Mestský park, príjemné slnečné popoludnie, džavot detí. Dve ženy sa nesmelo púšťajú do nezáväznej debaty. „Pozerám, že vaša dcérka už krásne džavoce. Skúšate aj cudzie jazyky?“ pýta sa prvá.
„Zatiaľ vie len päť slovíčok po španielsky,“ odpovie druhá. „Vydržte, za chvíľu bude možno rozprávať ako naša Hanka. Má len tri roky a ovláda tri svetové jazyky vrátane mandarínskej čínštiny,“ odpovedá pani, ktorá ašpiruje na titul supermamy.
Scénka pochádza z animovaného videa, ktoré pred časom obletelo celý svet. Ak ste rodičom malého dieťaťa, niečo podobné ste zrejme zažili aj na vlastnej koži. Materská rivalita sa stala natoľko rozšíreným fenoménom, že v po anglicky hovoriacich krajinách získala špeciálne pomenovanie – mompetition.
S rodičmi, ktorí majú pocit, že ich potomok má výnimočný talent, sa často stretáva aj detská psychologička Mária Tóthová-Šimčáková. „Väčšinou im obligátne odvetím – no a čo? Aj moje dieťa má na všeličo nadanie,“ hovorí. „Každý človek je jedinečný a nikto sa nevyvíja podľa jednotnej šablóny. Je len prirodzené, že niektoré veci idú deťom lepšie, v iných sú zasa pomalšie.“
Plienky miesto kariéry
Naše staré mamy to mali o niečo jednoduchšie. Svoje dieťa porodili kdesi na poli, nakŕmili, pričlenili k zvyšným deviatim súrodencom a vrátili sa k okopávaniu zemiakov. Ich rola bola presne vymedzená, boli matkami a vedeli jasne, čo sa od nich očakáva.
Dnešným ženám komplikujú život mediálne obrazy dokonalých mamičiek s perfektnými domácnosťami, ale aj nepreberné množstvo často protirečivých výchovných prístupov. Netreba sa preto čudovať, že sú pod tlakom.
„Materské povinnosti získali v rebríčku najstresovejších povolaní na svete siedme miesto hneď za lekármi, vojakmi alebo leteckými dispečermi. Starostlivosť o dieťa vyžaduje obrovskú zodpovednosť spojenú s psychickým a fyzickým vypätím, ktoré trvá 24 hodín denne. Je len prirodzené, že sa chcú matky pochváliť so svojimi úspechmi a podeliť o skúsenosti. Nič by sa však nemalo preháňať,“ hovorí Mária Tóthová-Šimčáková.
Podľa americkej psychoterapeutky a autorky výchovných príručiek Stacy Kaiser sa za prehnanou rivalitou môže skrývať aj vnútorná neistota matky, ktorá nie je zvyknutá, že sa jej svet zrazu točí výlučne okolo dieťaťa. Niekdajšie pracovné ambície a záujmy teda presmeruje na rodičovstvo a výchovu, ktoré vykonáva rovnako cieľavedome ako kedysi svoju profesiu.
Zakódované odkazy
Dokonalé matky využívajú internetové rodičovské fóra a sociálne siete. Stačí zverejniť inzerát ponúkajúci detskú chodúľku a diskusia sa zaplní plamennými prejavmi o jej škodlivosti pre zdravý vývin dieťaťa.
Na sociálnych sieťach sú zasa obľúbené nevinne znejúce statusy, ako napríklad: „Petrík mal dnes náročný deň – najskôr bicyklový výletík, mňamková biojahňacinka so zelerovým pyré na obed, večer príjemná vernisáž. Kto sa pridá nabudúce?“
Podprahový odkaz je jasný: 1.) Som aktívna, športovo založená matka a v tomto duchu vychovávam aj svoje dieťa. 2.) Potomok mi nebráni v kultúrnom vyžití a čulom spoločenskom živote. 3.) Nežeriem také svinstvá ako vy.
Vražedný keksík
Dokonalé matky myslia na zdravie rodiny. Zbraňou silného kalibru je detská strava. Medzi mamičkami má každá mrkva zákonite predponu bio-, kurča musí byť z domáceho chovu. S obyčajným keksíkom zo supermarketu veľmi nepochodíte.
Svoje o tom vie aj Michaela Takáčová, prekladateľka a mamička 18-mesačného syna. „Chystala som sa s Dávidom na ihrisko. V ten deň som nestihla nakúpiť a tak som hodila do tašky obyčajné keksíky, ktoré zvyčajne používam na pečenie.
Na pieskovisku som urobila fatálnu chybu, keksíkom som ponúkla aj ostatné deti, ktoré sa hrali so synom. A začala sa panika. Od najbližšej mamičky som dostala okamžite prednášku o tom, že biela pšeničná múka je odpad medzi múkami.
Ďalšia z nich si vypýtala obal a začala z neho hystericky čítať zloženie oblátky: Stu-že-ný tuk???! Panebože, veď ten obsahuje škodlivé transkyseliny,“ spomína Michaela a dodáva: „Odvtedy mám v okolí nálepku krkavčej matky, ale je mi to jedno. Sama najlepšie viem, aký som rodič.“
Všetko pre teba
Dokonalé matky sú obetavé. Až tak, že sa pre dobro svojho potomka vzdajú vlastných záľub a snov. „Mnohé z nich chcú byť jednoducho najlepšími a nadobudnú presvedčenie, že sú pre svoje dieťa nenahraditeľné. Takýto prístup sa však o niekoľko rokov zvyčajne obráti proti nim. Výsledkom je vzdor dieťaťa a jeho odklon od neustálej starostlivosti a všadeprítomnej kontroly matky,“ upozorňuje psychologička.
Osobný priestor potrebujú nielen deti, ale aj rodičia. Pre mamičku na plný úväzok nebýva jednoduché vyhradiť si aspoň zopár hodín v týždni len pre seba. „Priznám sa, že v istom čase som takmer prestala chodiť do materských centier, pretože som komentáre a sebachvály ostatných rodičov nezvládala.
Matky totiž zvyčajne nezostanú len pri neutrálnych správach, ale rady začnú preháňať, zveličovať a prikrášľovať. A odtiaľ je už len veľmi blízko k rozpútaniu rodičovských súbojov, “ hovorí psychologička.
„Našťastie, na materskej dovolenke som bola naraz s kamarátkami, s ktorými sme si navzájom rozumeli. Dohodli sme sa, že keď sa stretneme samy bez detí, budeme sa striktne vyhýbať rodičovským témam. Len tak sme si oddýchli a v konečnom dôsledku načerpali ďalšiu energiu, ktorú sme mohli venovať rodine.“
Máte pocit, že ste sa nechali zatiahnuť do súboja matiek? Skúste vo svojom rodičovstve trochu poľaviť. Má to veľa výhod. Oddýchnete si, zlepšíte medziľudské vzťahy, podporíte dieťa v samostatnosti a nestane sa z vás nudná matróna, ktorá vie rozprávať len o vlastných ratolestiach.
A možno si aj zachránite duševné zdravie. Svoje by vám vedela povedať česká mamička Beáta Matyášová, ktorú hospitalizovali na psychiatrii v pražských Bohniciach. Dôvod? Z túžby po dokonalosti sa psychicky zrútila.
Nedajte sa zatiahnuť do súťaže o supermamu
Šesť rád, ktoré vám pomôžu prežiť rodičovstvo v plnom duševnom zdraví.
Definujte si svoje vlastné osobné záľuby a túžby, ktoré sú nezávislé od rodiny a pokúste sa im vyhradiť aspoň zopár hodín týždenne. Výber vhodnej súkromnej škôlky ani konzervovanie príkrmov sem nepatrí.
Nezaťažujte svojimi radami ostatné mamičky, ak o ne samy nepožiadajú. Ani vtedy, keď to myslíte naozaj dobre.
Prestaňte navštevovať rodičovské fóra, ak nepotrebujete súrne radu.
Neberte múdre články smrteľne vážne. Pravdepodobnosť, že bude vaše dieťa obézne z jedného hranolčeku, je naozaj mizivá.
Používajte zdravý sedliacky rozum.
Narazili ste na supermamu, ktorá vás obťažuje rodičovskými témami? Začnite rozoberať vnútropolitickú situáciu, prípadne posledný album White Stripes.