SME
reklama

Keď sa v ústach ohlási bolesť

Nejde len o genetiku, ale hlavne o správnu hygienu. O zuby sa treba starať dôkladne v každom životnom období.

Vycikať, umyť zuby a spať. To je alfa a omega zdravého chrupu, ktorú nám vštepovali odmalička. Ale ruku na srdce, v ktorých rodinách to naozaj takto funguje?

V snahe čo najrýchlejšie uspať dieťa mu dovolíte zobrať si do postele sladký cukrík, sladený čaj alebo mu rovno „naordinujete“ mlieko s medom pre lepší spánok. Vašu nerozvážnosť si ospravedlníte tým, že predsa ráno ho skôr donútite, aby si umylo zuby.

A koľkokrát sa stalo, že ste pri všetkých vašich starostiach zabudli aj na vlastnú ústnu hygienu, prípadne ste neodolali a cestou do postele si usrkli z ovocného džúsu?

Ani neskorá párty, chata s kamarátmi či únavná práca by vás nemali odradiť od večerného čistenia chrupu. Ak si na túto nenáročnú činnosť zvyknete a budete ju vykonávať pravidelne ráno i večer, vaše zuby sa vám odplatia krásnym a hlavne zdravým úsmevom.

Hygiena a vápnik

„Čistý zub sa nepokazí,“ tvrdí zubná lekárka Soňa Štillová. „Základom ústnej hygieny je kefka. Ak má niekto slabšiu sklovinu a väčšiu náchylnosť na kazenie zubov, musí sa o ne starať viac.“

Zuby by sa mali umývať dvakrát denne – večer a ráno. Ako doplnok môžete použiť aj ústnu vodu. Nevyhnutná je v prípade, ak trpíte zápalom ďasien. Vtedy má najmä dezinfekčnú funkciu.

Ako potvrdzuje aj zubná lekárka, v súčasnosti je u nás ľudí s pokazenými zubami pomerne dosť. Chybu podľa lekárky robia najmä rodičia, ktorí svoje deti k pravidelnému čisteniu zubov nevedú.

Rizikovou skupinou náchylnou na kazenie zubov sú tínedžeri. Ich telo sa vyvíja a potrebuje veľa živín. „V tomto veku je veľmi dôležitá výživa,“ upozorňuje stomatologička Soňa Štillová. „Organizmus potrebuje množstvo minerálnych látok a vápnika.“

Rodičia by mali dbať, aby ich deti mali dostatočný prísun mliečnych výrobkov, ktoré okrem rastu kostí podporujú aj pevný chrup. U detí je tiež dôležité nosiť strojček na zuby, ak ho odporučí stomatológ.

„Väčšina rodičov si myslí, že ide len o estetiku chrupu. V skutočnosti ide hlavne o to, aby sa zle narastené zuby strojčekom upravili a v dospelosti nespôsobovali problémy v súvislosti s nesprávnym priliehaním zubov pri hryzení,“ vysvetľuje Štillová.

Pozor na sladké

Organizmus dostane poriadne zabrať aj v tehotenstve, preto by tehotná žena mala okrem vyváženej stravy tiež zvýšiť pozornosť pri starostlivosti o zuby. Poslednou ťažšou skúškou pre zuby je pribúdajúci vek. Zuby seniorov prirodzene strácajú odolnosť a odvápňujú sa. Zubná lekárka pripúšťa, že k ich odolnosti prispieva do určitej miery aj genetika.

Zdravé zuby však dokážeme mať, aj keď k nám príroda nebola príliš štedrá. Okrem už spomínaného každodenného čistenia by sme sa mali vyhýbať častej konzumácii sýtených nápojov.

„Cukor je najbežnejším faktorom, ktorý podporuje kazivosť. Nebezpečné sú najmä obľúbené sladené nápoje, ktoré rozleptávajú zubnú sklovinu,“ hovorí Štillová. Sklovinu rozkladajú aj kyseliny v zubnom plaku.

„Tvoria ho baktérie, ktoré zvyšky potravy ostávajúce na zuboch premenia na bielu hmotu. Preto vždy svojim pacientom odporúčam prejsť si jazykom po zuboch a ak zbadajú, že ich majú polepené, tak by si ich mali aj počas dňa umyť alebo aspoň vypláchnuť ústa,“ dopĺňa Štillová.

Keď príde bolesť

Ak predsa len v starostlivosti o zuby niečo zanedbáte, pripomenie vám to nepríjemná bolesť, ktorá je obvykle predzvesťou, že zub je napadnutý kazom. „Pokazený zub je odvápneným zubom, pri ktorom sa zmení jeho štruktúra a následne bolestivé impulzy prechádzajú na zubnú dreň,“ vysvetľuje Soňa Štillová.

„Drobný kaz poruší len zubnú sklovinu, a preto sa dá pomerne ľahko ošetriť. Keď je poškodenie zuba hlbšie a zasahuje do zuboviny, pacient pociťuje bolesť a citlivo reaguje na sladké a studené.“

Intenzívnejšia bolesť prichádza s hlbším poškodením zubnej drene. Vtedy už dochádza k narušeniu štruktúry pri koreni zuba. „Nebezpečný kaz je v miestach medzizubného priestoru, pretože ten pacient ani doktor voľným okom nevidia. Navyše bolesť je intenzívnejšia, keďže sa zub začne kaziť blízko zubnej drene,“ hovorí stomatologička.

Ak sa kaz nelieči, preniká hlbšie a napokon môže rozožrať celý zub. Aj preto je dôležité dodržiavať pravidelné prehliadky a vyliečiť poškodenie v začiatočnej fáze.

Boj o zub

Zub napadnutý kazom sa obvykle ošetruje plombovaním. „V dnešných časoch sa skôr snažíme vyhýbať invazívnym metódam, ako je vytrhnutie zuba. Bojujeme o každý zub a aj keď sa kaz dostane až do zubnej drene, dokážeme ho zachrániť,“ tvrdí Soňa Štillová.

„Odstránime všetko, čo je kazom zmäknuté, až kým sa nedostaneme k zdravému tkanivu.“ Keď je zub vyčistený, aplikuje sa doň plomba. Pri poškodení zubnej drene sa najskôr ošetria koreňové kanáliky a zaplombuje koreňový systém.

„Niektorí odborníci tvrdia, že biela plomba vie ošetriť každý zub. Amalgánové výplne majú však tiež svoje uplatnenie, ľahšie sa aplikujú a sú hlavne lacnejšie,“ informuje Štillová. „Závisí od veku, prístupu pacienta a aj stomatológa, pre akú plombu sa rozhodne. Dôležité je ošetriť zub tak, aby bol s ním pokoj.“

Biela plomba je estetickejšia, aj preto sa väčšinou používa na zaplombovanie predných zubov. Porcelánová plomba je najkvalitnejšia, ale zároveň aj najdrahšia. Pred plombovaním treba zub dôkladne vyčistiť, aby sa na ňom po zaplombovaní nevytvoril sekundárny kaz.

ico

Stres a zubný kaz

Stresujúci životný štýl vplýva negatívne aj na zuby. „Zuby sa pri strese môžu oslabovať, a tak sú náchylnejšie na to, aby sa rýchlejšie pokazili,“ vysvetľuje stomatologička Soňa Štillová.

Stres predstavuje záťaž na imunitný systém, a tak telo nedokáže efektívne bojovať s baktériami. Prejaviť sa to môže aj v ústnej dutine. Ak chcete mať zdravý chrup okrem dostatočnej hygieny a vyváženej stravy dbajte aj o psychické zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 598
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 153
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 766
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu