SME

Ako vyzerá vaše ráno?

Ráno dokáže ovplyvniť celý náš deň. Trochu pohybu a správna strava nám môžu pomôcť k tomu, aby bol v pohode.

Patríte medzi tie superženy, ktoré každé ráno vyskočia z postele plné energie, ustelú, na stôl naservírujú chutné raňajky, vyžehlia si obľúbenú blúzku, manželovi košeľu, deťom pripravia desiatu a ešte si k tomu pospevujú hity z raňajšieho rádia?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alebo sa pre vás zvonením budíka začína každodenná tortúra, počas ktorej sa snažíte zo seba „spraviť človeka“, nehovoriac o zúfalom prehrabovaní šatníka a dobiehaní preplneného autobusu?

Rána môžu vyzerať naozaj rôzne, podľa toho, či sme ranné vtáčatá, alebo nočné sovy, či sa tešíme na nový deň, alebo by sme radšej ležali v posteli do obeda.

SkryťVypnúť reklamu

Tak či onak, ak sa naučíme dodržiavať pár jednoduchých pravidiel zdravej životosprávy, môžeme ich využiť na zdravý štart do nového dňa. Stačí len chcieť.

Rozhýbte sa

Podľa nedávneho prieskumu o rannom správaní, raňajkovaní a cvičení slovenských žien sa takmer polovica cíti ráno polámaná, mnohé vstávajú unavené a iba devätnásť percent opýtaných je ráno plných energie.

K lepšiemu naštartovaniu dňa využíva väčšina studenú alebo vlažnú sprchu, maznanie sa s deťmi, ponaťahovanie sa, alebo energickú hudbu, či dokonca upratovanie.

Len dvadsaťjeden percent žien ráno cvičí a aj tie, ktoré sa prinútia k pohybu, priznávajú, že ich to stojí veľa pevnej vôle. Možno si poviete, načo cvičiť, stačí, ak vstanete a vychystáte rodinu z domu, pritom sa tak či tak rozhýbete. Nie je to celkom tak.

SkryťVypnúť reklamu

„Ranné cvičenie človeka nakopne a vzpruží na celý deň. Ak si ráno nájdete pár minút na cvičenie, metabolizmus sa rozbehne a bude po celý deň pracovať s väčším výkonom,“ vraví osobná trénerka Kristína Růžičková.

Pri správnom cvičení si zahrejeme organizmus, rozprúdime prietok krvi v tele a naštartujeme činnosť vnútorných orgánov. Takto sa vlastne pripravíme na bežný denný režim, povzbudíme myseľ a prebudíme v sebe energiu a chuť na raňajky.

Čo však robiť, ak sa k rannému cvičeniu naozaj nevieme prinútiť, alebo nás to jednoducho nebaví?

„Vypestovať si návyk na cvičenie a prinútiť sa k nemu, je individuálna záležitosť, dôležité je začať. Ak sú začiatky ťažké a človeka premáha lenivosť, možno pomôže nájsť si na cvičenie spoločníka, s ktorým sa môžu navzájom motivovať a vzájomne sa postrčiť.

SkryťVypnúť reklamu

Skúste do cvičenia zapojiť napríklad členov rodiny. Po istom čase sa pozitívne výsledky ranného cvičenia objavia. Určite sa budete cítiť lepšie a do cvičenia sa nebudete musieť nútiť,“ radí trénerka.

Je všeobecne známe, že pri fyzickom pohybe produkuje naše telo endorfíny, hormóny šťastia, takže po poctivom cvičení sa nám bude zdať ráno oveľa zaujímavejšie a krajšie.

Dobrý cvik na ráno

Dajme tomu, že sme sa už odhodlali ráno cvičiť. Ako a s akými cvikmi však začať, aby mali účinok a zároveň neboli veľmi náročné?

„Skúste napríklad drep, ktorý si zaručene pamätáte zo základnej školy. Je oprávnene nazývaný kráľom cvikov, ide o všestranný cvik, ktorý pôsobí komplexne na celé telo, aj keď je primárne zameraný na jeho dolnú polovicu,“ radí osobná trénerka Kristína Růžičková. Správny drep má svoju presnú techniku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Postavte si chodidlá na šírku vašej panvy. Špičky a kolená sú v jednej línii a smerujú dopredu. Spevnite brušné svaly, udržte vzpriamené držanie tela, dlhú chrbticu, hlavu v predĺžení tela, pohľad smeruje dopredu.

Pokrčte kolená a snažte sa dostať bedrové kĺby aspoň do úrovne kolien, prípadne nižšie, ale len ak nemáte problémy s kolenami. Treba dbať o to, aby sa kolená nedostali pred špičku chodidla nohy, preto hmotnosť tela premiestnite na päty.

Tento cvik sa dá cvičiť kdekoľvek a má veľa rôznych variantov, vyskúšajte napríklad drep s výskokom alebo široký drep. Pri tomto cvičení zapájame svaly stehien, sedacie svaly, stred tela a pri širokom drepe aj vnútornú stranu stehien.

Počet drepov je samozrejme individuálny, ale mali by sme sa zameriavať na prekonávanie vlastných limitov a spraviť každý deň aspoň jeden cvik nad náš limit.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo bude na raňajky?

S takto naštartovaným organizmom sa potom môžete presunúť do kuchyne a pustiť sa do prípravy raňajok. Prečo sú raňajky dôležité?

„Po nočnom hladovaní potrebuje telo doplniť energiu a tekutiny. Ak ju nedoplníme, organizmus musí siahať do vlastných zásob. Neraňajkovaním si možno pomerne ľahko vypestovať úsporný metabolizmus,“ vraví diabetologička Karolína Hlavatá.

Keď telo nedostane potrebný prísun potravy, začne si vopred automaticky vytvárať zásoby. Takže výsledným efektom nejedenia môže byť paradoxne priberanie.

„ K dispozícii je množstvo štúdií, ktoré dokazujú, že ľudia, ktorí neraňajkujú, sú častejšie obézni a majú cukrovku druhého typu. Vynechávanie raňajok je spojené aj s psychickými zmenami.

Organizmu, najmä mozgu, chýba dostatok energie a výsledkom je zhoršenie výkonnosti, pamäti, pozornosti, čo samozrejme môže ovplyvniť aj školské alebo pracovné výsledky,“ dodáva diabetologička.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na naštartovanie metabolizmu by sme mali raňajkovať najneskôr do dvoch hodín po prebudení. Ak to nie je možné, mali by sme sa pred odchodom z domu aspoň poriadne napiť.

Pre neraňajkujúcich môže byť riešením aj mliečny nápoj, káva alebo čaj s mliekom. Nápoje by nemali byť veľmi horúce ani studené, práve vybraté z chladničky, inak pripravíte pre svoj žalúdok poriadny šok a v podstate na nejaký čas ochromíte jeho činnosť. Ak radi pijete na raňajky džús, nepotrebujete jesť ovocie.

Pravidelne raňajkuje takmer každý deň sedemdesiat percent slovenských žien. Väčšina z nás siaha po slanom pečive so syrom alebo jogurte. A ako by mali vyzerať nutrične správne vyvážené raňajky?

„Vhodne zostavené raňajky obsahujú bielkoviny, menší podiel tukov a sacharidy, napríklad pečivo alebo cereálie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problémom býva nadbytočný obsah tukov v raňajkách – napríklad rožok s 10 g masla alebo 50 g salámy s vajíčkom obsahuje viac ako 30 gramov tuku, alebo naopak energeticky nedostatočné raňajky s nízkym obsahom bielkovín - napríklad káva a rožok, menšie porcie cereálií v malom množstve mlieka.

Správne raňajky obsahujú prevažne komplexné sacharidy, čiže napríklad celozrnné obilniny, z ktorých sa energia uvoľňuje postupne a zabezpečuje tak palivo pre organizmus a plnohodnotné bielkoviny dôležité na rast, obnovu tkanív a imunitu. Netreba zabúdať ani na vlákninu, ktorú získame z obilnín, z ovocia a zo zeleniny,“ dodáva diabetologička.

Slovenské ženy a ich rána

V júli 2012 prebehol medzi slovenskými ženami prieskum o ich raňajšom správaní. Oslovených bolo 601 respondentiek vo veku od 25 do 50 rokov. A takto vyzerali ich odpovede:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo neraňajkujete?

64 % - nie som hladná, 56 % - nezvyknem ráno jesť, 30 % - nemám čas, 12 % - raňajky mi nerobia dobre, 11 % - nechce sa mi preto vstávať.

Ako často raňajkujete?

70 % - každý deň, 20 % - dva/trikrát za týždeň, 2 % - jedenkrát týždenne

Čo najradšej raňajkujete?

55 % - kávu, 46 % - čaj, 28 % - vodu, 27 % - mlieko alebo kakao, 45 % - slané pečivo so syrom, 44 % - jogurt, 31 % - cereálie, 30 % - teplé raňajky, 30 % - zeleninu.

Prečo ráno necvičíte?

51 % - neviem sa prinútiť, 48 % - mám málo času, 30 % - nebaví ma to, 11 % - cítim sa dobre aj bez cvičenia, 9 % - iný dôvod, cvičím večer, 8 % - neznášam potenie, 6 % neviem, ako cvičiť.

Zdroj: Prieskum značky BeBe Dobré ráno o rannom správaní, raňajkovaní a rannom cvičení /agentúra Perfect Crowd

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Petra Mandlová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 334
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 139
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 229
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 558
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 143
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 269
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 126
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


2

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 365
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 713
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 231
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 170
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 453
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 670
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 614
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 598
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu