SME

Ťažký život prváka

„Hop, hop, malí žiaci...“ Generácii tridsiatnikov sa pri odrhovačke od Modusu dodnes otvára nožík vo vrecku. Dnešných prváčikov už síce netýra žiadny povzbudzujúci song, no jednoduché to nemajú ani oni.

Nástup do školy znamená v živote dieťaťa obrovskú zmenu. Škôlka ho už síce naučila, že sa dá prežiť zopár hodín bez mamy a namiesto nej poslúchať cudziu paniu. Veľkú časť dňa sa však malý šarvanec len hrá – a takto prežije šesť alebo sedem rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až do jedného pekného septembrového dňa, keď zábavu nahradí disciplína, pravidlá, denný režim, žiacka knižka, kotúľ letmo a ďalšie pojmy, ktoré neznejú príjemne ani dospelým. A takto to potrvá dlhých deväť rokov.

Do veľkého životného prelomu zostávajú už len tri dni. Ako malému nešťastníkovi uľahčiť začiatok školskej dochádzky?

SkryťVypnúť reklamu

Keď vtáčika lapajú...

Rozhodne sa oplatí vyvarovať negatívnemu prístupu ku škole, aký odznel v úvode článku.

Deti až priveľmi dobre počujú aj to, čo si rozprávajú medzi sebou dospelí, nehovoriac o tom, že názory rodičov nezriedka preberajú za svoje vlastné. Samozrejme, situáciu vôbec neuľahčí, ak sú v rodine obľúbené hrozby v štýle: „Veď počkaj, v škole ťa naučia poslúchať!“

„Pre dieťa je fajn, keď vie, čo ho čaká,“ hovorí psychologička Jana Ashford z bratislavského ALMA Centra pre zdravý vývin. „Budúcu školu mu môžeme ukázať na prechádzke alebo z obrázkov na internete, ktoré môžeme pripevniť napríklad na chladničku. S prváčikom by sme sa mali rozprávať o tom, ako to bude vyzerať v triede a čo ho tam vlastne čaká. Vyučovanie môžeme deťom priblížiť aj prostredníctvom hry,“ radí psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

Čo však robiť v prípade vnímavého potomka, ktorý tuší, že to s tým štúdiom predsa len nebude také jednoduché? „Keď je dieťa neisté alebo nemá chuť ísť do školy, rodičia by mu nemali problémy vyhovárať a zľahčovať ich. Ak si svojho potomka vypočujú s pochopením a plnou vážnosťou, budúci prváčik sa vyrovná oveľa ľahšie so svojimi emóciami,“ hovorí Jana Ashford.

Deň „D“

„Väčšina škôl urobí z vítania detí slávnostnú udalosť,“ približuje začiatok roka Ivana Kettnerová zo Základnej školy Jelenia v Bratislave. „Triedna učiteľka čaká s veselými rekvizitami pred budovou a každého prváčika dekoruje nejakým obrázkom, ktorý sa s ním bude spájať celý prvý stupeň.

Mamičky a oteckovia zvyčajne odprevadia potomkov až do triedy, kde ich usadia do lavíc. Je to dobré nielen pre deti, ale aj pre samotných rodičov, ktorí sa začínajú od prvého dňa navzájom spoznávať,“ hovorí učiteľka.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí krpci sú napriek všetkému ustráchanejší a na nové prostredie si zvykajú ťažšie. Ako upozorňuje psychologička Jana Ashford, ak dieťa školu odmieta a rado by sa vrátilo do škôlky, treba sa snažiť vypátrať príčinu, prečo sa tak správa, čo mu na škole prekáža, prípadne, čoho sa bojí.

„Ak má žiačik napríklad problém nájsť si priateľov, rodičia by mohli uznať, že je to ťažké, prípadne nájsť spolu spôsob, ako sa s niekým skamarátiť,“ radí psychologička.

Čo ďalej?

Prvé dni a týždne si malí žiaci zvykajú na nový denný režim, rozčlenený do 45-minútových intervalov. „Detičky sa napríklad musia naučiť, že nemôžu ísť na toaletu hocikedy, ale len v presne stanovenom čase prestávky. Pre dospelých je to možno banalita, no pre deti veľká zmena,“ upozorňuje učiteľka Ivana Kettnerová. Samozrejme, škola vychádza deťom prvé mesiace v ústrety.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na správny denný režim musia dbať aj rodičia po príchode dieťaťa domov. „S nástupom do školy prišlo dieťa o väčšinu svojho spontánneho pohybu, preto by sa malo vybehať aspoň popoludní, najlepšie pred domácimi úlohami. Nezaškodí, ak rodičia nechajú auto v garáži a dieťa prídu vyzdvihnúť pešo. Počas prechádzky sa stihnú porozprávať, pretože na rozdiel od domácnosti ich nič nerozptyľuje,“ radí Kettnerová.

Domáce učenie by nemalo trvať dlhšie ako 40 minút. „Prvák by nemal dostať za úlohu napísať viac než štyri riadky. Text v čítanke má zmysel prečítať nanajvýš trikrát, inak ho začne recitovať naspamäť,“ upozorňuje učiteľka a radí: „Užitočnou a zábavnou prípravou sú obyčajné maľovanky alebo štetec a farby, ktoré detičkám uvoľnia motoriku.“

Prvé sklamania

Matematika a slovenčina sa už v prvom ročníku hodnotia štandardnou známkou, ostatné predmety sú na zvážení školy. Rodičia sa doma často nestačia čudovať, za akú krivolakú čarbanicu dostal ich prváčik jednotku. Najskôr to bude preto, že väčšina učiteľov sa u žiakov snaží vyzdvihnúť to, čo robia dobre.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V podobnom duchu ich aj hodnotí – teda väčšinou veľmi mierne a zhovievavo. Je to veľmi dôležité, aby malí prváci nestratili chuť do učenia a aby si neprestali veriť. Platiť by to malo aj pre rodičov, ktorí by mali svoje ratolesti v prvom rade chváliť a povzbudzovať.

Podľa Ivany Kettnerovej treba zbystriť pozornosť pri druhej trojke a dokonca odporúča, aby sa v takom prípade rodičia obrátili na učiteľa. „Môže sa zistiť, že žiak učebnú látku iba nepochopil, ale napríklad aj to, že dieťa má dyslexiu. Ak sa o tom učiteľ včas dozvie, prispôsobí vyučovanie a je po probléme,“ hovorí Ivana Kettnerová.

Pomôcť môže aj psychológ. „Správny čas na návštevu poradne nastane vždy, ak má rodič pocit, že s dieťaťom nie je niečo v poriadku. Keď sa stane viac nepokojným, nervóznym, plačlivým, ustráchaným alebo agresívnym. Každá zmena k horšiemu môže signalizovať, že dieťa niečo trápi, že zažíva niečo negatívne,“ hovorí Jana Ashford.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mobil v škole

Patrí telefón do školskej tašky prváka?

Psychologička Jana Ashford: NIE

„Ak neexistujú špeciálne dôvody, je lepšie s prvým telefónom počkať. Prváci majú veľa iných vecí, ktoré sa musia naučiť a na ktoré si musia zvykať. Mobil je len ďalšia vec, s ktorou sa treba naučiť zaobchádzať a navyše si naň treba dávať pozor. Nehovoriac o tom, že pre šesťročné dieťa je ešte veľmi ťažké používať telefón zodpovedne a nenechať sa zlákať jeho možnosťami.“

Učiteľka ZŠ Ivana Kettnerová: NIE

„Ani ja nevidím dôvod, aby mali prváci pri sebe mobilný telefón – možno okrem prípadu, ak sa musí prváčik presúvať do školy sám. Treba však povedať, že mobily dnes patria k životu a platí to aj v našej základnej škole. U našich prvákov sa objavujú zatiaľ len sporadicky a aj tých zopár detí musí dodržiavať určité pravidlá. V iných, predovšetkým súkromných školách, môžu byť mobily rozšírené viac, prípadne môžu byť úplne zakázané. Nezaškodí, ak sa rodičia vopred informujú u pedagóga.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 011
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 619
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 852
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 663
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 289
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 858
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 308
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 139
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 213
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 734
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 360
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 286
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 882
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 783
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 027
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 570
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu