Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici je koordinátorom prvej fázy národnej štúdie európskeho projektu EHES (Europe Health Examination Survey), v rámci ktorého analyzoval zdravotný stav Slovákov.
Štúdia hovorí o tom, aká riziková je slovenská populácia. Koľko ľudí má ochorenie, prípadne faktory, ktoré môžu viesť k rozvoju chronických chorôb. Zaujímavosťou je, že odborníci tentokrát mapovali aj sociálne a ekonomické pozadie v rodine a tiež vzdelanie.
„Zásadným výsledkom národnej štúdie sledovania rizikových faktorov chronických chorôb a najmä srdcovo-cievnych a onkologických je, že situácia vo výskyte rizikových faktorov je nepriaznivá nielen v modelových oblastiach pilotnej štúdie EHES, ale aj vo všetkých regiónoch Slovenska,“ konštatovala koordinátorka projektu Mária Avdičová, lekárka banskobystrického RÚVZ.
Obezita a vysoký tlak
Obyvatelia Slovenska majú problém s nadváhou, ktorá začala dramaticky stúpať. U žien pribúda viac osôb v kategórii nadváhy a u mužov v kategórii obezita. S vyššou obezitou súvisí aj vyššia proporcia vysokého tlaku.
„Zvýšený krvný tlak stúpa u mužov systematicky každých päť rokov. Toto však neplatí pre ženy. Hypertenzia u nich nie je taká vysoká,“ zdôrazňuje Avdičová.
Chudobnejší viac fajčia
Rizikovým faktorom pri vzniku chronických, srdcovo-cievnych a onkologických ochorení je fajčenie. Pozitívnou správou je, že táto závislosť mierne klesá u mužov aj u žien. Paradoxne je však vyššia u osôb s nižším vzdelaním a nižšími príjmami.
„Tento poznatok je ďalšou výzvou, aby sa štát a ním poverené kompetentné orgány viac venovali tejto skupine obyvateľstva a hľadali aj iné spôsoby, ako propagovať preventívne a intervenčné prístupy,“ upozorňuje lekárka.
Vplyv vzdelania
Výskumníci analyzovali výskyt rizikových faktorov aj v závislosti na príjmoch v rodine a vzdelaní. „Ľudia s nižšími príjmami majú vyšší výskyt rizikových faktorov, ako ľudia z vyšších príjmových skupín,“ hovorí Avdičová.
Vzdelanie podľa štúdie výrazne vplýva na krvný tlak a nadváhu. Pozorovateľné je to najmä u žien. Vzdelané ženy majú nižší tlak krvi a často menej trpia obezitou či nadváhou. Súvisieť to môže s tým, že viac dbajú na svoj vzhľad a zdravý životný štýl.
Ohrozená skupina
V rámci prieskumu bolo systémom náhodného výberu oslovených štyritisíc respondentov, z ktorých sa na vyšetrenie dostavilo viac ako polovica. Spoluriešiteľmi štúdie boli pracovníci v tridsiatich šiestich RÚVZ po celom Slovensku, ktorí uskutočnili merania a manažovali jej priebeh vo svojich regiónoch.
Meranie sa uskutočnilo prostredníctvom dotazníkov pre respondentov a vyšetrenia tlaku a vzoriek krvi. Meral sa cholesterol, HDL, glukóza a triglyceridy.
Prvá fáza národnej štúdie EHES tak poskytla konkrétnejšiu predstavu o zdravotných problémoch obyvateľov Slovenska. „Závery by mali byť mementom komu a ako sa venovať v rámci intervencie. A to jasne naznačujú prvé analýzy – zraniteľnejšej chudobnejšej skupine obyvateľstva a skupinám s nižším vzdelaním,“ uzatvára Mária Avdičová.