SME

Keď sa v ústach ohlási bolesť

Nejde len o genetiku, ale hlavne o správnu hygienu. O zuby sa treba starať dôkladne v každom životnom období.

Vycikať, umyť zuby a spať. To je alfa a omega zdravého chrupu, ktorú nám vštepovali odmalička. Ale ruku na srdce, v ktorých rodinách to naozaj takto funguje?

V snahe čo najrýchlejšie uspať dieťa mu dovolíte zobrať si do postele sladký cukrík, sladený čaj alebo mu rovno „naordinujete“ mlieko s medom pre lepší spánok. Vašu nerozvážnosť si ospravedlníte tým, že predsa ráno ho skôr donútite, aby si umylo zuby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A koľkokrát sa stalo, že ste pri všetkých vašich starostiach zabudli aj na vlastnú ústnu hygienu, prípadne ste neodolali a cestou do postele si usrkli z ovocného džúsu?

SkryťVypnúť reklamu

Ani neskorá párty, chata s kamarátmi či únavná práca by vás nemali odradiť od večerného čistenia chrupu. Ak si na túto nenáročnú činnosť zvyknete a budete ju vykonávať pravidelne ráno i večer, vaše zuby sa vám odplatia krásnym a hlavne zdravým úsmevom.

Hygiena a vápnik

„Čistý zub sa nepokazí,“ tvrdí zubná lekárka Soňa Štillová. „Základom ústnej hygieny je kefka. Ak má niekto slabšiu sklovinu a väčšiu náchylnosť na kazenie zubov, musí sa o ne starať viac.“

Zuby by sa mali umývať dvakrát denne – večer a ráno. Ako doplnok môžete použiť aj ústnu vodu. Nevyhnutná je v prípade, ak trpíte zápalom ďasien. Vtedy má najmä dezinfekčnú funkciu.

Ako potvrdzuje aj zubná lekárka, v súčasnosti je u nás ľudí s pokazenými zubami pomerne dosť. Chybu podľa lekárky robia najmä rodičia, ktorí svoje deti k pravidelnému čisteniu zubov nevedú.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikovou skupinou náchylnou na kazenie zubov sú tínedžeri. Ich telo sa vyvíja a potrebuje veľa živín. „V tomto veku je veľmi dôležitá výživa,“ upozorňuje stomatologička Soňa Štillová. „Organizmus potrebuje množstvo minerálnych látok a vápnika.“

Rodičia by mali dbať, aby ich deti mali dostatočný prísun mliečnych výrobkov, ktoré okrem rastu kostí podporujú aj pevný chrup. U detí je tiež dôležité nosiť strojček na zuby, ak ho odporučí stomatológ.

„Väčšina rodičov si myslí, že ide len o estetiku chrupu. V skutočnosti ide hlavne o to, aby sa zle narastené zuby strojčekom upravili a v dospelosti nespôsobovali problémy v súvislosti s nesprávnym priliehaním zubov pri hryzení,“ vysvetľuje Štillová.

Pozor na sladké

Organizmus dostane poriadne zabrať aj v tehotenstve, preto by tehotná žena mala okrem vyváženej stravy tiež zvýšiť pozornosť pri starostlivosti o zuby. Poslednou ťažšou skúškou pre zuby je pribúdajúci vek. Zuby seniorov prirodzene strácajú odolnosť a odvápňujú sa. Zubná lekárka pripúšťa, že k ich odolnosti prispieva do určitej miery aj genetika.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravé zuby však dokážeme mať, aj keď k nám príroda nebola príliš štedrá. Okrem už spomínaného každodenného čistenia by sme sa mali vyhýbať častej konzumácii sýtených nápojov.

„Cukor je najbežnejším faktorom, ktorý podporuje kazivosť. Nebezpečné sú najmä obľúbené sladené nápoje, ktoré rozleptávajú zubnú sklovinu,“ hovorí Štillová. Sklovinu rozkladajú aj kyseliny v zubnom plaku.

„Tvoria ho baktérie, ktoré zvyšky potravy ostávajúce na zuboch premenia na bielu hmotu. Preto vždy svojim pacientom odporúčam prejsť si jazykom po zuboch a ak zbadajú, že ich majú polepené, tak by si ich mali aj počas dňa umyť alebo aspoň vypláchnuť ústa,“ dopĺňa Štillová.

Keď príde bolesť

Ak predsa len v starostlivosti o zuby niečo zanedbáte, pripomenie vám to nepríjemná bolesť, ktorá je obvykle predzvesťou, že zub je napadnutý kazom. „Pokazený zub je odvápneným zubom, pri ktorom sa zmení jeho štruktúra a následne bolestivé impulzy prechádzajú na zubnú dreň,“ vysvetľuje Soňa Štillová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Drobný kaz poruší len zubnú sklovinu, a preto sa dá pomerne ľahko ošetriť. Keď je poškodenie zuba hlbšie a zasahuje do zuboviny, pacient pociťuje bolesť a citlivo reaguje na sladké a studené.“

Intenzívnejšia bolesť prichádza s hlbším poškodením zubnej drene. Vtedy už dochádza k narušeniu štruktúry pri koreni zuba. „Nebezpečný kaz je v miestach medzizubného priestoru, pretože ten pacient ani doktor voľným okom nevidia. Navyše bolesť je intenzívnejšia, keďže sa zub začne kaziť blízko zubnej drene,“ hovorí stomatologička.

Ak sa kaz nelieči, preniká hlbšie a napokon môže rozožrať celý zub. Aj preto je dôležité dodržiavať pravidelné prehliadky a vyliečiť poškodenie v začiatočnej fáze.

Boj o zub

Zub napadnutý kazom sa obvykle ošetruje plombovaním. „V dnešných časoch sa skôr snažíme vyhýbať invazívnym metódam, ako je vytrhnutie zuba. Bojujeme o každý zub a aj keď sa kaz dostane až do zubnej drene, dokážeme ho zachrániť,“ tvrdí Soňa Štillová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Odstránime všetko, čo je kazom zmäknuté, až kým sa nedostaneme k zdravému tkanivu.“ Keď je zub vyčistený, aplikuje sa doň plomba. Pri poškodení zubnej drene sa najskôr ošetria koreňové kanáliky a zaplombuje koreňový systém.

„Niektorí odborníci tvrdia, že biela plomba vie ošetriť každý zub. Amalgánové výplne majú však tiež svoje uplatnenie, ľahšie sa aplikujú a sú hlavne lacnejšie,“ informuje Štillová. „Závisí od veku, prístupu pacienta a aj stomatológa, pre akú plombu sa rozhodne. Dôležité je ošetriť zub tak, aby bol s ním pokoj.“

Biela plomba je estetickejšia, aj preto sa väčšinou používa na zaplombovanie predných zubov. Porcelánová plomba je najkvalitnejšia, ale zároveň aj najdrahšia. Pred plombovaním treba zub dôkladne vyčistiť, aby sa na ňom po zaplombovaní nevytvoril sekundárny kaz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stres a zubný kaz

Stresujúci životný štýl vplýva negatívne aj na zuby. „Zuby sa pri strese môžu oslabovať, a tak sú náchylnejšie na to, aby sa rýchlejšie pokazili,“ vysvetľuje stomatologička Soňa Štillová.

Stres predstavuje záťaž na imunitný systém, a tak telo nedokáže efektívne bojovať s baktériami. Prejaviť sa to môže aj v ústnej dutine. Ak chcete mať zdravý chrup okrem dostatočnej hygieny a vyváženej stravy dbajte aj o psychické zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 032
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 629
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 879
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 679
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 827
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 247
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 146
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 215
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 336
  3. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 309
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 290
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 886
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 791
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 028
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 574
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu