SME

Ako si čo najdlhšie udržať mladícky úsmev

Poradíme vám, ako na to, aby vaše zuby vyzerali aj vo vysokom veku čo najlepšie. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel.

Ľudské telo sa s pribúdajúcim vekom mení, proces starnutia sa podpisuje na jednotlivých orgánoch, na pohybovom aparáte a v neposlednom rade aj na našich zuboch. Najčastejším ochorením, ktoré ich ohrozuje, je parodontitída.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Je síce pravda, že najrozšírenejším infekčným stomatologickým ochorením je zubný kaz, ale ten nás o zuby nepripraví tak často, ako keď máme problémy s ďasnami," tvrdí stomatológ Peter Duránik a dodáva, že z desiatich vytrhnutých zubov pripadá viac ako šesť práve na pacientov s parodontitídou.

SkryťVypnúť reklamu

Čím je človek starší, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa bude s týmto problémom stretávať. Na vine je množiaci sa zubný kameň, ktorý tlačí na ďasná, v dôsledku čoho vznikajú zápaly. Ak sa neliečia a ochorenie prejde do pokročilého štádia, väčšinou nie je iná možnosť, ako vymeniť zuby za zubné náhrady.

Jasným varovným signálom je krvácanie ďasien, ktoré nám signalizuje, že je najvyšší čas vyhľadať odborné ošetrenie. Aby sme sa do tohto štádia nikdy nedostali, treba včas myslieť na prevenciu, to znamená chodiť pravidelne, najlepšie dvakrát do roka, na dentálnu hygienu, kde nám hygienička odstráni zubný kameň, povlak a zuby vypieskuje, aby boli krásne biele.

Ak si chceme čo najdlhšie zachovať svieži a mladícky úsmev, iná cesta nie je. Rôzne pasty a ústne vody určené pre pacientov s parodontitídou sú len podporným prostriedkom, ktorý nikdy nenahradí ošetrenie v stomatologickej ambulancii. Navyše majú efekt len vtedy, ak si vieme správne čistiť zuby.

SkryťVypnúť reklamu

Výbornou pomôcku sú pritom farbiace tabletky, ktoré nám dokážu po vyčistení jasne ukázať, kde všade nám ešte ostal plak. Ako? Tak, že ho zafarbia na červeno, modro, zeleno alebo na fialovo.

Viete si vyčistiť zuby?

Aj keď väčšina z nás si myslí, že áno, realita je, bohužiaľ, iná. "Väčšina ľudí sa potrebuje správne čistenie naučiť u odborníka," vysvetľuje Peter Duránik. "Ideálne je nechať si urobiť inštruktáž u hygieničky alebo u zubného lekára."

V stomatologickej ambulancii nám ukážu, ako správne používať zubnú kefku, dentálnu niť a kefku na medzizubné priestory. Pokyny na používanie týchto čistiacich pomôcok nájdeme síce aj na internete, ale človek vždy lepšie pochopí to, čo si môže vyskúšať na vlastnej koži.

SkryťVypnúť reklamu

Nesprávnym čistením si môžeme nechtiac ublížiť. Napríklad ak príliš tlačíme kefkou na ďasná, podporujeme ich postupné ustupovanie, ktoré je typickým príznakom starnutia. "Čím sme starší, tým viac kosť pod ďasnom prirodzene atrofuje," tvrdí Peter Duránik.

"Preto majú šesťdesiatnici a sedemdesiatnici, ktorým ostali vlastné zuby, odhalené krčky. Tento jav nemá nič spoločné s parodontitídou, je to prirodzený fyziologický následok starnutia."

Keďže kosť ustupuje, ďasno stráca oporu, a tak tiež padne smerom nadol. Následky sa dajú odstrániť operáciou, ale nie u každého. Pacient musí byť v celkovo dobrom zdravotnom stave, aby zvládol riziká takéhoto zákroku. Preto je podľa Petra Duránika možno lepšie zmieriť sa s tým, že naše zuby vyzerajú inak ako zamlada a zbytočne sa netrápiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bolesť pri konzumácii dráždivých alebo studených jedál a nápojov nehrozí, lebo odhalené krčky sa spájajú s citlivosťou zubov len pri mladších ročníkoch. "Príroda to zariadila tak, že s pribúdajúcim vekom sa celkovo mení štruktúra zubov. Časť, ktorá obsahuje nerv, sa postupne zmenšuje, takže čím sme starší, tým sú naše zuby menej citlivé," vysvetľuje stomatológ.

Zmena farebnosti

Ďalším typickým príznakom starnutia sú zmeny vo farebnosti zubov. "Postupom času sa stenčuje vrstva skloviny a viac presvitá jadro zuba," vysvetľuje Peter Duránik. "Preto zuby starších ľudí vyzerajú tmavšie."

Ak sa rozhodneme pre bielenie, treba si uvedomiť, že to je nikdy sa nekončiaci kolotoč, lebo ak si budeme chcieť uchovať dlhodobú belosť, bude treba bieliacu procedúru pravidelne opakovať. Peter Duránik najviac odporúča bielenie v zubnej ambulancii, kde sa dá pôsobenie bielidla urýchliť lampou s modrým svetlom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bieliť môžeme aj doma pomocou na mieru vyformovanej šablóny, ktorú nám vyrobia v ambulancii. Nanáša sa do nej bieliaci gél, ktorý potom istý čas pôsobí v ústach. Aby sme docielili požadovaný efekt, musíme procedúru niekoľkokrát opakovať.

Treba rátať aj s tým, že bielenie zubov nie je len nevinná estetická procedúra bez akéhokoľvek rizika. "Ak sa bielidlo dostane do kontaktu s ďasnami alebo pod ďasno, môže vzniknúť podráždenie, navyše po každom bielení treba rátať so zvýšenou citlivosťou zubov," upozorňuje stomatológ a zároveň dodáva, že táto procedúra nie je veľmi vhodná pre ľudí, ktorí majú v ústach množstvo plombových výplní. Tie sa totiž vybieliť nedajú, a tak keď zuby získajú svetlejší odtieň, sú ešte viac viditeľné ako predtým.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdravie a zuby

Starnutie zubov ovplyvňuje aj celkový zdravotný stav organizmu. Ľudia, ktorí trpia cukrovkou alebo určitými onkologickými ochoreniami, musia rátať s tým, že ich zuby budú v horšom stave ako u ich zdravých vrstovníkov.

My ženy sme, bohužiaľ, oproti mužom v nevýhode. Počas života sa naše telo dostáva častejšie do hormonálnej nerovnováhy, čo sa negatívne podpisuje na stave nášho chrupu. Rizikové býva obdobie tehotenstva a menopauzy, ale aj bežné výkyvy počas menštruačného cyklu majú určité následky, napríklad sa prejavujú na stave ďasien.

Vhodnou starostlivosťou a prevenciou sa však dá veľa zachrániť. "Mám pacienta, ktorý sa narodil v roku 1915 a stále má svoj pôvodný chrup, a na druhej strane ku mne chodia tridsiatnici, ktorí prichádzajú o zuby," povedal Peter Duránik. Zuby nám môžu vydržať po celý život, stačí im len venovať dostatočnú pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako si vybrať čistiace prostriedky

Základom je kvalitná mäkká kefka, medzizubná kefka a dentálna niť. Pokiaľ ide o výber zubnej pasty a ústnej vody, ak sa cítime stratení v návale reklamy na rôzne produkty a nevieme si vybrať, je najlepšie poradiť sa o ich výbere s dentálnou hygieničkou alebo so zubným lekárom.

Ako ochrana pred zubným kazom nám dobre poslúžia pasty s obsahom fluóru, ktorý sa v najnovších prípravkoch viaže na zubnú sklovinu pomocou organických látok – aminofluoridov. Prípravky so silnými antibakteriálnymi zložkami majú podľa Petra Duránika význam len vtedy, ak ich pacient naozaj potrebuje.

"Nemali by sa užívať denne a dlhodobo, lebo v takom prípade môžu vážne narušiť krehkú bakteriálnu mikroflóru v ústach," upozorňuje. Používanie ústnej sprchy môže mať význam napríklad pre pacientov s parodontitídou, ak do nej pridáme vhodnú liečivú zložku. Nikdy by sme ju však nemali považovať za náhradu mechanického čistenia medzizubnou kefkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 997
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 846
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 198
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 068
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 022
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 399
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 119
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 243
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu