SME

Sú dva litre denne veľa?

Anonym na internete vyzýval ľudí, aby nedodržiavali zaužívaný pitný režim. Vypiť aspoň dva litre vody denne je vraj škodlivé a lekári zavádzajú v snahe podporiť biznis nápojového priemyslu.

Nedávno sa po internete začala šíriť informácia o prijímaní tekutín. Možno ste si aj vy vo vašej mailovej schránke našli e-mail, ktorý vyvracal dlhodobé odporúčania lekárov, aby sme dodržiavali pitný režim a denne vypili minimálne dva litre vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

E-mail napísaný v českom jazyku doslova hovoril o škodlivosti prijímania odporúčaného množstva tekutín. „Ľudské obličky sú zo svojej podstaty „projektované“ na cca 35 tisíc litrov prijatej tekutiny. Priemerne to teda vychádza na 1,36 litra tekutiny denne. Čokoľvek nad toto množstvo znamená skrátenie ich životnosti,“ písalo sa v e-maile.

SkryťVypnúť reklamu

Zarábanie na pitnom režime

V e-maile sa tiež anonymný odosielateľ snažil poukázať na to, že v posledných desaťročiach svoje obličky ľudia preťažujú prijímaním nadmerného množstva vody, čo má za následok rastúci počet zlyhávania obličiek u ľudí v staršom veku.

Z nápojového priemyslu sa vraj stal dobrý biznis, ktorý tiež nadmerné prijímanie tekutín podporuje. V závere mailu bola výzva o tom, aby sa informácia šírila ďalej, nakoľko je dôležité, aby sa ľuďom otvorili oči.

Obličky vodu potrebujú

Zaujímavé však na tom je, že z pohľadu lekára ide o úplný nezmysel. Praktický lekár Peter Lipták sa nikdy nestretol s poznatkom, že by ľudské obličky boli vyvinuté na prijatie určitého množstva tekutiny za život.

Na e-mail hneď zareagoval. „Tento poznatok je nelogický, pretože človek vylučuje tekutinu aj stolicou, potením a tiež vydýchaním. Z prijatej tekutiny vylúči obličkami maximálne polovicu,“ upresňuje Lipták.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho hlavnou úlohou obličiek nie je vylučovanie vody, ale vylučovanie dusíkatých a iných odpadových látok z organizmu a na to je potrebná práve voda. Dokonca práve nedostatok prijatej vody môže obličky poškodiť.

Neexistujú limity alebo obmedzenia, ktoré by dovolili obličkám prijať len určité množstvo vody. „ Niekedy obličky deväťdesiatročného fungujú perfektne a niekedy zlyhajú obličky tridsaťročného. Súvisí to ale s konkrétnym ochorením, najčastejšie je to zápal, cukrovka alebo podceňovaná hypertenzia,“ upozorňuje Lipták.

Kedy voda zaškodí?

Na druhej strane sa však človek môže vodou aj otráviť. Ak aj do zdravého organizmu dostanete veľké množstvo vody za krátku dobu, môže nastať komplikácia.

Takýto prípad nastane napríklad keď behom troch hodín vypijete šesť litrov vody, čo už predstavuje skutočný extrém. „Podstatou takejto otravy je výrazné zriedenie vnútorného prostredia a nedostatok solí,“ vysvetľuje Peter Lipták.

SkryťVypnúť reklamu

Pre vaše zdravie nie je ani vhodné zaradiť do pitného režimu sladené nápoje. Dokonca sa odporúča úplne prestať s pitím sladkých nápojov, respektíve si ich dopriať len výnimočne.

Napriek internetovým diskusiám alebo odkazom šíreným cez elektronickú komunikáciu, stále platí, že o otázkach životosprávy a životného štýlu je najlepšie sa radiť so svojím lekárom.

OSN neodporúča sladené nápoje

Na minuloročnom septembrovom zasadnutí OSN prijalo valné zhromaždenie deklaráciu o prevencii a kontrole neprenosných ochorení okrem iného konštatovalo, že obličkové ochorenia predstavujú vážnu zdravotnú záťaž pre mnohé krajiny, a preto je úlohou jednotlivých krajín OSN s týmto problémom bojovať.

Dôležité je znižovať rizikové faktory, pričom hneď po fajčení tabaku zdôraznilo aj nezdravé stravovanie a nadmerné požívanie alkoholu, či telesnú nečinnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako jednou z možností vidí obmedziť propagovanie nealkoholických nápojov pre deti, vrátane potravín s vysokým obsahom tukov, cukrov a solí, keďže podstatné množstvo potravín dostupných na trhu je práve takýchto. Reklama v médiách na tieto druhy potravín navyše v deťoch ovplyvňuje ich preferencie.

Zároveň valné zhromaždenie vyzvalo súkromný sektor, aby zvýšil výrobu a propagáciu potravinových výrobkov konzistentných so zdravou výživou a stravovaním, ktoré by boli cenovo prístupné a uvádzali príslušné výživové údaje a normy na etikete, vrátane informácií o cukroch, soli a tukoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 327
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 454
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 259
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 299
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 911
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 440
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu