Čo je bruxizmus
Pod týmto tajomným názvom sa skrýva škrípanie alebo zatínanie zubov. Ide vlastne o stereotypné rytmické pohyby žuvacích svalov, ktoré sprevádza nepríjemný zvukový efekt. Bruxizmus sa vyskytuje najčastejšie v noci, ale môže sa objaviť aj počas dňa v náročných situáciách – pri extrémnej koncentrácii alebo pri hneve.
„Odhaduje sa, že táto disfunkcia sa vyskytuje u 5 až 10 percent dospelých jedincov. Väčšina ľudí trpiacich bruxizmom si však svoj problém neuvedomuje,“ upozorňuje zubná lekárka Miroslava Knapová.
Prečo neignorovať škrípanie
Okrem toho, že môžete v noci svojou „zubnou prácou“ rušiť nahnevaného partnera, bruxizmus môže vo vašich ústach napáchať viaceré škody. „Zuby sú neúmerne zbrúsené, častá je citlivosť zubov na termické podnety.
Časom dochádza k zvýšenej kývavosti zubov, pretože je vo väčšej miere zaťažovaný závesný aparát zubov. Sklovina môže byť popraskaná a rôzne poštiepená. Môže sa vyskytovať aj zmohutnenie žuvacích svalov.
Pacienti sa často sťažujú na bolesti v spánkovo-sánkovom kĺbe a na stuhnutosť žuvacích svalov. Pri žuvaní sa často vyskytuje pukanie, cvakanie, praskanie. Môže ísť aj o sťažené otváranie úst. Vplyvom nočného škrípania vzniká napätie v oblasti hlavy a krku,“ opisuje možné následky Knapová.
Hľadá sa príčina
Čo môže byť spúšťačom škrípania zubami? Miroslava Knapová vysvetľuje, že najčastejšie ide o odpoveď tela na stres.
„Škrípanie však môže byť podmienené aj alkoholom, abstinenčným syndrómom, prípadne vedľajším účinkom niektorých liekov. Predispozičným faktorom môžu byť vrodené anomálie chrupu a zhryzu,“ dodáva odborníčka.
Čo s tým
Zubná lekárka Miroslava Knapová radí, čo by mala zahŕňať komplexná liečba:
- Ošetrenie chrupu stomatológom – dajte si zhotoviť individuálnu ochrannú živicovú dlahu, ktorá mechanicky ochráni zuby. Je zhotovená z priesvitného termoplastického materiálu, prekrýva horné zuboradie a zabraňuje treniu a obrusovaniu zubov počas nočného spánku.
- Konzultácia so špecialistom na poruchy spánku – pri bruxizme treba vylúčiť epileptický pôvod rytmických zášklbov, preto sa odporúča vyšetriť nočný záznam EEG v spánkovom laboratóriu.
- Odstránenie stresu – môže prispieť k zníženiu tohto problému. Ak však nejde len o prechodné psychické preťaženie, vyhľadajte pomoc psychoterapeuta.
- Gymnastické cvičenia tváre – prispejú k uvoľneniu žuvacieho svalstva.
- Zápisky škrípania – skúste porozmýšľať, v akých situáciách sa škrípanie objavuje, prípadne si ho zaznamenávajte do kalendára. Vďaka tomu môžete vedome ovplyvniť svoje zvyky počas dňa.