SME

Koľko blízkosti znesie láska

Bez zábran si pred partnerom čistíte pleť, on si bez rozpakov pred vami uľaví po dobrom obede alebo sa k sebe správate ako podľa kráľovského protokolu? Kde sú hranice blízkosti, ktoré sú zárukou dobre fungujúceho vzťahu?

Na začiatku každého ľúbostného vzťahu je obrovská snaha ukázať sa pred druhým v čo najlepšom svetle. Veď čo by sme neurobili preto, aby sme získali svoj vytúžený objekt a mohli s ním tráviť čo najviac času?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikto sa však nevydrží pretvarovať večne, a tak postupne odhadzujeme všetky masky a napokon sa ukážeme v celej svojej kráse – so všetkými kladmi aj zápormi. Prestaneme sa jeden pred druhým ostýchať a forma vzťahu sa zrazu zmení.

Kým predtým sme sa neodvážili pred svojím miláčikom ukázať neučesané a nenalíčené, zrazu nemáme problém chodiť pred ním v teplákoch, lakovať si v jeho prítomnosti nechty alebo upravovať si obočie. A on nám to vracia.

SkryťVypnúť reklamu

Už sa nerozpakuje skrývať pred nami svoje prirodzené potreby, kým na začiatku vzťahu bol v našej prítomnosti stále v pozore, teraz akoby sme tam ani neboli. Čím to je, že sa partneri, ktorí boli kedysi k sebe pozorní a kontrolovali každý svoj prejav, zrazu tak zmenili?

Podľa psychologičky Zdenky Némethovej ide o prirodzenú hormonálnu reakciu organizmu. Počiatočná zamilovanosť nie je stav, ktorý by nám mohol vydržať navždy.

„U niekoho trvá len dva týždne, u iného pol roka,“ vysvetľuje psychologička a dodáva, že dlhoročne dokážeme byť zaľúbení len do niekoho, koho platonicky milujeme. Zamilovanosť nám pomáha spoľahlivo nás previesť cez ťažkosti spojené so začiatkom vzťahu. Keď je táto úloha splnená, stráca opodstatnenie.

Po nevyhnutnom vytriezvení z opojenia, ktoré prežívame ako čerství zaľúbenci, prichádza návrat k realite a s ním aj k našim starým návykom. Otázkou je len to, či tento prechod dokážeme prežiť tak, aby neohrozil naše puto s partnerom.

SkryťVypnúť reklamu

Kde sú zdravé hranice?

„To, že sa už jeden pred druhým menej kontrolujeme, neznamená, že nám na sebe navzájom menej záleží,“ myslí si Zdenka Némethová. Ak nám prekáža, ako sa ten druhý voči nám prejavuje, riešenie je jednoduché. Treba mu to povedať.

Nám ženám často stačí jemný náznak znechutenia v mimike, aby sme si uvedomili, že niečo nie je v poriadku, no muži nemajú tak citlivo vyvinutú empatiu. Prečo je to tak? Príroda nás ako potenciálne matky obdarila citlivejším vnímaním, aby sme dokázali rozpoznať aj potreby bábätka, ktoré ešte nevie hovoriť.

Muži boli z hľadiska evolučného vývoja inak orientovaní, takže ak chceme, aby pochopili naše potreby, musíme im ich pekne po lopate objasniť. Na druhej strane ani naša ženská empatia nie je vždy neomylná, môže sa stať, že si na základe svojich vnemov vytvoríme mylný obraz, ktorého sa potom držíme.

SkryťVypnúť reklamu

Preto určite neuškodí, ak sa okrem objasňovania vlastných potrieb zameriame aj na spoznávanie potrieb partnera a poprosíme ho, aby nám o nich otvorene porozprával.

Pred vstupom do partnerstva vyrastal každý z nás v odlišnom rodinnom prostredí, kde mohli byť úplne inak stanovené hranice toho, čo ešte je a čo už nie je pri vzájomnom styku slušné.

Ak váš manžel vyrastal v rodine voľnomyšlienkarov, kde rodinní príslušníci chodili bežne jeden pred druhým nahí a bez rozpakov vykonávali svoje hygienické potreby, kým vy ste sa doma jeden pred druhým v podobných situáciách starostlivo skrývali, môže sa stať, že na seba narazia dva odlišné modely spolužitia a bude sa treba dohodnúť na prijateľnom kompromise. To by však pre milujúcich partnerov nemal byť problém.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fyzická a psychická blízkosť

Kameňom úrazu môže byť, ak majú partneri v sebe zakódovanú príliš odlišnú potrebu vzájomnej blízkosti. Teda ak jeden napríklad nástojí na tom, aby ten druhý s ním trávil všetok voľný čas, neustále mu venoval pozornosť, kým on bytostne potrebuje byť väčšinou sám a len menšiu časť dňa má chuť tráviť spoločne.

Zdenka Némethová kreslí klientom, ktorí za ňou prichádzajú s podobnými ťažkosťami, na papier kruhy, aby im názorne ukázala rôzne formy spolužitia. Každý kruh predstavuje identitu jedného z partnerov. Môže sa stať, že dva kruhy existujú vedľa seba bez toho, aby sa jeden druhého dotýkali. To znamená, že každý z partnerov žije vo vlastnom nezávislom svete.

„Niekto by možno povedal, že toto ani nemôže byť vzťah, keď dvoch ľudí prakticky nič nespája, ale existujú páry, ktorým to takto vyhovuje,“ tvrdí psychologička. Na veľmi podobnom princípe fungujú aj páry, u ktorých sa kruhy dotýkajú len v jednom bode. To znamená, že ich spája len jedna spoločná vec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môže to byť náboženské presvedčenie, rovnaký názor na rodinný život alebo jeden spoločný koníček. Ďalším variantom je, ak sa kruhy prekrývajú v jednej tretine. Čiže partneri majú viaceré spoločné záujmy, ale aj tak u každého prevažujú tie individuálne.

Ak sa kruhy pretínajú na polovicu, je pomer spoločných a individuálnych potrieb presne vyvážený. Môžu sa prekrývať aj v troch štvrtinách, ak to spoločné prevažuje nad individuálnym.

A posledným variantom je, že sa kruhy navzájom prekryjú úplne, akoby splynuli v jeden. Že by išlo o dokonalé splynutie dvoch duší?

Podľa Zdenky Némethovej je viac pravdepodobné, že v takomto vzťahu potlačil jeden z partnerovo úplne svoje potreby, aby maximálne vyhovel tomu druhému. Lebo nájsť dvoch úplne identických jedincov s rovnakými potrebami je prakticky nemožné, najmä ak jeden z nich je muž a druhý žena.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Kedysi bol takýto model vzťahu pomerne bežný,“ vysvetľuje Zdenka Némethová. „Ženy nechodili do práce, a tak celý svoj život zasvätili uspokojeniu potrieb partnera, ktorý ich živil.“

Dnes bežne pracujeme obaja, a tak má každý z nás pocit, že má nárok na presadenie toho, čo prirodzene potrebuje. Súčasný vzťahový model je náročnejší na vzájomné zladenie, mnohí z nás preto venujú oveľa dlhší čas hľadaniu ideálneho partnera v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami.

A napokon zrejme prídu na to, že ideál aj tak neexistuje. Jediné, čo nám pomôže udržať si spokojné partnerstvo, je vzájomná ohľaduplnosť a súcit. Riadiť sa heslom „nerob tomu druhému to, čo nechceš, aby robil on tebe“ nemusí byť vždy efektívne, lebo to, čo prekáža jednému, vôbec nemusí prekážať druhému.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže napokon nám môže pomôcť len to, ak spoznáme potreby toho druhého a dokážeme ich zosúladiť s tými našimi tak, aby sa ani jeden necítil vo vzťahu znevýhodnený.

Najrizikovejšie bývajú extrémy

Podľa psychologičky Zdenky Némethovej vyhľadávajú najčastejšie terapeutickú pomoc páry, u ktorých je príliš málo alebo naopak príliš veľa vzájomnej blízkosti. Zdá sa, že väčšina ľudí potrebuje niečo medzi tým, chcú, aby s nimi partner prežíval určitú časť života, ale zároveň vyžadujú aj priestor pre seba.

Ideálny univerzálny model neexistuje. Ak sa náhodou nájdu dvaja ľudia, ktorým vyhovuje byť spolu dvadsaťštyri hodín denne, môžu byť rovnako šťastní ako dvaja individualisti, ktorým stačí jedno spoločné rande za mesiac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 450
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 7 552
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 939
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 880
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 294
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 959
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 8
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 702
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 409
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 18 811
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 369
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 086
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 312
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 926
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 497
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu