobrej ceste
 7. Sú "firmy na predaj" vhodné pre začínajúcich podnikateľov?
 8. Dôležité zmeny v založení s.r.o. od 1.9.2018
 9. Stíhame napredovať s technológiami? Môže už byť neskoro
 10. Pokazila sa Vám práčka či chladnička? Nevolajte opravára!
 1. Odborníčka na výživu: Večera maximálne 4 hodiny pred spánkom 21 444
 2. Stíhame napredovať s technológiami? Môže už byť neskoro 12 717
 3. Kvíz o zatepľovaní zvládne iba odborník. Trúfate si? 12 402
 4. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 388
 5. Bezpečné bývanie pre rodiny s deťmi? Na toto nezabudnite 8 280
 6. Koho výrobky naozaj kupujete v McDonald's? 7 744
 7. Vodič dostal jasný odkaz: Na cyklotrase sa neparkuje 6 898
 8. Pokazila sa Vám práčka či chladnička? Nevolajte opravára! 4 585
 9. Sládok Pilsner Urquell: Neviem prečo zdokonalovať Prazdroj 4 240
 10. Nepodceňujte príznaky psoriázy 3 489

Téma: Záhrada


Článok je zaradený aj do ďalších tém Víkend

Hlavné správy zo Sme.sk

TV

Cez čiaru s Pavlom Fejérom: Ľudí v Humennom ovláda strach

O tom, ako v meste vládne primátorka, sa šíria nelichotivé príbehy.

DOMOV

Polícia smeruje k obvineniu Kočnera z vraždy

Zsuzsová nemala dôvod na objednávku vraždy Kuciaka, upozornil Najvyšší súd.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kočnera vodili v putách, polícia hľadala dôkazy

Ako fungoval Marian Kočner a zmenky.

Neprehliadnite tiež