SME
reklama

Ako si čo najdlhšie udržať mladícky úsmev

Poradíme vám, ako na to, aby vaše zuby vyzerali aj vo vysokom veku čo najlepšie. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel.

Ľudské telo sa s pribúdajúcim vekom mení, proces starnutia sa podpisuje na jednotlivých orgánoch, na pohybovom aparáte a v neposlednom rade aj na našich zuboch. Najčastejším ochorením, ktoré ich ohrozuje, je parodontitída.

"Je síce pravda, že najrozšírenejším infekčným stomatologickým ochorením je zubný kaz, ale ten nás o zuby nepripraví tak často, ako keď máme problémy s ďasnami," tvrdí stomatológ Peter Duránik a dodáva, že z desiatich vytrhnutých zubov pripadá viac ako šesť práve na pacientov s parodontitídou.

Čím je človek starší, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa bude s týmto problémom stretávať. Na vine je množiaci sa zubný kameň, ktorý tlačí na ďasná, v dôsledku čoho vznikajú zápaly. Ak sa neliečia a ochorenie prejde do pokročilého štádia, väčšinou nie je iná možnosť, ako vymeniť zuby za zubné náhrady.

Jasným varovným signálom je krvácanie ďasien, ktoré nám signalizuje, že je najvyšší čas vyhľadať odborné ošetrenie. Aby sme sa do tohto štádia nikdy nedostali, treba včas myslieť na prevenciu, to znamená chodiť pravidelne, najlepšie dvakrát do roka, na dentálnu hygienu, kde nám hygienička odstráni zubný kameň, povlak a zuby vypieskuje, aby boli krásne biele.

Ak si chceme čo najdlhšie zachovať svieži a mladícky úsmev, iná cesta nie je. Rôzne pasty a ústne vody určené pre pacientov s parodontitídou sú len podporným prostriedkom, ktorý nikdy nenahradí ošetrenie v stomatologickej ambulancii. Navyše majú efekt len vtedy, ak si vieme správne čistiť zuby.

Výbornou pomôcku sú pritom farbiace tabletky, ktoré nám dokážu po vyčistení jasne ukázať, kde všade nám ešte ostal plak. Ako? Tak, že ho zafarbia na červeno, modro, zeleno alebo na fialovo.

Viete si vyčistiť zuby?

Aj keď väčšina z nás si myslí, že áno, realita je, bohužiaľ, iná. "Väčšina ľudí sa potrebuje správne čistenie naučiť u odborníka," vysvetľuje Peter Duránik. "Ideálne je nechať si urobiť inštruktáž u hygieničky alebo u zubného lekára."

V stomatologickej ambulancii nám ukážu, ako správne používať zubnú kefku, dentálnu niť a kefku na medzizubné priestory. Pokyny na používanie týchto čistiacich pomôcok nájdeme síce aj na internete, ale človek vždy lepšie pochopí to, čo si môže vyskúšať na vlastnej koži.

Nesprávnym čistením si môžeme nechtiac ublížiť. Napríklad ak príliš tlačíme kefkou na ďasná, podporujeme ich postupné ustupovanie, ktoré je typickým príznakom starnutia. "Čím sme starší, tým viac kosť pod ďasnom prirodzene atrofuje," tvrdí Peter Duránik.

"Preto majú šesťdesiatnici a sedemdesiatnici, ktorým ostali vlastné zuby, odhalené krčky. Tento jav nemá nič spoločné s parodontitídou, je to prirodzený fyziologický následok starnutia."

Keďže kosť ustupuje, ďasno stráca oporu, a tak tiež padne smerom nadol. Následky sa dajú odstrániť operáciou, ale nie u každého. Pacient musí byť v celkovo dobrom zdravotnom stave, aby zvládol riziká takéhoto zákroku. Preto je podľa Petra Duránika možno lepšie zmieriť sa s tým, že naše zuby vyzerajú inak ako zamlada a zbytočne sa netrápiť.

Bolesť pri konzumácii dráždivých alebo studených jedál a nápojov nehrozí, lebo odhalené krčky sa spájajú s citlivosťou zubov len pri mladších ročníkoch. "Príroda to zariadila tak, že s pribúdajúcim vekom sa celkovo mení štruktúra zubov. Časť, ktorá obsahuje nerv, sa postupne zmenšuje, takže čím sme starší, tým sú naše zuby menej citlivé," vysvetľuje stomatológ.

Zmena farebnosti

Ďalším typickým príznakom starnutia sú zmeny vo farebnosti zubov. "Postupom času sa stenčuje vrstva skloviny a viac presvitá jadro zuba," vysvetľuje Peter Duránik. "Preto zuby starších ľudí vyzerajú tmavšie."

Ak sa rozhodneme pre bielenie, treba si uvedomiť, že to je nikdy sa nekončiaci kolotoč, lebo ak si budeme chcieť uchovať dlhodobú belosť, bude treba bieliacu procedúru pravidelne opakovať. Peter Duránik najviac odporúča bielenie v zubnej ambulancii, kde sa dá pôsobenie bielidla urýchliť lampou s modrým svetlom.

Bieliť môžeme aj doma pomocou na mieru vyformovanej šablóny, ktorú nám vyrobia v ambulancii. Nanáša sa do nej bieliaci gél, ktorý potom istý čas pôsobí v ústach. Aby sme docielili požadovaný efekt, musíme procedúru niekoľkokrát opakovať.

Treba rátať aj s tým, že bielenie zubov nie je len nevinná estetická procedúra bez akéhokoľvek rizika. "Ak sa bielidlo dostane do kontaktu s ďasnami alebo pod ďasno, môže vzniknúť podráždenie, navyše po každom bielení treba rátať so zvýšenou citlivosťou zubov," upozorňuje stomatológ a zároveň dodáva, že táto procedúra nie je veľmi vhodná pre ľudí, ktorí majú v ústach množstvo plombových výplní. Tie sa totiž vybieliť nedajú, a tak keď zuby získajú svetlejší odtieň, sú ešte viac viditeľné ako predtým.

Zdravie a zuby

Starnutie zubov ovplyvňuje aj celkový zdravotný stav organizmu. Ľudia, ktorí trpia cukrovkou alebo určitými onkologickými ochoreniami, musia rátať s tým, že ich zuby budú v horšom stave ako u ich zdravých vrstovníkov.

My ženy sme, bohužiaľ, oproti mužom v nevýhode. Počas života sa naše telo dostáva častejšie do hormonálnej nerovnováhy, čo sa negatívne podpisuje na stave nášho chrupu. Rizikové býva obdobie tehotenstva a menopauzy, ale aj bežné výkyvy počas menštruačného cyklu majú určité následky, napríklad sa prejavujú na stave ďasien.

Vhodnou starostlivosťou a prevenciou sa však dá veľa zachrániť. "Mám pacienta, ktorý sa narodil v roku 1915 a stále má svoj pôvodný chrup, a na druhej strane ku mne chodia tridsiatnici, ktorí prichádzajú o zuby," povedal Peter Duránik. Zuby nám môžu vydržať po celý život, stačí im len venovať dostatočnú pozornosť.

ico

Ako si vybrať čistiace prostriedky

Základom je kvalitná mäkká kefka, medzizubná kefka a dentálna niť. Pokiaľ ide o výber zubnej pasty a ústnej vody, ak sa cítime stratení v návale reklamy na rôzne produkty a nevieme si vybrať, je najlepšie poradiť sa o ich výbere s dentálnou hygieničkou alebo so zubným lekárom.

Ako ochrana pred zubným kazom nám dobre poslúžia pasty s obsahom fluóru, ktorý sa v najnovších prípravkoch viaže na zubnú sklovinu pomocou organických látok – aminofluoridov. Prípravky so silnými antibakteriálnymi zložkami majú podľa Petra Duránika význam len vtedy, ak ich pacient naozaj potrebuje.

"Nemali by sa užívať denne a dlhodobo, lebo v takom prípade môžu vážne narušiť krehkú bakteriálnu mikroflóru v ústach," upozorňuje. Používanie ústnej sprchy môže mať význam napríklad pre pacientov s parodontitídou, ak do nej pridáme vhodnú liečivú zložku. Nikdy by sme ju však nemali považovať za náhradu mechanického čistenia medzizubnou kefkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 147
  2. Každý piaty zomrie 8 841
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 252
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 798
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 730
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 508
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 906
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 199
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 307
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 707
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 652
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 769
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 152
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 964
  8. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 8 695
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu