Kuracia kapsička
- kúsok grilovaného alebo pečeného kurčaťa
- jeden pita chlieb
- zeleninovú oblohu podľa chuti (uhorka, paradajka, paprika...)
- 2 PL kečupu, horčice alebo jogurtu
- soľ
Zeleninu umyte a nakrájajte na menšie kúsky. Kúsky mäsa tiež pokrájajte na menšie kúsky. V miske premiešajte kúsky zeleniny s mäsom a dressingom či omáčkou podľa chuti. Zmes dosoľte a navrstvite do rozprestretého pita chleba. Opatrne zviňte do kornútka a zabaľte do potravinárskej fólie. K takejto desiate už netreba pribaliť ovocnú zložku, stačí nápoj a drobná sladkosť vo forme sušienky či plnenej napolitánky.
Po vynechaní jogurtu je jedlo vhodné pre deti s alergiou na mlieko, s použitím domáceho posúcha alebo placky z bezlepkovej múky vhodné aj pre celiatikov.
Tip: Pita chlieb môžete nahradiť i zemiakovou plackou alebo posúchom. Dbajte na správne zabalenie, aby dieťa nemuselo v škole s jedlom "bojovať".
Pizza toasty
- 4 krajce celozrnného alebo bezlepkového toastového chleba
- 2 plátky kvalitnej šunky
- 2 plátky syra
- podľa chuti vajíčko uvarené natvrdo, plátok paradajky, plátok ananásu...
- kečup alebo horčica
- sušené oregano
Chlebíky rozložte na podložku, dva z nich potriete kečupom alebo horčicou a na ne navrstvite plátok šunky, syra a vajíčko, zeleninu alebo ananás podľa chuti a alergie. Povrch posypte medzi prstami rozdrveným oreganom, aby sa lepšie uvoľnila „pizzová“ vôňa. Nakoniec prikryte zvyšnými chlebíkmi a vložte do vyhriateho sendvičovača. Ak nemáte prístroj na prípravu plnených toastov, vložte pripravené chlebíky pod rozpálený gril, kým sa syr nerozpustí, potom pridajte vrchný plát chleba a ugrilujte do zlatista a chrumkava. Zabaľte do alobalu, aby desiata vydržala teplá, rozpustený syr tak bude chutnejší.
Desiata je vhodná pre celiatikov, po vynechaní vajíčka alebo zeleniny i pre iné druhy alergií. Nevhodné pre deti s intoleranciou mlieka, keďže rozpustený syr dodáva toastom šmrnc.
Tip: K teplej desiate doplňte osviežujúci nápoj alebo ochutené mliečko. Nezabudnite na banán alebo hrušku, ktoré doplnia vlákninu a nahradia sladkosť.
Ovocné lievance
- 2 prezreté banány
- 150 - 200 ml mlieka
- 8 - 10 PL polohrubej múky
- 1/2 balíčka prášku do pečiva
- 2 PL cukru
- olej
Banány roztlačte vidličkou a zmiešajte ich s mliekom, cukrom a práškom do pečiva zmiešaným s múkou. Lyžicou z cesta vytvárajte na panvici malé okrúhle placky a opekajte z každej strany dozlatista na malom množstve oleja. Po upečení ich nechajte odležať na papierovom obrúsku, aby ste sa zbavili prebytočného tuku. Lievance môžete pozliepať džemom alebo iba posypať škoricovým cukrom. Servírujte do desiatovej škatuľky.
Lievance sú vhodné pre deti s alergiou na vajíčko. Po vymenení kravského mlieka za vhodnú náhradu a vymenení obyčajnej múky za bezlepkovú sú lievance vhodné takmer na všetky typy alergií.
Tip: Lievance môžete zahustiť i ovsenými vločkami na zvýšenie vlákniny. Banán možno nahradiť nastrúhanými jablkami. S cestom pracujte rýchlo, keďže prášok do pečiva je aktívny hneď po kontakte s tekutinou, inak nebudú lievance nadýchané.
Potraviny, ktoré nedráždia trávenie
I dieťa bez potravinovej alergie môžu z času na čas prekvapiť žalúdočné či črevné ťažkosti. Môžu za to zhon, zlá životospráva, nepravidelná strava, odmietanie raňajok, stres, nedostatočná hygiena rúk či drobná infekcia.
Najčastejšie sa zlé trávenie prejavuje ako bolesť brucha, nafukovanie, neustále zápchy alebo preháňanie. Niekedy môže trávenie dieťaťa ovplyvniť i príliš tesné oblečenie alebo priveľmi utiahnutý opasok, keďže väčšinu dňa dieťa presedí zohnuté v lavici.
Napomôcť správnemu tráveniu môžete ľahkou diétou a hlavne rozhovorom s dieťaťom, ktorému treba vysvetliť nežiaduce účinky a vplyvy stravy zakúpenej v školskom bufete alebo automate, či v stánku s rýchlym občerstvením. Dôležité je dodržiavanie určitých zásad:
- Vyhýbajte sa umelým sladidlám v jedlách i nápojoch, ak vaše dieťa nie je diabetik
- Vyhnite sa použitiu potravín, ktoré spôsobujú plynatosť a nafukovanie (banán, fazuľa, reďkovka, hrášok, oriešky, hrozienka...)
- Vždy zahrňte do desiaty alebo ktoréhokoľvek jedla počas dňa vlákninu (pečivo, cestoviny, ovsené vločky, cereálie, sója, hnedá ryža,
ovocie – hruška, kivi a zelenina – mrkva, paradajky...)
- Dávajte dieťaťu piť iba bylinkové čaje (podľa chuti a alergie), sójové mlieko alebo jemne perlivú minerálku či sódu bez minerálov. Vyhýbajte sa sladeným džúsom a malinovkám.
- Nikdy dieťaťu nedávajte do desiaty majonézu.
- Desiatu môžete pripraviť i večer a cez noc nechať v chladničke. Ráno nie je vždy toľko času na hranie sa a vymýšľanie správnej a chutnej kombinácie.
- K desiatej vždy pribaľte nápoj a niečo sladké (mandle, med, čokoláda s vyšším podielom kakaa, cereálie - v závislosti od alergie...), aby dieťa nebolo nútené pre pocit na niečo sladké zájsť do bufetu a kúpiť si niečo, čo mu neurobí dobre...
Alergie na nejakú potravinu
S potravinovou alergiou sa človek nemusí narodiť. U každého z nás sa môže prejavovať postupne, v tichosti a každom veku. Je preto dôležité sledovať rôzne prejavy tela.
Najčastejšie prejavy alergií
- Tráviaci trakt – nechutenstvo, vracanie, hnačka, zápcha, brušné koliky, úbytok na váhe a celkové neprospievanie

- Koža – svrbenie, žihľavka, opuchy, ekzém...
- Dýchací systém – svrbenie nosa, upchatý nos, kýchanie, kašeľ, zápaly priedušiek, astma
- Anafylaktická reakcia – zhoršenie dýchania, búšenie srdca, vystupňovaný pocit strachu zo smrti
- Orálny alergický syndróm – svrbenie pier, ústnej dutiny a hrdla, opuch a začervenanie okolo pier, škriabanie v krku – tieto všetky prejavy sú najčastejšie spôsobené orechmi, koreninami, čerstvou zeleninou a ovocím
Potraviny, ktoré najčastejšie spôsobujú ľuďom alergie:
Mlieko, vaječný bielok, arašidy, orechy, zeler, jablká, banány, jahody, paradajky, med, ryby a morské plody, precitlivenosť na obilniny (najmä pšenica) a neznášanlivosť lepku (celiakia)
Dajú sa vôbec nahradiť?
Variť pre alergikov, je nielen náročné na prípravu, ale i na správne naaranžovanie a kreativitu. Nadobudnutie rýchlosti, skúseností a celkovej praxe si vyžaduje určitý čas...
Mlieko a mliečne výrobky
Kravské mlieko možno nahradiť rôznymi tekutými i práškovými prípravkami a to - sójovými, ryžovými, kukuričnými , ovsenými , kokosovými, pohánkovými, špaldovými i mandľovými. Existuje i nemalé množstvo náhrad za jogurty, dezerty a ochutené nápoje. V ponuke sú aj rastlinné margaríny a maslá, nátierky apod... Horšie je to so syrmi a tvarohom, ktoré má nahradiť tofu, ktoré sa chuťou príliš na originál nepodobá...
Poslednou záchranou pri skonzumovaní pokrmu v jedálni či na návšteve s neurčitým obsahom je v lekárni zakúpený enzým (Laktazan), ktorý vám pomôže stráviť a jednoducho odstrániť laktózu v jedle.
Vajcia
Ničím nemôžete nahradiť výbornú praženicu alebo vajíčko uvarené na tvrdo. Do varenia však môžete zahrnúť náhrady vo forme – instantného droždia, prášku do pečiva, zemiakového a kukuričného škrobu, ďalej je to pudingový prášok, želatína, roztlačený banán alebo tofu ale i originálne práškové náhrady vajec (hraška, vajahit...)
Obilniny
Náhrad za obyčajnú - pšeničnú múku je na našom trhu pomerne dostatok. Stačí si iba vybrať tá ktorá vám sadne, alebo striedať na rôzne druhy receptov vhodné náhrady. Je známe, že bezlepková múka saje viac vody, drží cesto menej pri sebe, hotový výrobok, je oveľa krehkejší a drobí sa . nie vždy sa podarí podľa predstáv. Všetko vyžaduje prax. Kukuričnú múku nie je vhodné kupovať vo väčšom množstve, pretože je tučná, tmavne a horkne. Sójovou múkou nie je vhodné podsypávať misy a plechy, pretože má tendenciu pripaľovať sa a ovplyvniť pokrm horkastou chuťou. Pečivo a zákusky pripravené z týchto múk má tendenciu sa rýchlejšie kaziť a preto je dôležité uskladňovať hotové výrobky v chladničke. Nezabudnite využiť i najemno pomletú ryžovú múku.Autor: mag