Termínované vklady
Pre koho: Pre ženy, ktoré stavia na istotu a zároveň nepotrebujú siahnuť na financie počas dlhšej viazanosti. „Bankový produkt predstavuje pre klientov väčšiu mieru istoty.
Výnosy v tomto type zhodnocovania peňazí sú jednoznačné a nemenné po celý čas viazanosti, majú však svoje limity. Najvyššie úrokové sadzby na termínovaných účtoch štandardne nepresahujú 5 percent za rok,“ vysvetľuje analytik Ján Porázik.
Na čo si dať pozor: Možno vám aj tak vŕta v hlave, či je v dnešných časoch ekonomickej nestability úplne bezpečné dávať niekam peniaze na dlhšie obdobie.
V prípade termínovaných vkladov sú peniaze kryté Fondom na ochranu vkladov, to znamená, že ak by náhodou banka skrachovala, klient by mal nárok na vyplatenie prostriedkov zo spomínaného fondu.
„Nevýhodou je, kedy by reálne k tomuto kroku prišlo. Len pri páde stredne veľkej banky na Slovensku by odškodňovanie klientov mohlo trvať aj niekoľko rokov,“ dodáva Porázik.
Podielové fondy
Pre koho: Pre skúsenejšie ženy, ktoré sú ochotné podstúpiť určité riziko. Pri podielových fondoch neexistuje garancia vkladu, takže sa vám môže stať, že keď budete chcieť fondy predať a peniaze na niečo minúť, zistíte, že ich je oveľa menej, ako ste ich vložili, ale môže nastať aj opačná situácia, že sa vám pekne zhodnotia a budete príjemne prekvapená výslednou sumou.
Na čo si dať pozor: „Rôzne fondy nesú so sebou rôzne riziko v závislosti od ich charakteru. Pri vyššej miere rizika možno dosiahnuť vyššie výnosy, ktoré však nie sú garantované ani vopred jasné. Sú závislé od vývoja finančných trhov,“ upozorňuje Porázik.
Najvyššie riziko predstavujú akciové fondy, pri ktorých bývajú vysoké výkyvy ceny podielovej jednotky, menej riskantné sú peňažné fondy – pri nich je pravdepodobnosť veľkého prepadu zanedbateľná. A čo hovorí analytik Ján Porázik na investovanie v dnešných časoch?
„Mnohí investori sa na terajšiu situáciu pozerajú ako na potenciál. Treba investovať, keď sú ceny na dne a potom brať úžitok z rastúcej ekonomiky. Preto by som sa na dnešnú nestabilnú ekonomickú situáciu nepozeral negatívne, skôr ako na príležitosť.“
Kapitálové životné poistenie
Pre koho: Pre ženy, ktoré potrebujú ochranu pred rizikom. Vhodné je napríklad pre podnikateľky, alebo ak chcete mať istotu, že bude zabezpečená vaša rodina, prípadne si chcete vytvoriť finančnú zábezpeku do dôchodku.
Kapitálové životné poistenie kombinuje poistnú ochranu s vytváraním úspor, pričom sa počas celého času jeho trvania peniaze zhodnocujú garantovaným úrokom.
Nezabudnite však na to, že nejde len o ukladanie peňazí na šetriace účely, ale platíte aj za poistenie. „Sporenie prostredníctvom životnej poistky odporúčam ako doplnok na zabezpečenie a krytie rizík,“ radí finančný analytik Porázik.
Na čo si dať pozor: Pri podpisovaní zmluvy si nezabudnite preštudovať aj malé písmenká v podmienkach poistenia, aby ste vedeli, na čo máte nárok z poistnej zmluvy a na čo nie.
Všimnite si pritom aj články, ktoré sa venujú výlukám z poistenia pre jednotlivé riziká. To znamená, či sa pri určitých zdravotných komplikáciách nezníži výsledná suma, ktorá vám bude vyplatená napríklad v šesťdesiatke. Ak niečomu celkom nerozumiete, nebojte sa opýtať odborníka. Ide predsa o vaše peniaze.
Stavebné sporenie
Pre koho: Pre ženy, ktoré potrebujú investovať do bývania. Ján Porázik vysvetľuje, že stavebné sporenie je účelový nástroj na zhodnocovanie financií s garantovanou úrokovou mierou a podporou štátu, pri ktorom má klient možnosť získať výhodný stavebný úver. Na to však musí splniť predpísané podmienky a časť finančných prostriedkov si najprv nasporiť.
Na čo si dať pozor: Nezabudnite, že peniaze si v priebehu prvých šiestich rokov nemôžete vybrať len tak, pretože sú viazané na účel spojený s bývaním. Teda najprv si kúpite, povedzme, sanitu a keď vydokladujete potvrdenie o jej zaplatení, zo stavebného sporenia vám vyplatia danú sumu. Sporiteľ má termín, dokedy musí prostriedky dokladovať. A ako je to s výhodnosťou tohto produktu?
„Na rok 2012 bola schválená štátna prémia 10 % z ročných vkladov s horným ohraničením 66,39 €. Táto hranica sa už pár rokov nemenila. Na budúci rok je avizované zvýšenie percentuálnej hodnoty na 11,5 % s rovnakým horným ohraničením. To je signálom, že stavebné sporenie neupadá, štát si uvedomuje jeho dôležitosť a podľa možností sa ho snaží podporiť,“ vysvetľuje Porázik.