SME

Na ceste v pohode

Túžba po oddychu ďaleko od domova je veľká. Od dovolenkového cieľa nás však vždy delí malý detail – cesta. Niektorí z nás ju znášajú ťažko.

Nevoľnosť pri cestovaní je bežný prejav, s ktorým sa mnohí z nás stretávajú pravidelne. Zmena prostredia, dlhá cesta, nepohodlná doprava – to sú obvyklé faktory, ktoré môžu z dovolenkovej výpravy spraviť útrpnú tortúru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Hlavnou príčinou nevoľnosti je nesúlad medzi pociťovaním pohybu a jeho vnímaním takzvaným vestibulárnym aparátom, ktorý je súčasťou vnútorného ucha,“ vysvetľuje odborník na cestovnú medicínu Rastislav Maďar.

„Problémom sú hlavne rýchle zmeny smeru, najmä vtedy, keď človek nemá možnosť kontroly situácie zrakom. Zjednodušene by sa dalo povedať, že je to stav, keď vnútorné ucho vysiela do mozgu signál o pohybe, ale zrakové receptory ho nevnímajú.“

SkryťVypnúť reklamu

Ide o prípady, keď napríklad čítate knihu v aute alebo cestujete v lodi bez okien. Lekár tiež hovorí o situácii, keď naopak oči vnímajú pohyb, ale vnútorné ucho nie, čo sa niekedy stáva napríklad pri 3D projekciách alebo na simulátoroch, prípadne keď pohyb zaznamenáva oko aj vnútorné ucho, ale ich signály nie sú vzájomne zladené.

Vo všetkých prípadoch môže dôjsť k zdravotným komplikáciám, ktoré sa prejavia nevoľnosťou. Štatistiky hovoria, že na zdravotné problémy spojené s cestovaním je náchylná až tretina ľudí pri miernych výkyvoch dopravného prostriedku, pri výraznejších pohyboch, napríklad počas cesty loďou na rozbúrenom mori majú problémy až dve tretiny populácie.

Nemoc cestovateľov

Cestovná nevoľnosť sa prejavuje pocitmi závratov a nedostatku kyslíka, človek sa viac potí, v ústach sa mu vytvára nadmerné množstvo slín, bolí ho hlava a má nutkanie na vracanie. „Na rozdiel od klasickej nevoľnosti sa cestovná kinetóza vyznačuje tým, že vracanie neprináša významnejšiu úľavu,“ dodáva Maďar.

SkryťVypnúť reklamu

Nevoľnosť prichádza obvykle pri ceste autom, autobusom, lietadlom alebo loďou. Princíp jej vzniku je pri všetkých spôsoboch prepravy rovnaký. V aute ide najmä o nesúlad medzi vnímaním očí a vnútorného ucha. Preto mnoho cestujúcich nemôže počas cesty autom čítať knihu alebo pozerať film.

V lietadle je to podobné. „Oko vidí stabilný priestor interiéru, ale vnútorné ucho vníma pohyb v priestore. Pri výhľade z malého okienka navyše nie je možné oko zafixovať na predmety, ktoré by signalizovali pohyb a harmonizovať tak vnímanie vnútorného ucha,“ hovorí lekár.

„V hromadných dopravných prostriedkoch, ako je loď, sa navyše pridáva davový efekt, keď na rozbúrenom mori vracajú iní cestujúci. K tomu sa pridávajú nepríjemné zrakové, zvukové a čuchové vnemy, ktoré situáciu ešte zhoršujú.“

SkryťVypnúť reklamu

Najcitlivejšie sú deti

Dlhú cestu najťažšie znášajú deti vo veku od troch do dvanástich rokov, no nevoľnosť vo výraznej miere postihuje aj dospelých. „Je to individuálna dispozícia človeka, ktorá môže v priebehu života meniť svoju intenzitu.

Dospelí ľudia sú menej vnímaví, ale vzácnosťou nie sú ani prípady, keď človek zvládal cestovanie a dokonca aj kolotoče ako dieťa bez problémov a problémy sa dostavili až v dospelosti,“ informuje lekár Rastislav Maďar.

Faktory, ktoré nevoľnosť podporujú, sú individuálne. Sú nimi napríklad strach z lietania alebo hlbokej vody, únava, konzumácia veľkého množstva jedla a alkoholu, fajčenie, prílišné teplo alebo chlad a dokonca aj pohľad na iného človeka trpiaceho nevoľnosťou.

Niektoré štúdie hovoria aj o tom, že vznik kinetózy podporuje látka histamín spôsobujúca alergické reakcie. V skutočnosti však bolo preukázané, že pri potlačení stavu nevoľnosti sa antihistaminiká ukázali ako málo účinné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Niektoré z nich sa však využívajú pre svoj tlmivý efekt na ľudský organizmus,“ pripúšťa Maďar. „V prevencii kinetózy však odporúčam vynechať konzumáciu červeného vína, tvrdých syrov, salámy alebo čokolády, ktoré hladinu histamínu zvyšujú.“

V aute vpredu, na lodi v strede

Keď chcete predísť nepríjemným pocitom počas cesty na dovolenku, vyberte si správne miesto v dopravnom prostriedku. „Osobám náchylným na kinetózy sa odporúča sedieť v prednej tretine lietadla, kde sú výkyvy menšie.

Na lodi je najmenšie kolísanie v strednej časti plavidla na dolnej palube. V cestných dopravných prostriedkoch je vhodnejšie sedieť vpredu s výhľadom na cestu pred autobusom alebo automobilom. Pohľad z bočného okna na rýchlo sa mihajúce objekty blízko cesty môže stav zhoršiť,“ informuje Rastislav Maďar.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred cestou by ste sa tiež mali vyhnúť ťažkým jedlám a šumivým nápojom, ale necestujte ani nalačno. Ak u vás nevoľnosť predsa len prepukne, prvou pomocou je zaujať polohu v sede s mierne zaklonenou hlavou pevne opretou o operadlo či inú oporu, zabezpečiť si dostatok vzduchu, občerstviť sa pohárom studenej vody.

Z liekov môžete užiť tabletky na kinetózu voľne dostupné v lekárňach, prípadne existujú aj kožné náplaste s postupným uvoľňovaním účinnej látky. „V prípade nákupu liekov v zahraničí sú vhodné preparáty obsahujúce účinné látky cinarizín, dimenhydrinát alebo diphenhydramín.

Pre deti sú nevhodné prípravky so skopolamínom, prochlorperazínom a metoklopramidom,“ upozorňuje lekár. „Ak dieťa vracia a podanie liekov ústami nie je možné, úľavu môže priniesť čapík do konečníka.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na ceste bez liekov

Vedľajším účinkom liekov na nevoľnosť je obvykle ospalosť, čo môže byť niekedy pri cestovaní nevýhodné. Lekár odporúča na zmiernenie únavy prípravky obsahujúce kofeín a ďalšie povzbudzujúce preparáty, no na druhej strane si myslí, že tlmivý účinok môže byť často aj priaznivý:

„Za istých okolností je najlepšie nepríjemnú cestu prespať. V spánku sa dokonca rýchlejšie odbúrava aj spomínaný histamín.“

Ak ste sa rozhodli cestovať bez liekov, na nevoľnosť vám pomôže aj zázvor. Jeho priaznivý účinok na žalúdok potláča vracanie, aj keď samotnú nevoľnosť nevylieči. V rámci prevencie možno použiť aj vitamín C, no spoliehať sa naň príliš nedá.

„Predpokladá sa, že znižuje hladinu histamínu, v štúdiách sa však ukázal efektívny len o málo viac ako placebo efekt alebo účinkoval len u určitej časti testovanej populácie, napríklad u žien do 28 rokov,“ dodáva Maďar.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pomoc z prírody

Radí bylinkárka Anna Kopáčová.

- Usušený zázvor rozdrvíme na jemný prášok a deň pred cestovaním začíname užívať po dvoch gramoch dvakrát denne. Užívame takto aj počas cestovania.

- Deň pred cestovaním uvaríme veľmi silný čaj zo zázvoru. Použijeme 20 g zázvoru a deciliter vriacej vody. Lúhujeme 30 minút. Po malých dúškoch popíjame. Takýto čaj si môžeme pripraviť aj na cestu.

- Ak niekto neznáša zázvor, môže si pomôcť bylinkovým čajom. Po dvadsať gramov benediktu lekárskeho, medovky, puškvorca, neošetrenej citrónovej kôry a mäty dávkujeme po dvoch čajových lyžičkách. Zalejeme pollitrom vriacej vody a lúhujeme 15 minút. Čaj je veľmi silný, treba ho popíjať po dúškoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 011
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 619
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 852
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 663
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 289
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 858
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 308
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 139
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 213
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 734
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 360
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 286
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 882
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 783
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 027
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 570
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu